نظر منتشر شده
۴۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401720
درس بازی ایران و کره؛ به مردم اعتماد کنیم
بخش تعاملی الف - احمد شیرانی تک آبی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۲


یکی از مهم ترین مباحث رسانه ای چند روز اخیر برگزاری مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی از دور مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه بود. تقارن زمان برگزاری این بازی در روز تاسوعا و آن هم در زمین ایران موجب ایجاد چالشی بزرگ بالاخص در فضای مجازی شد.

عدم امکان جابجایی زمان بازی به علت تقویم منظم فیفا و سهل انگاری مسئولان وقت فدراسیون فوتبال در زمان تدوین و ابلاغ زمان برگزاری مسابقات و اهمیت حفظ حرمت تاسوعا و عاشورای حسینی، ایران را درشرایط پیچیده ای  قرار داد. براستی بهترین اقدام ممکن چه بود؟ به پیشنهاد انصار حزب الله و مشخصا حسین الله کرم عمل می­شد، یعنی ایران اصلا در مسابقه حاضر نمی شد و یا بازی در کشور ثالث انجام می­شد یا برگزاری بازی بدون تماشاگر.

اما پیشنهاد منطقی دیگری وجود داشت، برگزاری بازی با تبیین حفظ حرمت ایام شهادت حضرت ابی عبدالله و تبدیل استادیوم آزادی به یک حسینیه بزرگ. بازی ایران و کره جنوبی با تمام حواشی قبل از بازی با پیروزی کشورمان به اتمام رسید، با صرفنظر از یک یا دو صحنه کوتاه در کل زمان نود دقیقه بازی می توان ادعا کرد که این بازی  یکی از قابل توجه ترین دستاوردهای فرهنگی نظام در سه دهه اخیر بود. بیش از هشتاد هزار نفر یک صدا عشق حسین را فریاد زدند و ورزش را که وجه مهمی از دیپلماسی عمومی کشورهاست را ابزاری برای ترویج یکی از مهم ترین شعائر مذهبی خود قرار دادند.

تا آنجایی که روزنامه سعودی ایلاف چاپ عربستان با تیتر راهیابی به جام‌جهانی مهم‌تر از عاشورا نیست. در خصوص این بازی نوشت: هواداران ایرانی ورزشگاه آزادی را به مکانی مذهبی تبدیل کردند تا جایکه به جای سر دادن شعارهای فوتبالی فریاد یا حسین را سر دادند. آن‌ها پرچم های سیاه در دست داشتند و بعضی هم لباس سیاه پوشیده بودند. هواداران ایرانی به جای آنکه مثل هواداران فوتبال رفتار و شادی کنند آیین دینی و مذهبی خود را در ورزشگاه آزادی به جای آوردند.

این مسابقه با تمام دغدغه های قابل توجه قبل از بازی یک پیام مهم برای مسئولان فرهنگی، صاحبان تریبون و علمای محترم داشت، که باید به مردم اعتماد کنیم. راه حل بسیاری از تعارض ها و مباحث چالش برانگیز فرهنگی کشور، پاک کردن صورت مسئله نیست. اینجا ایران قلب تپنده جهان تشیع است. مردم با تمام اختلاف نگاه های سیاسی و فرهنگی میهمان ثابت اجتماع  ارادت به اهل بیت هستند. تیپولوژی جوانان شرکت کننده در لیالی قدر و  ایام عاشورا موید همین مطلب است. مسئولان محترم تا بحال در موضوعات مختلف مسیر حذف صورت مسئله به جای حل آن را پیموده اند. اما نتیجه چه بوده است؟ آیا تنها کار فرهنگی مد نظر برخی از آقایان برخورد سلبی است؟ آیا دستگاه عظیم فرهنگی کشور توان زایش فرهنگی و ارائه راه حل های متنوع را ندارد؟

یکی از مهم ترین اقدامات دشمن در قالب جنگ نرم ایجاد شکاف های فرهنگی و تعارضات ملی و مذهبی است. دو قطبی سازی فضای کشور که قالبا از فضای مجازی آغاز می شود محصول همین تفکر است. متاسفانه برخی از دوستان انقلابی و مذهبی به جای ریشه یابی و ارئه راه حل های متنوع سریعا با گارد بسته برخورد کرده و در زمین دشمن بازی می کنند. راه حل موضوع کنسرت ها، لغو آن نیست. راه حل مقابله با بد حجابی (البته نه بد حجابی سازمان یافته و هدفمند) برخورد انتظامی نیست. سیستم فرهنگی و مذهبی کشور می بایست به جای شعار، نسبت به تدوین و اجرای سیاست های فرهنگی با حد اقل آسیب که از دو قطبی سازی جامعه جلوگیری می کند، اقدام کند.

مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی  ثابت کرد که با اندکی تدبیر و اتخاذ تصمیمات صحیح و فراهم آوردن بستر های لازم در کنار اعتماد  به مردم می توان تهدید را تبدیل به فرصت کرد.
 
کلمات کلیدی : احمد شیرانی تک آبی
 
اسدمظفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۳:۵۲:۵۶
این بار بایدبه تماشاگران این بازی یک احسنت جانانه گفت،البته به مسئولین هم بایددست مریزادگفت.ضمناازبازیکنان نیز به خاطر مبارزه فوق العاده تشکر میکنم. (3971190) (alef-3)
 
شبیه راز
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۰۷:۴۸
قدر مردم آره اما قدر مسئولین نه. (3971490) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۴:۱۶:۳۳
سلام؛ ولی در خصوص تذکرات علما و دلسوزان طبعا کار آنها بسیار درست و در واقع امر به معروف و نهی از منکر بود که اثر خودش را هم گذاشت

بله مردم ما واقعا برای امام حسین علیه السلام احترام قایل هستند اما هیچ کس از تذکر بی نیاز نیست

چه بسا همین تذکرات سبب ایجاد فضای بهتر برای رعایت حرمت روز عاشورا شد (3971815) (alef-13)
 
محسن
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۴:۰۵:۵۰
حتما سوت و هورا و دستی هم که میزدن جز رفتارهای عاشوراییشان بود .و یا پخش مستقیم فوتبال در شب عاشورا جز رفتارهای عاشورای و بناچار بوده برای مردم .ملتی که از پخش مستقیم یک مسابقه فوتبال بخاطر احترام به شب عزاداری اهل بیت پیامبرش نمیگذرد بازنده است .با شما اگر باشد که ظهر عاشورا مسابقه استقلال پرسپولیس برگزار میکنید و بعد هم تیتر درشت میزنید دیدید اتفاقی نیفتاد بیایم به مردم اعتماد کنیم .میدانم که نظر را من منتشر نمیکنید اما عوض تحلیلهای عجیب و غریب کمی هم به خود بیایم (3971208) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۵۵:۰۸
خیلی تند نرو داداش. همه چیز سر جای خودش. کف و سوت و هورا برای امام حسین نبود. اسلام خیلی دین منعطفیه و متاسفانه مسلمانان نه. (3971537) (alef-11)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۰:۲۷:۳۳
خدا و رسولش و ائمه خود حافظ و مبلغ دینشان هستند. این بازی و این جمعیت عزادار با آن نظم بزرگترین تبلیغ و رهیافت به شناخت اسلام و شیعه و ائمه و امام حسین (ع) برای همه مردم قاره آسیا و دنیا بود. (3971564) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۰:۴۸:۲۴
اگه راست میگی و فکر میکنی بی احترامی بوده پس چرا خودت تماشا کردی آقای مدعی؟ (3971576) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۴:۱۹:۲۲
من عمدا فوتبال را مستقیم نگاه نکردم و واقعا از این بابت خیلی خوشحالم

و بیشتر خوشحالم که مردم حفظ حرمت کردند که از آنها تشکر می کنم

و از علما و دلسوزان هم واقعا تشکر می کنم و بابت اظهارات طبق معمول نسنجیده آقای مطهری هم متاسفم (3971816) (alef-13)
 
Finland
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۷:۵۱:۲۴
ارزش بزرگان به حفظ حرمت امثال من و تو نیست دوست عزیز. کما اینکه چند ده هزار نفر توی کربلا حرمت اون عزیز رو شکستند ولی هیچی از ارزشش کم نشد.
این چیزا زوری نیست. حتی اگه همه مردم اون روز لباس قرمز هم تن میکردن باز چیزی از ارزش امام کم نمیشد و باز هم کسی حق نداشت بر مردم خرده بگیره (3972486) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۴:۵۸:۵۵
دوست عزیز!
اینکه از ارزش کار امام حسین (ع) در هر صورت کاسته نمی شود شکی نیست چون حضرت کار را برای خدا کرد.

اما نباید لزوم حفظ احترام را با این موضوع خلط کرد

انسان عاقل حرمت شکنی نسبت به کسی که احترام او لازم است را ناپسند می شمرد و هر چه احترام بالاتر باشد این حرمت شکنی قبیح تر می شود و در مواردی حق اعتراض را مسموع می کند.
همیشه موفق باشید. (3980149) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۰:۵۸:۳۲
حیف که نمی توان به نظر نمره منفی داد.... (3971582) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۱:۵۰:۴۵
بازنده تفکر شماست که به جای جنگیدن عقب گرد می کنید بازنده تفکر شماست که گمان می کند امام حسین به جای تحرک به رخوت ودر گوشه دنج خزیدن وتنها اشک ریختن نیاز دارد حسین به دیده شدن نیاز دارد ومردم فهیم ما در ورزشگاه با شور حسینی حسین را به دنیا نشان دادند ! یاری حسین ع پیروز هم شدند ! (3971623) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۵:۲۴:۲۹
همون دو صحنه کوتاه هم حواسشون نبود که با تذکر به همدیگه دیگه تکرار نشد، واقعا که گل کاشتین (3971282) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۴:۰۸:۱۹
به نظر من دغدغه جناب آقای یزدی و دلسوزان دین، دغدغه ای منطقی و درست بود.

اگر چه مردم ایران از جمله فوتبال دوستان عاشق امام حسین (ع) هستند
و اگر چه به نظر من بعضی از اعضای فدراسیون آسیایی فوتبال ... از اینکه توسط ایرانی ها امام حسین (ع) اینطور با احترام به جهان معرفی شد ناراحتند.
اما شما اگر دقت کنید بالاخره بعد از زدن گل ... مردم به طور طبیعی شادی می کنند.
مظور جناب آقای یزدی همین بود که این کار مناسب شب عاشورا نیست.
با شناختی که از امام حسین (ع) داریم اگر ما شب عاشورا بازی نمی کردیم بلاشک خدا ما را کمک می کرد و به جام جهانی صعود می کردیم
الان هم چون مردم احترام امامشان را حفظ کردند ان شاء الله صعود می کنیم.
اما بهتر از این هم می شد. (3971813) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۴:۲۳:۲۹
همانطور که با تذکر مردم به هتاکان روز عاشورای 88 بساط فتنه جمع شد.

با این فرق که فتنه گران حواسشان بود که دارند پرچم و خیمه های عزاداری امام حسین علیه السلام را آتش می زنند ... (3971817) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۷:۴۶:۳۱
اين مسئله براي مردم چالش نبود ، چون همه مي دانستند كه حفظ حرمت عاشورا مهمتر از هرچيزي است .

اين اتفاق هم محصول مديريت ضعيف مسئولان فعلي فدراسيون بود ، چون اين افراد همان ها هستند و كسي تغيير نكرده است .

هيچ كس پيشنهاد لغو بازي را نداده بود ، در يك شهر 10 ميليون نفري ، نبايد حرف صد نفر را به عنوان درخواست مردم مطرح كرد .

خلاصه اينكه اميدوارم بابت سوظن به رفتار احتمالي مردم عذرخواهي شايسته اي صورت بگيرد (3971411) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۰۰:۳۳
ای کاش مسیولین قدر این مردم را می دانستند (3971428) (alef-3)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۰۵:۳۲
بله
بايد اعتماد كرد ، مردم هيچگاه اشتباه نميكنند

بايد به مردم
به راي مردم
به انتخاب مردم
به منتخب مردم


اعتماد كرد وپذيرفت و احترام گذاشت (3971434) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۱۸:۳۵
برای روحانی تبلیغ نکن (3971497) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۱:۴۸:۰۵
مردم هيچگاه اشتباه نميكنند! (3971621) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۱۱:۲۳
برای من جالبه که از اون دوستانی که مخالف بازی بودن هم سوال بشه که الان نظرتون چیه؟ میخام ببینم قبول میکنن اشتباه کردن یا مصر هستند روی تفکر اشتباهی که داشتن (3971438) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۰:۲۲:۳۳
مردم حسینی هستند. خرابکاری مسئولین در پیگیری اولیه را درست کردند. (3971557) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۲۱:۱۴
یاحق
متأسفانه بعضی ها یادشان رفته این مردم همان مردمی هستند سالها محرم و صفر را با شور حسینی زنده نگه داشتند حتی قبل از انقلاب حتی در زمان رضا پهلوی در اوج بگیرو ببندها. خدمت آقان به اصطلاح انصار حزب ا... و شخص ایت ا... یزدی عرض کنم صاحبان اصلی انقلابی که شما را به قدرت رسانده همین مردمند. این مردم نه تنها محرم و صفر را زنده نگه داشتند بلکه در طول تاریخ همین انقلاب و جنگ،
کربلا های زیادی را در برابر یزیدیان زمان رقم زده اند. پس خواهشاً احساس خاص بودن نکنید و در کنار ولی فقیه و مردم حرکت کنید نه جلوتر از آنها. (3971446) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۲۹:۰۰
یادمان رود که عده ای جهت موافقت با برگزاری بازی و عده ای با مخالفت برگزاری بازی در چنان روز عزیزی چه دغدغه هایی ساختند و بیخود و بی جهت مسئله را حساس کرده بودند
باید جلو این اظهار نظرهای افراطی مخالف و موافق و یا حداقل بیان آنها در رسانه ای جمعی گرفته شود تا مانع از ایجاد هیایو شود


آفرین بر ملت بصیر ایران (3971448) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۳۰:۳۹
باسلام جناب نگارنده این مطلب رامن همان روزنوشتم وگفتم که این بازی یکی از زیباترین وتاریخی ترین باری هاخواهدشودولی شمامنتشرنکردید. (3971451) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۳۰:۴۳
مشکل برخی مدعیان قیمومیت بر مردم این است که اساسا مردم وشعورآنهارانه قبول دارند ونه باور و همه چيزرادر تفکرات خویش می سنجند.تاسوعای 95حماسه ای جاودان از مردم بودواگرچه برخی تلاش کردند که باحاشيه سازی و تشنج خاطره تلخ فتنه 88را تداعی کنند.اما مردم باهوشیاری این دسیسه را خنثی کردند. (3971452) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۸:۵۲:۰۷
ببخشید؟
این تماشاگران همانهایی نبودند که در روزهای دیگر یکصدا انواع و اقسام فحش و بد و بیراه و الفاظ رکیک نثار داور و بازیکنان و خانواده آنها می‌کردند؟

دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟ (3971471) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۳:۲۴:۲۶
انسانیت را (3971701) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۹:۴۴:۳۷
بله بسیاری از تماشاگران همانها !! اما همین جماعت از نظر جنابعالی بی ادب حساب امام حسین را درقلبشان با دیگران جدا کرده اند ! امام حسین امام حسین است نه داور ومربی وهرکس دیگر ! ظاهرا شما این تفاوت را درک نمی کنی ! (3971955) (alef-11)
 
ساسان پروانهپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۲۱:۲۹
قبل از بازی هم عرض کردم و شما هم زحمت چاپش را کشیدید ، بزرگترین اشتباه بود اگر بازی حذف میشد ، چون دین و مذهبمان را در مقابل غرور ملی قرار میدادیم و هر کدام از آنها در نگاه جوانان شکست میخورد ضربه بزرگ و غیر قابل جبرانی را به دیگری میزد. جمعیت سیاه پوش و عزادار را در عین اقتدار به جهانیان نشان دادیم این خود وحدت ایرانی را به نمایش گذاشت
ورزشگاه تقریبا صد هزار نفری را به بزرگترین هیات تبدیل کردیم، فکر میکنم در این میان مخالفین بودند که به این باور رسیدند که همیشه حق با آنان نیست و فقط فکر میکنند که حق با آنهاست (3971501) (alef-13)
 
مریم
Belgium
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۲۹:۱۱
برای چه یک خانم کره ای میتوانسته برود و در استادیوم فوتبال را ببیند، اما زنان هموطن نباید بروند؟ (با توجه به عکسی که گذاشته اید) (3971511) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۱:۰۳:۱۱
به همان دلیل که آقایان فکر می کردند مردم حرمت امام حسین را دربازی فوتبال نگه نمی دارند !! اما سخت در اشتباه بودند! (3972022) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۲:۳۴:۲۲
باز هم بخاطر عدم اعتماد برادر جان . (3972118) (alef-11)
 
زارعی مرودشت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۳۲:۲۱
وقت خودتان را با مسایل پیش پا افتاده هدر ندهید
حقوقهای نجومی چه شد ؟
استیضاح فانی فراموش شد ؟
اوضاع اموزش و پرورش بد است صندوق ذخیره فرهنگیان ب تاراج رفت
هر روز باید منتظر شنیدن یک اختلاس جدید باشیم رکود زندگی بازاریها و مردم را مختل کرده
یک فوتبال در روز تاسوعا اصلا مهم نیست (3971518) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۱۱:۰۷:۳۷
اتفاقا همین فوتبال در روز تاسوعا مهم است تا مسئولین بدانند مردم می دانند حق طلبی یعنی چه آنقدر می دانند که بعد هزارو400 سال هنوز به احترام بزرگترین حق طلب جهان سیاه می پوشند و غمش را یر شادی برد ارج می نهند ! (3972025) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۳۲:۳۴
مگر شماها وکیل و وسع مردم هستید ؟ (3971519) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۱:۳۷:۱۳
وصي درست است.
ولي با حرفت موافقم. انها كه با برگزار شدن بازي مخالف بودند خود را قيم مردم ميدانند (3971610) (alef-13)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۴۱:۳۳
درس بازی ایران و کره؛ به مردم اعتماد کنیم
شب قبل از مسابقه من دقیقا مطلبی شبیه همین را برای سایت الف نوشتم, ولی مسولیت محترم برای دلیلی که برای خودشان موجه بوده و برای من صد البته غیر موجه, آنرا چاپ نکردند. من نوشتم که برخی از همین مسولین محترم که مردم را فقط و فقط برای رای دادن میخواهید و بس, ما همیشه از شما ها جلوتر بوده ایم و هستیم و خواهیم بود. به ما مردم اعتماد کنید و برای ما نسخه های بی ارزش نپیچید و به سخنان دوستانی مثل محسن در همین صفحه هم توجه نکنید, چون آنها هنوز مردم را نشناخته اند و در اقلیت مطلق هستند. تعداد مثبت های اقا محسن تا بحال 4 است. (3971527) (alef-13)
 
شایان
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۱۹:۴۱:۴۷
لطفا مسئولین عزیز و محترم هم یه کاری کنن مردم بهشون اطمینان کنن .نگارنده محترم مثله اینکه فراموش کردین که این کشور مال این مردم هست و باید مردم به مسئولین اعتماد کنن نه برعکسش (3971528) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۲:۰۷:۵۴
یک عده فکر می کنند از مردم بیشتر می فهمند،در حالی که اینطور نیست ، تمام مشکل مملکت همینه ! (3971646) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۰۷-۲۲ ۲۳:۵۶:۳۴
بعد از مدتها یه مقاله منصفانه در الف دیدیم.
ضمنا رفتن خانمهای کره ای (یا بطور کلی خانمهای خارجی) به استادیومها چه مشکلی ایجاد کرده که زنان و دختران ایرانی را از رفتن به استادیوم محروم کرده اید؟ (3971727) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۰:۳۲:۵۹
به مردم اعتماد کنیم و درب های ورزشگاه ها را به روی زنان هم باز کنیم هیچ اتفاقی نمی افتد، این نقشه های دلواپس ها برای محدودیت های اجتماعی و نقض آزادی های مردم، فقط برای نمایش قدرت هست و باید جلویشان ایستاد.
این بار به زور فیفا بود وگرنه، همین دلواپس ها بازی را تعطیل کرده بودند چون هیچ وقت به مردم اعتماد نداند (3971761) (alef-13)
 
Malaysia
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۵:۵۸:۲۱
افراطیون فکر می کردند در نتیجه کارهایشان مردم از دین زده شده اند، اما سخت در اشتباه بودند. دینداری مردم ایران ریشه دارتر از این حرف هاست. (3971829) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۸:۴۰:۰۴
امام حسین را مردم در طول تاریخ زنده نگه داشته اند نه صاحبان قدرت و نه عالمان دینی. (3971920) (alef-13)
 
جانباز 70درصد
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۰۹:۴۷:۳۶
اتفاقا بایستی به بعضی متعصبین حاد گفت استادیم آزادی تنها مکانی بود که توانستیم عزاداری عاشورا و حماسه حسین (ع) را به تمامی جهانیان نشان دهیم .. دو تیم قدر آسیا در تقابل یکدیگر بودند و همه ناظر و حاضر تماشی دیدنی این بازی .... چه اتفاقی بهتر از این گاهی می شود هزینه ایی به مراتب کمتر انجام داد تا حقیقتی را نشان دنیا دهید و این هزینه کم از راه استادیم آزادی و بازی ملی تیم فوتبال و از همه مهمتر مرد یکپارچه سیاهپوش و عزادار عاشورای حسینی گذشته است .... (3971956) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۲۳:۳۱:۵۰
فرهنگ را وقتی دولتی کنیم باعث این موضع گیری ها قبل از این نوع برنامه می شود به مردم اعتماد کنید و به طور نامحسوس هدایت (3972863) (alef-13)
 
سید
Germany
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۵:۲۹:۲۳
من دیروز که خطبه ها رو شنیدم فهمیدم که آقای امام جمعه عزیزمون هنوز باورشون نشده مردم این مسابقه رو به خوبی و خوشی برگزار کردن
ایشون با تعجب تمام متن فلان روزنامه سعودی رو خوند که نوشته بود "مردم ایران با این مسابقه شعار لبیک یا حسین دادند" یه همچین متنی
خدایی باورشون نمیشه مردم مسلمون شیعه میتونن حفظ آبرو کنند
خوب این فوتبال و ورزش کلش مال اهل بیته و کسانی هم که در این ورزش فعال هستند شیعه اند و انسان و طرفداران فوتبال هم آدمند
مردم چهره ی بدی توی ذهن مسئولین ساخته (3973595) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.