توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 312233
داورزنی: اگر دو سال فرصت داشتیم، آناستازی را می آوردیم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰
داورزنی گفت: در جلساتی که برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که ترکیب لوزانو و سیچلو می تواند خوب باشد.

به گزارش خبرآنلاین؛ محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال امروز در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. او گفت: «در مجموع اهداف ما غیر از المپیک، همه اش محقق شده. الان در جمع بزرگانیم. یک زمانی اینها آرمان بود. الان در مرحله ای هستیم که کنار صاحب نامان مطرح جهان قرار داریم. ما در کنار قهرمانان المپیک مثل روسیه و آمریکا هستیم. تلاش همه این کشورها این است که خودشان را در این سطح نگه دارند.»
او ادامه داد: «یکی از بحث های جدی ما این است که خودمان را در جمع بزرگان حفظ کنیم. انتظاراتی که مردم دارند این است که همیشه پیروز باشیم. این خوب است اما برای تیم استرس به بار می اورد. مردم باید بدانند که همیشه نمی شود روسیه و آمریکا را برد. ما باید خودمان را حفظ کنیم. وقتی به لیگ جهانی رسیدیم خیلی ها نگران بودند که در این جایگاه می مانیم یا نه. الان وارد سال چهارم شده ایم. از نظر آماری، سال ۹۳ در رده یازدهم بودیم و در سال ۹۴ در رده هشتم. عملکرد تیم از نظر فنی کمی اشکال داشت و ما را از هدف اصلی دور می کرد. این ریسک بود و باعث شد ما شرایط را بررسی کنیم و برای نقاط ضعف، چاره بیندیشیم.»
داورزنی گفت: «سه باخت مقابل آرژانتین، استرالیا و کانادا نگرانی هایی به وجود آورد که ادامه این مسیر تا رسیدن به المپیک را به خطر بیندازد. باید ضعف ها را برطرف می کردیم. کادر فنی فقط سرمربی نبود. برای همین جلسات مختلفی برگزار شد و منجر به این شد که ما تصمیم بگیریم تغییر انجام دهیم. ما اردیبهشت ماه باید در ژاپن برای کسب سهمیه بجنگیم. ما از میان گزینه هایی که داشتیم به لوزانو رسیدیم. با توجه به جمیع جهات این انتخاب را انجام دادیم. بخشی از کار ما بدنسازی است و بخشی هم بازی تدارکاتی. قدرت مانور برای آزمون و خطا نداشتیم. به همین دلیل تصمیمی گرفتیم که ریسک کمتری داشته باشد و با خاطر جمعی به ژاپن برویم.»
داورزنی درباره کسب سهمیه المپیک گفت: «هدف ما کسب سهمیه و سپس ساختن تیمی آماده برای المپیک است. سعی کردیم کاری کنیم لوزانو دسامبر به ایران بیاید. سیچلو اما زودتر می آید. آن ها می آیند که با مربیان لیگی تعامل داشته باشند. نخستین اردوی تیم ملی نیمه اسفند آغاز می شود. ترکیب تیم ملی ۵ فروردین کامل می شود. ما در حال رایزنی برای برگزاری اردو و مسابقه تدارکاتی هستیم. باید ببینیم کدام تیم ها آمادگی کامل دارند.»
رئیس فدراسیون والیبال درباره مجمع جهانی گفت: «مجمع سال آینده مهم است. فدراسیون والیبال ایران از چند سال قبل در هیات رئیسه آسیا حضور دارد. من در مجمع عضو رسمی هیات رئیسه شدم اما چون والیبال ما پیشرفت کرد، می طلبید که در هیات رئیسه جهانی ورود کنیم. یک کاندیدا برای ریاست آسای وجود داشت که بن ناصر انتخاب شد. من برای عضویت در فدراسیون جهانی کاندیدا شدم. بعضی ها انصراف دادند و هفت نفر ماندند. رای گیری مخفی انجام شد. من با خود گراسا مشورت های زیادی کردم. ایران قدرت اول والیبال آسیاست و انتظارات هم برآورده شد و از نوزده نفر، هجده نفر به ایران رای دادند و ما هم عضو برد جهانی شدیم. نگاه ها به والیبال ایران خوب است و به ما به عنوان یک کشور قدرتمند نگاه می کنند. بارها از ما به عنوان یک کشور نمونه و الگو نام برده شده و از ما خواسته اند تا مدل توسعه را به آن ها بگوییم.»
خبرنگاری از داورزنی درباره انتخاب سیچلو آن هم قبل از انتخاب سرمربی جدید تیم ملی پرسید و از داورزنی خواست به این سوال جواب بدهد که آیا سرمربی تیم ملی پیش از این انتخاب شده بود یا اینکه دستیار توسط فدراسیون انتخاب شده است؟ داورزنی در پاسخ به این مضوع گفت: «ما نسبت به کادر فنی نگرانی داشتیم.در جلسه ای به کواچ گفتم که کمک های شما چندان کمک حال ما نیست. گفتیم کار سرمربی فقط ارنج کردن نیست. باید تیم را کنترل کند. تمرکز و انگیزه و ... هم هست. اگر این کادر انسجام نداشته باشد و خودش با خودش مشکل داشته باشد به مشکل می خورد. اگر اعضای کادر فنی با هم ارتباط نداشته باشند مشکل می شود. خیلی ها می گفتند چرا سعید معروف تعویض می کند؟ می گفتند چرا او شاداب نیست؟ این ها به نیمکت برمی گردد. کاپیتان باید با سرمربی تعامل داشته باشد. این اتفاقات قابل تامل است.»
رئیس فدراسیون والیبال ادامه داد: «ما چند جلسه با کواچ داشتیم. عمده بحث ما این بود که به ایشان گفتیم شما در انتخاب بازیکن آزاد هستید. او اختیار تام داشت. ما یک بازیکن هم به او سفارش نکردیم. حتی برای بازی های آسیایی همه بازیکنان نظر خودش بود. جواد معنوی نژاد هم انتخاب او بود. کسی نمی تواند بگوید فدراسیون به تیم ملی بازیکن داده است. ما فقط گفتیم این کادر توانایی برقراری ارتباط را ندارد.»
داورزنی در پاسخ به این سوال که چرا آناستازی را انتخاب نکردید، گفت: «ما اگر فرصت دو ساله داشتیم می گفتیم آناستازی بیاید و آزمون و خطا کند. بازیکنان را مورد ارزیابی قرار بدهد. کاری که قبلا ولاسکو می کرد. چه مربی ای می توانستیم بیاوریم که پنج فروردین به ایران بیاید و همه این کارها را انجام بدهد؟ تجربه گذشته به ما می گفت که تمرینات تیم را سیچلو طراحی می کند. خیلی ها می گفتند سیچلو سرمربی می شود اما ما می دانستیم که او شناخت از ایران دارد و بازیکنان به او اعتماد دارند. سه سال تجربه کردیم سیجلو را ولی تیم ما روی نیمکت نیاز به برندی بالاتر داشت که تعدادشان زیاد نیست.برای ما راحت بود با آناستازی قرارداد ببندیم.ایشان از خدایش بود اما او فقط ۱۰ یا ۱۵ روز می توانست زودتر از مسابقات ژاپن به ایران بیاید.کدام مربی می تواند معجزه کند؟ما به لوزانو گفتیم به این دلیل سیچلو را انتخاب می کنیم که با ایران آشناست و بازیکنان قبولش دارند.»
داورزنی گفت: «در شرایط فعلی بهترین کمک برای ایران است. لوازنو خودش کمک داشت اما با حرفهای ما قانع شد. در جمع بندی به سیچلو رسیدیم. در جلساتی هم که برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که ترکیب لوزانو و سیچلو می تواند خوب باشد. البته باز راضی نشدیم و چند فاکتور مهم وجود دارد که یکی از آنها دیسیپلین است.به همین دلیل افشاردوست و خوش خبر را فرستادیم تا از نزدیک نحوه کوچینگ او را ببینند. با دیسیپلینش آشنا شوند. ما نمی خواستیم صرفا به خاطر تجربه با او قرارداد ببندیم.نحوه تمرینات را دیدیم.ضمن اینکه سیچلو هم در کنار او هست و می توانند به تیم ملی کمک کنند. در شرایط فعلی بهترین تصمیم را گرفتیم.»
رئیس فدراسیون والیبال در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که سوال کرد فدراسیون کمیته فنی ندارد و اگر لوزانو نتیجه نگیرد کسی نیست او را بازخواست کند، گفت: «این طور نیست. ما سه گروه شامل مربیان، بازیکنان سابق تیم ملی، پیشکسوتان و حتی خبرنگاران داریم که همه چیز را رصد می کنند.ما با همه این چند گروه جلسه برگزار کردیم. با ۴۰ نفر پرسش و پاسخ کردیم.هیچ کدام از جلسات ما فرمالیته نبود.من نمی دانم چرا این را مطرح کرده اند. بعضی از دوستان گلایه کرده بودند که چرا دعوت نشده اند! ما نظر خیلی ها را گرفتیم و صورت جلسه کردیم.»
او درباره اهدای بالاترین نشان اهدایی به یک مسلمان که صلیبی بزرگ بود گفت: «در این حلسه شیخ احمد هم بود.نشانی که می دهند به پاس خدمات زحمت کشان والیبال اهدا می شود. برای فرم این نشان خیلی روی کشورها متمرکز نشده اند.مثلا در قطر خنجر می دهند یا به ما که ۵۰ سال عضو فدراسیون جهانی هستیم فرم دادند. این به عنوان یک یادبود اهدا شدا. بعید می دانم هیچ کدام از کشورها اصلا نشان را دیده باشند. ما هم ندیدیم اما باید ببینیم و با کشورهای مسلمان لابی کنیم تا در این بخش ترتیب اثر داده شود.»
رئیس فدراسیون در پاسخ به این سوال که تیم ایران چند درصد شانس کسب سهمیه دارد؟ گفت: «شاید با کواچ هم می شد به المپیک رسید اما نمی خواستیم ریسک کنیم. ما در این سه دفعه ای که به قله حمله کردیم شانس ۱۰ درصدی داشتیم. در حمله دوم ۵۰ درصد اما حالا داستان فرق می کند. دیگر نمی توانیم ریسک کنیم.حتما باسد به المپک برویم.من هر کاری می کنم تا این تیم المپیکی شود.ما باید به المپیک برسیم و این حق والییال ایران است. پیش بینی من این است. مگر اینکه المپیک به عقب بیفتد و ما نتوانیم برویم!»
 
کلمات کلیدی : محمدرضا داورزنی+والیبال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.