نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499291
کابینه دولت دوازدهم؛ اقتصاد ایران و صنعت/انتظار حل مشکلات و بازگشت رونق اقتصادی
*مسعود دانشمند؛ 16 مرداد 96
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۷
حسن روحانی، با انجام مراسم تنفیذ و تحلیف رسماً کارش را به‌عنوان رئیس‌جمهور دولت دوازدهم آغاز کرد و باید در چند روز لیست وزرای پیشنهادی خود را برای تشکیل کابینه به مجلس برای گرفتن رأی اعتماد معرفی کند.

امروز بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی مربوط به قوانین است، قوانین مانند قانون کار، تأمین اجتماعی و نظام بانکی و... که باید برای اصلاح آن دولت دوازدهم اقدام کند.

نظام بانکی زیرمجموعه وزارت اقتصاد قرار می‌گیرد. سیاست‌های کلی بخش نظام بانکی و مدیریت بازار پولی از طریق ریس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در شورای پول و اعتبار شکل می‌گیرد. انتظار این است که به روش بهتری از مدیریت بازار پولی دست پیدا خواهیم کرد. امروزه اقدامات انجام‌شده منجر به افزایش نقدینگی شده و این موضوع بار سنگینی بر دوش اقتصاد کشور گذاشته و به وجود آورده است.

در بُعد دیگر باید با برقراری ارتباط و هماهنگی نزدیک ‌بین وزارتخانه‌های اقتصاد و تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اصلاح قانون کار ایجاد شود. باید چرخ صنایع کوچک و متوسط که سهمی بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی و اشتغال کشور را دارد باید راه‌اندازی و رونق ایجاد شود و بعد از ایجاد تحرک در صنایع کوچک، اصلاح قوانین تأمین اجتماعی و قانون کار انجام شود؛ اما مهم‌ترین مسئله در جریان راه‌اندازی صنایع کوچک و متوسط در اقتصاد کشور و برون‌رفت از رکود، به اصلاح نظام بانکی برمی‌گردد که انتظار این است روحانی و هم همکارانش در دولت دوازدهم به این مسئله اهتمام جدی خواهند داشت.

انتظارات بخش خصوصی از دولت دوازدهم این است که رونق و تحرک صنایع کوچک و متوسط که در اختیار به بخش خصوصی است، برگردد. مشکلات این صنایع، تأمین نقدینگی، تأمین ارز موردنیاز برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات است؛ همچنین لازم است در مذاکرات دولت با کشورهای خارجی که زمینه صادرات محصولات ایرانی فراهم است، باید بخش خصوصی هم کشور داشته باشد.

بنابراین باید نخست صنایع کوچک و متوسط راه بیفتند و از حالت نیم‌خیز و فعالیت یک روز در میان به ظرفیت اسمی دست پیدا کنند و در مرحله کیفیت تولیدات را به سطح قابل‌قبول استاندارهای جهانی برسانیم تا بتوانیم با افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام‌شده، در دنیا رقابتی واردشده و می‌توانیم در بازارهای دنیا حضورداشته باشیم.

تقریباً بر اساس شنیده‌ها اسامی وزرا مشخص‌شده و به نظر می‌رسد، آقای روحانی کابینه جدید را بر مبانی نیازهای موجود در جامعه ازنظر اقتصادی انتخاب کردند. انتخاب آقای شریعتمداری که تجربه لازم را در وزارت بازرگانی دارد، برای وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهادشده است که به نظر می‌رسد آشنایی وی با وضع کنونی می‌تواند نقطه مثبتی برای فضای کسب‌وکار در آینده اقتصاد ایران باشد.

نکته دیگر موضوع انتخاب آقای نهاوندیان به‌عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی است. وزارت اقتصاد اساسی و زیربنایی‌ترین وزارتخانه برای توسعه اقتصادی، عبور از رکود، حل معضل تورم و ایجاد اشتغال است؛ به نظر می‌رسد که همکاری آقایان نهاوندیان و شریعتمداری می‌تواند نقطه مثبتی برای رفع بحران‌های اقتصادی که پیش روی باشد مانند رفع بحران بیکاری، رکود حاکم بر صنایع و راه‌اندازی مجدد بنگاه‌های تولید.

اگر با نگاهی که آقای نهاوندیان به صنایع کوچک و متوسط دارد، حتماً می‌توانند این بنگاه‌ها را با کمک آقای شریعتمداری به‌سرعت راه‌اندازی و مشکل این صنایع را برطرف کنند تا صنایع حداقل با ظرفیت‌های اسمی خود فعال شوند که این موضوع منجر به توسعه اشتغال خواهد شد و در شاخص‌های کلان اقتصادی کشور مانند شاخص تولید ناخالص داخلی، درآمد سرانه کشور و... اثرات مثبت گذاشته و شاهد بهبود آن‌ها خواهیم شد.

امیدوارم در کابینه دوم آقای روحانی، افراد متخصص حضور داشته باشند و کابینه دولت دوازدهم به نظر یک مقدار عمل‌گراتر، واقع‌گرایانه‌تر در جهت حل معضل مردم حرکت خواهد کرد؛ زیرا فردی مثل نهاوندیان که با اقتصاد کشور، واحدهای تولید آشنایی دارد و ارتباط بوده، می‌تواند رونق را به تولید برگرداند.

نهاوندیان یک فرد دانشگاهی نیست که تازه بخواهد فضای کسب‌وکار را لمس کند؛ قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار، قانونی بود که در زمان حضور وی در اتاق بازرگانی با توجه به نیازهایی که دیده شد، تنظیم‌شده بود؛ هرچند که قانون هنوز این قانون اجرایی نشده، تبدیل به قانون شد یا اینکه قانون رفع موانع تولید هم از زمانی که نهاوندیان در اتاق بازرگانی بود، شکل و ریشه گرفت که بعدها در مجلس تصویب شد، اما بازهم این قانون در عمل اجرانشده است. اگر این قوانین در کنار اصل 44 قانون اساسی که نهاوندیان به آن اعتقاد دارد، اجرایی شود، حتماً تحول عمیقی در اقتصاد ایجاد خواهد شد.

امروز نیازمند هستیم افراد درد آشنا که زمینه حرکت اقتصادی را بلد باشند، وارد صحنه شوند، امروز افراد دانشگاهی تازه‌وارد تا بخواهند تجربه کسب کنند که چگونه می‌توان راه‌حلی برای معضل اقتصاد پیدا کنیم، نمی‌تواند کارساز باشند.
 
*دبیر کل خانه اقتصاد ایران
 
 
کلمات کلیدی : مسعود دانشمند+اقتصاد ایران+دولت دوازدهم+نظام بانکی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۳۱:۰۱
تقریبا" هیچ (4509496) (alef-3)
 
میلاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۰:۰۶:۴۳
اگه بخوام خوشبینانه به موضوع نگاه کنم اینه که 4 سال درجا میزنیم.
ولی اگه بخوام پیش بینی کنم، چند تا قطع نامه و تعطیلی چند کارخونه دیگه و البته ادامه رکود و بیکاری...
امروز ببینین چی گفتم بهتون!!! (4509547) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۲:۱۴:۱۰
روز شنبه، اول هفته و تعطیلی تهران؟! چه کسی قرار است خسارتی که به کسبه در این روز وارد شده است را جبران کند؟ بازاری که در ابتدای هفته تعطیل باشد تا آخر هفته بی‌رمق و بی‌رونق خواهد بود و این واقعیت در میان کسبه شهر تهران امری پذیرفته شده است. (4509740) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۲:۱۴:۳۰
با توجه به وضعیت بیکاری، تورم، گرانی، رکود، وام ازدواج جوانان و تعطیلی بسیاری از کارخانجات و... برگزاری چنین جشن تحلیف چه لزومی داشت؟ مگر برای پرداخت یارانه‌ها برخی‌ها عزا نمی‌گیرند؟ این همه اسراف و ولخرجی از کیسه ملت چه معنی و مفهومی دارد؟! (4509743) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۲:۱۴:۵۴
آقای روحانی امیدوارم در دولت دوازدهم فردی کارآمد و متخصص در حوزه محیط زیست را معرفی کنید. اگر تدبیر دولت دوازدهم در مورد محیط زیست تغییر نکند در آینده‌ای نزدیک دیگر اثری از محیط زیست نخواهد بود تا چه رسد به حفظ آن! (4509744) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۵۶:۴۸
تنها چاره اقتصاد ایران دست کشیدن هر چه زودتر از گران فروشی مصنوعی چهار برابری قیمت دلار هست (4510501) (alef-11)
 
رضوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۳۲:۲۷
من که چشم آب نمیخوره اینا بتونن کار خاصی انجام بدن (4509499) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۰:۰۸:۱۴
شما همونهایی هستید که می گفتید اخر هفته روحانی رفته و اینجا هم کامنت میذاشتید که بله دولت روحانی تنها دولت تک دوره ای تاریخه!!! اصلا هم راضی نمیشوید هر ترکیبی کابینه داشت مطمئنم همین حرفا رو میزدید الان اگه راست میگی ترکیب مناسیبت رو برا ما توضیح بده ببینم بگو چه کسانی اگر در کابینه بودن راضی می بودی اسم بیار مطمئنم که کابینه اصولگرا مد نظرته!!
اسم بیار اگه راست میگی بگو کابینه اصلاح طلب مد نظر ما این بود اگر این کابینه بود میگفتیم خوبه. مطمئنم 20 تا وزیر اصولگرا معرفی میکنی
شما داداش قطعا هر ترکیبی بود همین حرفو میزدی شک ندارم (4509550) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۳۳:۲۵
100 رحمت به کابینه 11 هُم (4509503) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۳۴:۰۰
سالی که نکوست از پیازش پیداست (4509504) (alef-3)
 
کریمی جزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۳۶:۲۳
سال دیگه اینموقع بهتون میگم چه خبره
جوری بشه که آرزوی اوضاع اواخر دولت دهم رو بکنید (4509507) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۰:۰۴:۴۵
اواخر دولت دهم یعنی یعنی آرزو بکنیم که دلار 4 برابر بشه و رشد اقتصادی منفی 7 درصدی و تورم بالا و چند برابر قیمتها رو داشته باشبیم؟ تا این حد؟ فکر نکنم (4509542) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۳۸:۱۲
با کدوم برنامه میخوان رونق ببخشن
تمام وزیرانی که پیشنهاد دادن باید مشاور وزیرانی جوانی بشن که لااقل توی این جامعه بزرگ شدن
من نمیدونم ما تحصیل کرده جوان کم داریم که نمیتونیم از اونها استفاده کنیم.حتما"باید کسی که 60الی 70سال سن داره بشه وزیر،
تا زمانی که از جوانها در پست های بالا استفاده نکنیم، هیچی درست نمیشه (4509511) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۴۷:۱۷
من به آقای روحانی رای دادم هر دو دوره ولی میتونم به جرات بگم از نامزدهای دیگه میان رو تره ولی نتونسته رو جوانها سرمایه گذاری کنه فقط چسبیده به آقایونی گذشته اگر این مسوالین و وزیران کاری میتونستن انجام بدن توی ادوار های گذشته انجام میدادن همشون یا استاندار یا وزیر یا رئیس بودن
جناب دکتر روحانی ما وزیری رو میخوایم که با دوچرخه بره سرکارش مثل وزیر آلمان ، ما وزیری رو میخوایم که به بیمارستان دولتی که بیشتر مردم میرن اونجا برسه نه بیمارستان شخصی ، من خودم پزشکم توی بیمارستان دولتی در کشور ایتالیا رفته بودم که به روز ترین تجهیزات علم پزشک اول می اومد اونجا ، حالا برین بیمارستانهای دولتی ایران رو هم ببینین (4509523) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۲:۰۸:۴۳
جناب پزشک محترم آيا خود شما با دوچرخه سرکار ميری؟ يا اين نسحه ايست که برای ديگران پيچيدی؟ (4510630) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۱:۲۶:۳۳
تا وقتي دولت بايد جوابگوي نهادهايي باشد كه غير از هزينه هاي كلان و برنامه هاي غير مفيد براي كشور و بحران سازي،فايده ديگري ندارند،بسيار سخت است كه كشور روي روال عادي حركت كند (4509655) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۲:۰۴:۱۶
فعلا همه امید داریم امیدوارم امید مان مثل سلفی مجلس ناامید نشود (4509713) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۳:۵۸:۲۳
به قول دوستی ,شما هم لیستی رای دادید فقط لیستتان رای نیاورد .پس خیلی ذوق زده نشوید . (4509863) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۰:۰۹:۴۹
عجیبترین نکته ابقای مجدد وزیر راه هست. جای تاسف (4509884) (alef-11)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۹:۰۵:۳۳
در یک جایی خوندم یکی از مخالفان ربیعی برای وزارت رفاه، آقای قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشته.
اگر این خبر صحیح باشد باید گفت مافیای پزشکی بصورت چراغ خاموش میخواهد وزارت رفاه را هم تسخیر کند تا منبع ثابتی برای درامدهای میلیاردیشان داشته باشند. (4510262) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۴۹:۳۶
نهاوندیان همانی نیست که می گوید دلار هر چه گران شود باز ارزان است و معتقد به دلار حداقل 7 تومانی است. (4510594) (alef-11)
 
خضری منفرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۱:۵۷:۴۴
به نظر من وزیر نفت و وزیر نیرو حتماً باید تغییر میکردند چون اصلاً عملکرد خوبی نداشتندمثلاً وزیر کرسنتی چه گلی به سرمون زده (4510610) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۱۵:۱۳:۰۵
عملکرد !!!! کرباسیان را باید از کارکنان گمرک پرسید (4512497) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.