نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397456
خب! حالا این هم پشت بلندگو!
رضا موحدی، 10 مهر 95
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۱
انتشار اخبار دیدار رئیس جمهور سابق با رهبری در حالی توسط بخشی از اطرافیان و هواداران وی تکذیب می‌شد که برای دسترسی به صحت این خبر حداقل سه راه وجود داشت.

بیانات حکیم فرزانه انقلاب اسلامی در ابتدای درس خارج فقه شان در ۵ مهرماه ۱۳۹۵ پایان بخش مناقشات چند روزه ای بود که در حول و حوش دیدار محمود احمدی نژاد با رهبری در شهریورماه گذشته حاصل آمده بود. انتشار اخبار این دیدار در حالی توسط بخشی از اطرافیان و هواداران وی تکذیب می‌شد که برای دسترسی به صحت این خبر حداقل سه راه وجود داشت:

اولین راه اعتماد به منابع خبری بود که برای اولین بار نقل کننده این ماجرا بودند و می‌توان آنان را منابعی امین و موثق دانست که سخنانشان قابل توجه و اعتنا بود. راه دوم دسترسی به آقای احمدی نژاد و مطلع شدن ماجرا از طریق ایشان بود، کسی که کل ماجرا بر حول و حوش ایشان می‌گردید و می‌توانست با توضیح اصل ماجرا پایان بخش این اختلافات باشد. سومین و آخرین راه که به طور طبیعی پرهزینه‌ترین راه به حساب می‌آمد، شنیدن ماجرا از زبان رهبری بود.

اما از آنجا که خبر این توصیه که به معنای پایان کار احمدی نژاد در انتخابات سال ۱۳۹۶ به حساب می‌آید، برای نزدیکان و هواداران وی گران می‌آمد، ترجیح دادند تا از پذیرش خبر سر باز زنند و با نفی و انکار اعتبار منابع خبری و متهم کردن آنان، بر مناقشات بیفزایند و برای مدتی فضایی سیاسی کشور را مشغول به جر و بحث‌ها و گفتگوهایی کند که چندان فایده‌ای به همراه نداشت. در این میان احمدی‌نژاد نیز با سکوت خویش درگاه دوم مطلع شدن از اصل ماجرا را آگاهانه یا ناآگاهانه بست و بر ابهامات و تداوم این شرایط یاری رساند. با ادامه ماجرا که موجب تنش و اختلاف در میان نیروهای انقلاب بود، تنها راه باقی مانده ورود رهبری معظم انقلاب اسلامی به ماجرا و اظهار نظرعلنی در این باره بود.

معظم‌له ماجرای را چنین شرح دادند: «خب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم. خب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به نفع برادر مؤمن‌اش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، بخصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه‌ی حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می‌شود. دو قطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه‌ی اختلاف بشود بین برادران مؤمن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو.»

در این میان نکته قابل تامل آن است که رهبری تاکید دارند که «ما این توصیه را به یکی از آقایان کردیم»، اما برخی مدعی شوند که «چرا پشت بلندگو نگفته؟!». جالب آن است که رهبری با طعن به آن کسانی که از راه‌های قبلی نخواسته‌اند اصل ماجرا را قبول کنند، پاسخ می‌دهند که «خب حالا این هم پشت بلندگو»!!

همچنین نکته مهمی که قابل درس گرفتن و عبرت آموزی است آن است که چرا باید فضای سیاسی کشور به نحوی باشد که امور با پرهزینه‌ترین راه به پایان برسد؟ مناقشات سیاسی و منافع جناحی تا کجا ارزش دارد که مهمترین سرمایه‌های اجتماعی جامعه دینی به پای آن خرج شود؟ برای جلوگیری از تکرار اینچنین معضلاتی باید مکانیزمی برای تفاهم و گفتگو میان جریان‌های سیاسی کشور تعریف کرد تا گره بر امور آنچنان نیفتند که از آخرین راه برای باز کردن آن بهره جست. پیشرفت و توسعه سیاسی در جمهوری اسلامی منوط به تعریف این مکانیزم‌ها و و اجماع بر سر آن است.
پایگاه بصیرت
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۴:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۴:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۳:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۲ ۱۶:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۲ ۲۲:۵۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۰۷:۵۳
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۰۰:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۹ ۱۸:۰۵
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۹ ۱۵:۲۶
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۹ ۱۲:۰۳
 
 
کلمات کلیدی : احمدی‌نژاد+نهی رهبر انقلاب+انتخابات 96
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۰۸:۳۴:۲۷
متاسفانه فرد مورد نظر به سفرهاش ادامه داد و طرفداراش هم دارن تلاش میکنن این کار بسیار بد رو توجیه کنن. چه توجیهی وجود داره؟ (3957225) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۹:۲۳:۴۷
بمیرم برای شماها که همه کارهایتان را هر روز صبح با رهبری چک می کنید و اکر ایشان می فرمایند برجام خسارت محض است همه شما ها می آیید در تائید منتقدان برجام لایک می کنید . من بی سوادم اما ندیدم رهبری احمدی نژاد را از سفر کردن نهی کرده باشند ضمنا خود ایشان فرمودند توصیه کرده ام نه نهی و نه منع اگر شعور داشته باشید اینها با هم خیلی فرق دارند که خود ایشان هم تاکید کرده اند (3958186) (alef-13)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۲۱:۳۵:۰۰
در کجای سخنان رهبری گفته شده سفر رفتن ممنوع؟؟؟؟؟ در کدام سفر حرف از انتخابات زد؟؟؟؟ اگر سفر رفتن به معنای کتاندیداتوری است که هیچ شخص سیاسی از یکسال قبل از انتخابات حق سفر ندارد (3958322) (alef-13)
 
بسیجی با درایت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۰۸:۴۶:۵۴
به نظر نمیرسد که دوباره این برنامه ها تکرار شود ! چرا که آن اقایی که خدمت رهبری رفته ،دیگر نخواهد رفت و برای همیشه مشکلش حل شد (انشالله) مگر بخواهد فتنه ای دیگر بپا کند . (3957258) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۷:۳۰:۳۱
این آقا در هر فرصتی مشکلی ایجاد خواهد کرد. (3958070) (alef-13)
 
کمال
United States
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۰۹:۰۹:۱۱
من که نفهمدم چرا نویسنده تا این حد اصرار بر پرهزینه بودن فرمایشات رهبر انقلاب پشت بلندگو داره اگر ملاک رو فرمایشات خود حضرت آقا بگیریم این یک توصیه طبیعی و از سر دلسوزی بوده و فکر نمیکنم بیانش پشت بلندگو به معنی هزینه دار بودن اون باشه یا اینکه حداقل نویسنده میتوانست منظورش رو هزینه یک کم واضحتر تشریح کنه. (3957287) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۰۹:۴۳:۰۷
کاملا درسته ولی نباید یک طرفه نگاه کرد...ببینید رهبری بارها به مسوولین تذکر داده اند، احمدی نژاد یک نمونش بود و همه به ان پرداختید و گفتید هزینه اره هزینه درست شد...ولی خواهشا یکطرفه قضاوت نکنید. سر قضیه قراردادهای نفتی رهبری چندبار گفتند؟ حتی نامه نوشتند و نامه هم منتشر شد اخرش چی شد؟
در قضیه برجام خطوط قرمز چی شد؟ این دولت هم مثل احمدی نژاد رفتار کرد و بارها از رعایت نظرات رهبری (_ در سانه ها و مجلس) سخن گفت ولی اخرش خود رهبری گفت که رعایت نشده یا نتوانستند رعایت کنند...
مهم این است که اقایان مسوول کم کم دارند نسبت به تذکرات بی تفاوت می شوند و یک گوش در و ان دیگری دروازه...نمی دانم ولی فکر کنم اصلاح رفتار مدیران باید به مطالبه عمومی تبدیل شود تا اقایان به خودشان بیایند که چند چند هستند...
((بقول سردار سلیمانی کشور نیاز به مدیریت زمان دفاع مقدس دارد...)) (3957351) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۲:۵۶:۱۹
خیلی مطمئن نباشید... آقای احمدینژاد در نامه اش گفته این دوره شرکت نمی کنم... یعنی دور بعد 1400 در خدمتیم!!!! (3957654) (alef-3)
 
مصطفی
United States
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۲۰:۵۰:۵۰
باید صبر کنه یه 2 نسلی بره و بیاد تا شاید مردم یادشون بره چه بلایی سرشون آورد ... (3958276) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۲۱:۳۳:۵۰
آرزو بر جوانان طرفدار احمدی نژاد عیب نیست اما اگر به فرمایش آقا توجه کنید ، احمدی نژاد برای همیشه تمام شد . (3958319) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۲۳:۲۷:۲۶
1400 دو قطبی نمیشه؟! (3958415) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۱۳:۳۳:۵۲
بگذارید تشریف بیاورند تا بفهمند وزنشان چقدر است! بدون حمایت رهبری ایشان 1000 رای هم ندارن! این گوی و این میدان (3957714) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۲۰:۱۶:۳۴
رهبری یک توصیه کردند که در آن اجبار نبود ولی اختیار ایجابی بود یعنی شخص عاقل آن توصیه را عقلی و منطقی قبول میکند.
اما آیا در یک چنین واقعه مهمی نباید یک مدت روی آن فکر کرد یا اینکه اصلاً میخواهد از اختیار خود که حتی رهبری هم مانع آن نشد استفاده کند.
نمیدانم چرا بعضی ها از تاخیر احمدی نژاد هم ترسیدند.
ای کاش در سال 88هم قدری به توصیه رهبری گوش میدادند وگرنه الآن تحریم نبودیم. (3958245) (alef-13)
 
سید حسین حسینی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۲۲:۴۲:۴۰
با سلام خدمت همه همنوعان بخصوص اندسته از دوستانی که اظهار نظراتی را پیرامون فرمایشات حضرت اقا ویا پیرامون پذیرفتن ویا عدم پذیرش اقای احمدی نژاد از سفارشات اقا مینمایند ،باید به عرض برسانم ، که حضرت اقا در این برهه ای از زمان امر فرمودند واقای احمدی نژاد هم پذیرفتند وبعد از ان دیگر به مسافرتها وحضور در مجامع به منظور معر فی خویش وموضوع حضورش در انتخابات صورت نپذیرفت بنابرین خواهشم اینه که شایعه پراکنی نکنید که مغایر با تعهد ات اخلاقی واصل اخلاق ونکوهش شده ومردود است ، ثانیا اقا برای همیشه ایشان را از این پست وسمت منع نکردند ،بلکه زمان اینگونه میطلبید ،// از طرفی اگر بنده در حدی بودم واین خواهش وتمنا ی بنده افاقه میکرد و این درخواست در سایز وانداز ه من بود ، با زبان التماس، وبا در اختیار قراردادن اسناد ومدارک، صلاحیت فردی که هم اکنون در جایگاه مدیر خدماتی انجام وظیفه مینماید را از حضور در انتخابات منع میکردم ، چرا که ایشان عملکردش به گونه ایست که بر اساس محور عقلانیت ومعیار وانتخاب مدیرانش بر اساس شایسته سالاری ، وبر خواسته از تدبیر واراده نیست بلکه احساسات وگرایش ،وتمایلات و بر اصول ومحور اعمال نفوذ ،لابی ،وسفارشات نشات میگیرد ،// حیف وهزاران حیف پاره ای از مواقع پای عقیده وایدیولوژی ، ولبیک بی چون وچرا لازمه واصل، و تبعیت از ان انکار ناپذیر است (3958382) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۲۳:۵۵:۵۳
رد صلاحیت می شود. (3958429) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.