توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 480544
جنجال حضور کارشناس سعودی در تلویزیون اسرائیل
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳
مصاحبه یک کارشناس سعودی با شبکه ای صهیونیستی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی جنجال آفرین شد.

العالم - به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیت المقدس، پس از آن که شبکه دوم تلویزیون دولتی اسرائیل دوشنبه شب در خصوص بحران دیپلماتیک ریاض و دوحه با یک کارشناس سعودی به نام عبدالحمید حکیم گفت و گو کرد، موجی از اعتراض ها علیه عادی سازی احتمالی روابط میان عربستان و اسرائیل در شبکه های اجتماعی و رسانه های عربی به راه افتاد.

حکیم، که مدیر مرکز پژوهش های خاور میانه در شهر جده عربستان است، از طریق اسکایپ در یکی از برنامه های شبکه دوم تلویزیون اسرائیل شرکت کرده و به بررسی تصمیم ریاض اخیر و برخی از متحدانش مبنی بر قطع روابط با قطر پرداخت.

وی در این مصاحبه، دو جنبش اسلامی حماس و جهاد اسلامی را که ارتباط نزدیکی با قطر دارند، به سوء استفاده از مذهب برای رسیدن به اهداف سیاسی متهم کرد. حکیم جنبش اخوان المسلمین را که در برخی کشورهای عربی، در فهرست تروریست ها گنجانده شده، به نشر تروریسم به نام دین، مقاومت و جهاد متهم کرد که اشاره ای روشن به حماس و جهاد اسلامی است.

به دنبال این مصاحبه تلویزیونی، نشریه عرب زبان عرب48، که در شهر الناصره منتشر می شود، نوشت: اسرائیل از بحران موجود در خلیج (فارس) برای عادی سازی روابط خود با کشورهای عربی سوء استفاده می کند. یکی دیگر از عناوین مقاله ای که در این روزنامه به چشم می خورد، عبارت است از: سعودی ها به طور مستقیم در تلویزیون های اسرائیل حاضر می شوند.
http://i.alalam.ir/news/Image/original/2017/06/08/alalam_636325002113587708_25f_4x3.jpg
این در حالی است که مسئله عادی سازی روابط با اسرائیل از حساسیت خاصی نزد فلسطینیان داخل و خارج اسرائیل و همچنین دیگر کشورهای عربی برخوردار است.

افکار عمومی فلسطین و کشورهای عربی، روند عادی سازی را تا زمانی که توافقی صورت نگرفته، رد می کنند.

در همین حال، حسین السویطی، کارشناس سیاسی فلسطینی اظهار داشت همکاری اسرائیل با عربستان سعودی، مانند دو متحد و دوست، دیگر محرمانه نبوده و اینک آشکار شده است.

چند پایگاه اطلاع رسانی نیز در غزه نوشتند: یک سعودی حماس و جهاد اسلامی را در یک شبکه اسرائیلی تهدید می کند. در شبکه های اجتماعی نیز از کارشناس سعودی به عنوان یک خائن نام برده می شود.
 
کلمات کلیدی : عربستان، اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.