نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405997
از 159 وعده‌ اقتصادي دولت چه خبر؟
محمدكاظم انبارلويي /3آبان95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴
آقاي روحاني در ايام انتخابات در مجموع سخنراني‌هاي خود 159 بار در مورد وعده‌هاي اقتصادي اش سخن گفت. او بارها از مشكل بيكاري و معضلات آن حرف زد و وعده حل اين درد جانكاه اقتصادي و اجتماعي را داد. او از جمله گفت:

1- دولت تدبير و اميد نخواهد گذاشت اين همه جوان بيكار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند.
2- ايجاد شغل نبايد با وام باشد كه بيكار تبديل به بيكار بدهكار شود.
3- همين كارخانه‌هاي موجود اگر با 20 تا 60 درصد توان كار كنند بخش عظيمي از مشکل بیکاری در كشور برطرف مي‌شود.

4- شعار من، نجات اقتصاد ايران است.
5- برنامه اقتصادي من حل معضلات اشتغال به ويژه براي تحصيلكرده‌هاست.
6- كشور را مي‌توان از گراني و بيكاري نجات داد.
7- بيكاري، تنها مشكل اقتصادي نيست، مشكل اجتماعي هم هست.
8- بيكاري باعث شده از هر 5 ازدواج يكي به طلاق منجر شود.
9- وظيفه دولت اين است که محيط كسب و كار را آماده كند.
10- 41 هزار واحد صنعتي نيمه تمام داريم، اگر 34 هزار ميليارد تومان اعتبار گذاشته شود 499 هزار نفر مشغول كار مي‌شوند.

بيش از 1200 روز از وعده‌هاي آقاي رئيس جمهور در مورد رفع مشكل بيكاري گذشته است. وي شنبه گذشته در همايش روز روستا گفت: بيكاري معضل بزرگ كشور است، نمي‌توانيم پاسخگوي متقاضيان كار باشيم. او گفت: امسال يك ميليون و 200 هزار متقاضي كار وارد بازار شده‌اند. ريشه مشكلات كشور به بيكاري برمي‌گردد.

وي در ايام تبليغات انتخابات رياست جمهوری گفته بود؛ «كليد من كليد تدبير است و هر قفلي را باز مي‌كند. تمام مشكلات قابل حل است و براي آنها برنامه دارم.» اما در همايش روز روستا نفرمودند كليد تدبير او چرا قفل بيكاري را باز نكرده است؟!
در عوض راه حل مشكلات بيكاري را در سه‌ چيز ديدند:
1- دعواهاي كودكانه در كشور خاتمه يابد.
2- رسانه‌ها از دروغ، اتهام، اختلاف‌افكني و جناح‌بندي دست بردارند.
3- به جاي حرف‌هاي صد من يك غاز براي رفع بيكاري تلاش كنيم.

دعواهاي كودكانه در كشور چيست؟ حرف‌هاي صد من يك غاز كدام است؟ رئيس جمهور از كدام دروغ، اتهام، اختلاف‌افكني و جناح بندي ياد مي‌كنند؟ كل رسانه‌هاي كشور به جز معدودي دست منتقدين است. كمتر از 6 ماه به پايان كار دولت مانده، آيا مشكل دولت در رفع بيكاري با همين مطالبي كه آقاي روحاني فرمودند، حل مي‌شود؟

1200 روز دولت فرصت داشت معضل بيكاري را حل كند، كل امكانات و ظرفيت‌هاي كشور از جمله 1126 نشريه دولتي و غيردولتي در اختيار دولت بوده، كاري نكرده، حالا از چيزي به نام «حرف‌هاي صد من يك غاز در رسانه‌ها» به عنوان مانع اشتغال ياد كرده‌اند، چه كمكي به دولت خواهد كرد؟ مجلس قبل كاملا با دولت هماهنگ بود، مجلس فعلي هماهنگ‌تر از مجلس گذشته، دولت چه مشكلي براي حل مشكلات مردم از جمله بيكاري دارد؟

رئيس جمهور محترم همين بي‌مهري‌ها را در مراسم گراميداشت روز ملي صادرات تكرار كرد. او گفت:

- از دعوا با دنيا تعامل سازنده بيرون نمي‌آيد.
- اگر هواپيما نخريم مي‌گويند نتايج برجام چه شد، اگر بخريم مي‌گويند كه لوكس و ساخت جديد است. مشخص نيست برخي در چه وادي‌اي هستند.
- عده‌اي در قرن ماقبل قبل زندگي مي‌كنند. بايد به قرن جديد برگرديم.

آقاي رئيس جمهور از كدام دعوا با دنيا ياد مي‌كنند؟ مخاطب او در داخل كيست؟! آيا منظور او همين دعواهاي كودكانه نيست كه مي‌گويند بايد در داخل خاتمه يابد؟!

ما از اول انقلاب يك دعوا بيشتر نداريم، آن هم با آمريكاست. چون او آمده يك پيمان با ما بسته، نقض عهد و پيمان كرده است.

- سيف مي‌گويد دستاورد برجام تقريباً هيچ بوده است.

- وزير اقتصاد و وزير صنعت مي‌گويند دستاورد هيچ بوده و هنوز آمريكا سنگ اندازي مي‌كند.

- صادركننده نمونه مي گويد جنس صادر كرديم نمي‌توانيم پول حاصل از آن را وارد كنيم.

- مقامات نفتي مي‌گويند نفت صادر كرديم، پول آن را نمي‌توانيم به داخل بياوريم.

آن وقت آقاي رئيس جمهور در اين دعواي جدي با آمريكا به جای آنکه يقه قداره‌بندان بين المللي و مقامات شرور كاخ سفيد را بگيرد، يقه كساني را در داخل گرفته كه معلوم نيست چه كساني هستند؟

همين هفته گذشته دو تن از مراجع عظام تقليد (نوري همداني ـ صافي گلپايگاني) در ديدار با هم از وضعيت معيشت مردم و نيز از اوضاع فرهنگي كشور اظهار نگراني كردند. آيت الله مظاهري رئيس حوزه علميه اصفهان در ديدار با وزير اقتصاد فرمودند: مردم از ركود، بيكاري و گراني رنج مي‌برند. بارها مراجع عظام تقليد، ائمه جمعه و جماعات و منتقدان دلسوز، به دولت در مورد مطالبات معيشتي مردم هشدار دادند و عمل به وعده‌هاي رئيس جمهور را خواستار شدند. آيا اينها به خريد هواپيما و نوع تعامل با  دنيا گير دادند؟! آيا اينها در قرن ماقبل قبل زندگي مي‌كنند؟!

گفتن اين حرفها چه مشكلي از مشكلات دولت را حل مي‌كند؟ آيا اين نحوه پاسخگويي به مطالبات مردم، معقول و از دولت عقلا قابل پذيرش است؟ اگر آمريكا بدعهدي و كلاهبرداري كرده، دولت بايد يقه داخلي‌ها را كه معلوم نيست چه كساني هستند بچسبد؟ اين رفتار را چگونه مي‌شود تحليل و تفسير كرد؟

رئيس جمهور محترم در 7 خرداد 92 در برنامه «با دوربين» شبكه يك در ايام تبليغات انتخابات رياست جمهوري فرمودند: «راه ‌حل‌هاي كوتاه مدت يك ماهه و 100 روزه براي حل مشكلات و معضلات اقتصادي و اجتماعي و سياست داخلي و‌ خارجي در دولت تدبير و اميد پيش‌بيني شده است كه با اين برنامه مي‌توانيم در يك فرصت كوتاه شاهد تحول اقتصادي باشيم.»

حالا در تازه‌ترين اظهارنظر براي رفع مشكلات اقتصادي در جمع مردم اراك در پاسخ به نقد مشفقانه منتقدين كه وعده‌هاي اقتصادي چه شد؟ دستاورد برجام چه بود؟ مي‌فرمايند: «دولت باغي را كه غصب شده بود از دست غاصبان بيرون آورده و در آن درخت كاشته، صبر براي باروري اين باغ لازم است. درب باغ به روي مردم باز شده است، يك عده كودك به درب باغ آمده‌اند مي‌گويند سيب و گلابي كجاست كه ما ميل كنيم.» مفهوم اين سخن اين است منتظر يك ماه و 100 روز و 1200 روز نباشيد، بنشينيد ببينيم كي درخت برجام سيب و گلابي مي‌دهد.

انصاف نيست رئيس جمهور كه پيش از اين منتقدان خود را بي‌سواد، بي‌شناسنامه، مزدور، كاسب تحريم، حسود و بزدل، متوهم غوطه‌ ور در فساد، عقب مانده، تازه به دوران رسيده، فحاش، ناشكر و يأس آفرين ناميده بود حالا به كودك صفتي متهم كند.

جالب است در همين سخنراني، رئيس جمهور بلافاصله مي‌فرمايند: «بايد ادبيات ما ادبيات اميد، ادبيات انسجام، اتحاد و وحدت ملي باشد.» آيا فكر مي‌كنند اگر منتقدين خود را با اين اوصاف توصيف كنند بدون اينكه بگويند چرا وعده‌هاي اقتصادي تحقق نيافته، وحدت ملي با اين ادبيات قوام مي‌يابد؟

آقاي روحاني به مردم ابتداي كار گفته‌اند برنامه يك ماهه و 100 روزه براي حل مشكلات دارند. اكنون دولت ماه‌هاي پاياني دوره چهارساله اول خود را طي مي‌كند. رئيس جمهور پس از 1200 روز نتوانسته تحولي را در حوزه اقتصادي و اجتماعي به مردم آدرس بدهد و در مورد بيكاري صريحا مي‌گويند؛ «ما نمي‌توانيم»!

سال 94 برنامه پنج ساله پنجم توسعه پايان يافت. دولت نتوانست برنامه ششم را در مهلت مقرر بدهد. بودجه سال 95 بدون برنامه است، هيچ افق روشني هم براي حل مشكل برنامه‌نويسي بين دولت و مجلس ديده نمي‌شود. لذا بودجه سال 96 هم فاقد برنامه خواهد بود! آيا رئيس جمهور و ژنرال‌هاي اقتصادي دولت نمي‌خواهند به اين معضل پاسخ روشن بدهند؟
اميدوارم آقاي نوبخت در مصاحبه با خبرنگاران پرده از اين نوع رفتار دولت بردارد و روشنگري افكار عمومي را وجهه همت خود قرار دهد و بالاخره به اين سوال پاسخ دهد که 159 وعده اقتصادي دولت چه شد؟!
۱۳۹۶/۰۵/۱۳ ۱۹:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۷:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۴ ۱۳:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۲۰:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۱ ۱۵:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۲۳:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۷ ۱۳:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۶ ۱۶:۰۱
 
۱۳۹۵/۰۵/۳۰ ۰۹:۵۶
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۰ ۰۹:۱۲
 
 
کلمات کلیدی : وعده‌هاي اقتصادي+وعده+ روحانی+بیکاری
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۴۶:۲۶
این گلابی ها و میوه هایی که آقای روحانی میگویند کجاست ..... (3985841) (alef-13)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۰۷:۴۱:۱۲
این گلابی ها ومیوه ها حدود 7 ماه دیگر میرسند. (3986892) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۴۸:۱۷
چرا تو دولت قبل از این کارا نمیکردید؟
تخریب تا کجا ؟ به چه قیمتی؟؟
لیست مشکلات دولت را هم منتشر کنید (3985844) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۴۹:۳۸
رئیس جمهور: درخت سیب و گلابی کاشته‌ایم صبر کنید میوه بدهد! (3985849) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۵۰:۲۲
رئیس جمهور در سفر به شرق آسیا گفت؛ از آنها راز پیشرفتشان را پرسیدم گفتند تعامل با دنیا و سرجنگ با آنها نداشتن! بیان چنین سخنانی اولاً گرا دادن به غرب است ثانیاً طوری وانمود می‌شود که گویا دنیا شیطان بزرگ، فرانسه و انگلیس است! و ما با دنیا سرجنگ داریم! وقتی نفر اول قوه مجریه چنین اندیشه‌ای داشته باشد دیگر چه توقعی از دیگران و شیطنت‌هایشان باید داشت. (3985852) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۹:۴۶:۵۹
خوب راست میگه . این عین واقعیته (3986254) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۵۰:۴۱
خطابم به آقای محترمی است که می‌گوید دعوای با دنیا(!) صادرات را غیرممکن می‌کند! تا کی قرار است به ملت ایران توهین شود؟ ملت ایران با کی دعوا دارد؟ اگر منظورتان آمریکاست که از دوران جنگ و حمایت از صدام گرفته تا بدعهدی در برجام و حمایت از تروریست‌ها در منطقه، در همه این‌ها آمریکا بوده که با ما در ستیز بوده است. ایران هراسی، شبیخون فرهنگی، تحریم، دروغ‌های رسانه‌ای و صدها جنایت و خیانت آمریکا بر علیه مردم ایران چه وجهه مثبتی از آمریکا در قبال ایران باقی گذاشته است؟ چرا آقایان تمام دنیا را در آمریکا خلاصه می‌کنند؟ (3985853) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۹:۱۵:۰۵
دوران دولت قبل بیاد بیار عزیز برادر در اون موقع با چند کشور دوست بودیم؟ (3986167) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۵۰:۵۷
جناب انبارلویی
بنده از اینکه تورم مثل قبل بالا نیست و دلار هم تثبیت شده از دولت ممنونم این مقالات شما بیشتر جنبه تخریب جناحی داره تا اینکه جنبه دلسوزانه داشته باشه عملکرد اجمدی نژادتون رو هم ما دیدم ضمن اینکه شما هیچ وقت راه حل ندارید فقط انتقاد می کنید اون هم برای مسائل جناحی این کار رو می کنید. (3985854) (alef-13)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۵:۵۷:۳۸
آقا من این ده تا شعار اقتصادی که هیچ کلی شعار اجتماعی جوان پسند و مردمی هم دارم. می خوام تو انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنم. به من رای بدین. به خدا هیچ فرقی با روحانی ندارم چون من هم مثل اون هیچ کاری از دستم برنمیاد. ریاست جمهوری هم احتیاج به داشتن هیچ تخصص خاصی نداره. فقط باید بلد باشی خوب شعار بدی حتی اگه بدونی در عمل نمی شه هیچ کدوم رو محقق کرد. حداقل من به شعارهای اجتماعی که می دم برخلاف روحانی اعتقاد دارم! پس به من رای بدین! :) (3985870) (alef-13)
 
با نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۶:۲۱:۰۲
دولت روحانی کشتی اش به گل نشسته (3985900) (alef-13)
 
ابر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۷:۰۶:۲۳
منفی. (3985953) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۸-۰۳ ۱۷:۲۷:۴۱
اوضاع مالی نهادها خوب نیست و دانشگاهها پول ندارند و انوقت دوستان دولت ماهی 50 میلیون گرفته اند . یعنی اقای روحانی امده بود که فقط جیب اینها را پر کند ؟؟ (3985983) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۱۱:۱۰:۳۴
زنده باد روحانی (3987216) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.