نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414014
"برجام" حقیقتا یک مدل جهانی ست
بخش تعاملی الف - سجاد خادم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۹


از آن روز که اسمش "لوزان" بود و سرنوشتش روی جاده ی لغزان تردید. تا به امروز که "برجام" صدایش می کنند. خالقینش مدام می گویند این تخمی که گذاشتیم دو زرده است. می گویند مرغ خوش الحان ما در دیار غربت زحمت کشیده و تخم غاز گذاشته. تن در حال انجماد اقتصاد را هم مدام چک خور می کنند و داد میزنند سرش که چرا شکر نمی کنی؟! چرا چرت میزنی؟!  صورتش را با سیلی عدد و رقم و آمارهای کذایی روی کاغذ بزک می کنند و مردم را رعیت گونه به تشویق وادار می کنند.

ما اما؛ "بگذار قبل از بیان ادامه ی "اما" "ما" را تشریح کنم، "ما" را معرفی کنم. "ما" مساوی هیچ جناحی نیست. این "ما" از سیاست فاقد پدر مادر نفرت دارد. این "ما" از نسل همان عباسی است که بعد از دفاع از سرزمینش برگشت سرِ زمینی که دیگر تراکتور نداشت. این "ما" از زمین خوردن هیچ کس و هیچ چیز خوشحال نمی شود. این "ما" ننشسته که ببیند آینده، کی تباه می شود، تا پایش را روی آن بگذارد و خودش و حزب متبوعش را بالا بکشد. این "ما" یعنی همان پابرهنه های کوخ نشین اول انقلاب که سر سفر انقلاب سهم گذاشتند. سهم بر نداشتند. این "ما" جمع همان "منی" است که پدرش پایش را گذاشته و "تویی" که مادرت دسته گلش را، جانش را، در طبق اخلاص گذاشته. این "ما" ها که می گویم از سر سفر انقلاب نخوردند، و نبردند، مگر "خون دل". پس وقتی می گویم "ما" بالاغیرتا برچسب این جناح آن جناح نزن روی سینه ی "ما"ی نوشتارم"

 همه ی بهره مان از "برجامیجات" تماشای یک نمایش سیاسی بی نمک بود و بس. اولش می خندیدیم و دل خوش بودیم به هوایی تازه تر . بعد مدتی خنده روی لبمان ماسید. اما حالا کاشفمان به عمل آمده که حقیقت ماجرا خربزه بوده از اول. نان نبوده. آب هم نبوده حتی. پس هیس ها هم بی دلیل نبوده.

اکنون که ترامپکی آمده و عنقریب است پای منحوسش به سبد پر از تخم به اصطلاح غاز برجام بخورد. خالقین و مبدعین "برجام" بجای برگرداندن نگاه به سمت درون. بجای دست کشیدن از امید به غیر بجایش دست گذاشتن سر زانوی همت داخلی، به سیاق قبل می گویند که برجام اعجاب جهانیان را برانگیخته؟! این حرف به نظرم استثنائاً درست است. و نباید به گوینده اش خرده گرفت. گرچه چند سالی است رایحه صداقت از این بلندگوها به مشام نمی رسد. حقیقتا "برجام را باید یک مدل جهانی دانست" همانطور که "لباس نامرئی پادشاه عریان" را مدلی جانی می دانیم. ماجرایی که عبرتی جهانی ایجاد کرد.

مردم مستضعف دنیا اگر در آینه ی برجام آینده ی خویش را ببینند در خواهند یافت که نباید به کدخداهایِ بیخدایِ دنیا اعتماد کرد و به عهدهایش دلخوش کرد. پس ازین حیث ایران عزیز می تواند من بعد زخم های اعتمادش به قلدرهای دنیا را به دنیا نشان دهد و به آنها بگوید راه امید به غیر را ما رفتیم و تهش هیچ نبود. در این مسیر دنبال خیر گشتیم و نبود. شما دیگر نگردید.

فاعتبروا یا اولی الالباب...
 
کلمات کلیدی : سجاد خادم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۳:۴۹:۴۱
بر جام و دستاوردهاي آنرا زيادي نزد مردم بزرگ كردند و امروز گلابي هاي اين درخت با رقم گراني بر شانه هاي ملت سنگيني خواهد كرد (4018816) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۸:۳۱:۳۰
از همه دوستان عزيز و بزرگوار منتقد برجام عاجزانه خواهش مي‌كنم يك بار، فقط يك بار، بفرمايند جايگزين پيشنهادي ايشان به جاي برجام دقيقاً چه چيزي بود و هست؟ قبل از برجام كه صادرات نفت كشور در آستانه رسيدن به صفر بود و مبادلات رسمي اقتصادي بين‌المللي نيز با دور زدن پر هزينه تحريم‌ها و با روش‌هاي نظير مبادله كالا به كالا انجام مي‌شد. دوستان منتقد برجام، پيشنهاد واضح، كاربردي و عملياتي خود را دقيق بيان كنند تا امثال ما دانشجويان كم‌اطلاع نيز روشن شويم. (4032130) (alef-11)
 
حاج حیدری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۱۰:۱۱:۳۱
دوست گرامی!
بسیاری از مشکلات ما ریشه در سهل انگاری و عدم مدیریت صحیح داخلی است و اساسا ربطی به بیرون ندارد. ما در درون کشور همه چیز داریم؛ از تاریخ و تمدن غنی گرفته تا نیروی انسانی مستعد، معادن غنی و خدادادی.
فقط کافی است بر توان و استعدادهای داخلی و به مردم شریفمان تکیه کنیم و ریشه های مشکلات کشور (سیستم اداری ناکارآمد، فساد اداری، فرارهای گسترده مالیاتی، زیاده خواهی مدیران، موازی کاریها، مافیاهای ضد تولید داخلی و ...) را با شفاف سازی ها و جلب اعتماد مردمی برطرف کنیم. (4049193) (alef-11)
 
فرشید
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۲:۴۶:۴۵
دوست عزیز! شعار نده.فرض کن شما یک شرکت تولیدی داری و برای صادرات محصولاتت یا واردات مواد اولیه نیاز به تعامل با بانکهای خارجی داری.لطفا بگو در شرایط تحریم بانکی چگونه میتونی فعالیت کنی؟لطفا راه حل ارائه بدین نه شعار. (4055410) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۰۸:۴۳:۳۲
حال انصافا شما بفرمایید الان وضع کارخانه ها بهتر است یا قبل از برجام؟! (4145685) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۲:۴۷:۲۹
این دوستان هیچ طرح جایگزینی ندارند و هرگز پاسخ سوال شما رو نخواهند داد.شعار ،شعار و باز هم شعار. (4055415) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته