نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407666
درباره یک انتصاب در شرکت نفت فلات قاره
بخش تعاملی الف - احمد شیرانی تک آبی
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۱
شاید در ابتدا خبر ساده ای به نظر برسد، انتصاب یکی از نمایندگان مجلس نهم در هیئت مدیره شرکت نفت فلات قاره. اما سوابق کاری نماینده مذکور و مواضع ایشان طی دوره نمایندگی، باب نقد را باز نگاه می­دارد. سخن از امیر عباس سلطانی نماینده سابق  مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی است. فردی که قبل از ورود به مجلس، تصدی شهرداری بروجن بارزترین مسئولیت وی محسوب می­ شد. مصاحبه ها و مواضع آقای نماینده حول دو محور کلی بیشتر در یادها باقی مانده است. دفاع تمام قد از مرد نفتی دولت (بیژن نامدار زنگنه) کسی که لابی را خوب می ­فهمد و بیان جزئیاتی از پرونده بابک زنجانی.

حمایت های تمام قد وی در جریان احتمال استیضاح زنگنه در مجلس نهم نیز مشهود بود تا جایی که سلطانی در این خصوص بیان داشت:

"در ابتدا باید از استیضاح‌کنندگان پرسید که آقای زنگنه چه کاری می‌توانسته انجام بدهد یا در چه زمینه‌ای دچار کم‌کاری یا ضعف شده است؟ با توجه به عدم وجود زمینه‌های مورد نیاز برای این استیضاح باید گفت که شاید برخی از استیضاح‌کنندگان انگیزه‌هایی به غیر از مبانی اصلی را دنبال می‌کنند که ممکن است انگیزه‌هایی سیاسی را در دستور کار داشته باشند که می‌تواند یکی از آنها همین زمین زدن تیم اقتصادی دولت باشد. وزیر نفت در این دو سال در شرایطی کار کرده که از زمین تا آسمان با شرایط دولت سابق متفاوت بوده است."

سلطانی در کنار دفاع مستقیم از عملکرد زنگنه با حملات گاه و بی گاهش به دولت قبل، که بصورت عام مورد پسند دولت یازدهم و بصورت خاص زنگنه پسند بود توپخانه را به سمت مدیران نفتی دولت احمدی نژاد نشانه می گرفت. از سویی عضویت سلطانی در کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی موجب شد که مصاحبه های مستمر و بعضا خارج از قاعده اش که مورد تذکر قوه قضاییه قرار گرفت، ابزاری برای بیان سیاست های نفتی وزارت نفت با تم حمله به دولت سابق باشد.

سوال آن است که نماینده سابق استان در خصوص یکی از پرابهان ترین قراردادهای نفتی ایران (کرسنت) که اتفاقا در دوره تیم مدیریتی فعلی وزارت نفت در دولت هشتم صورت پذیرفت، چه موضعی گرفت؟ که اگر موضعی محکم اتخاذ می کرد شایسته بود از وزیر نفت سوال می پرسید که؛ دلالان کرسنت چه کسانی بودند، علت انتصاب مدیران مسئول آن زمان در شرایط فعلی چیست؟ چه کسی مسئولیت محکومیت چند میلیارد دلاری ایران در دادگاه لاهه را می پذیرد؟ و البته اگر میخواست اندکی انقلابی تر باشد از رئیس جمهور سوال می کرد که چرا بین مکاتبات و مواضع شما در خصوص کرسنت در دوره دبیری شورای عالی امنیت ملی  با انتصاب زنگنه تناقض جدی وجود دارد.

وزارت نفت به سختی فردی که رابطه استخدامی با وزارت نفت ندارد را به عنوان مدیر یا عضو هیت مدیره یکی از مهم ترین شرکت­ های نفتی که بخش قابل توجهی از تولید نفت کشور در طول بیش از 1200 کیلومتر از پهنه خلیج فارس را بر عهده دارد، به مجموعه نفت راه می ­دهند، آن هم فردی که قبل از ورود به مجلس و عضویت در کمیسیون انرژی تنها مسئولیت مهمش تصدی شهرداری بروجن بود، انتصاب فردی با مدرک کارشناسی الهیات و کارشناسی ارشد تاریخ تشیع از دانشگاه پیام نور قم در یکی از بزرگترین شرکت ­های نفتی کشور با کدام منطق قابل پذیرش است؟ رسانه ها و جریان های عدالتخواه می بایست با رصد مواضع نمایندگان مجلس و مقصد آنان پس از دوره نمایندگی، به تکلیف خود عمل نمایند.

همچنین خود نمایندگان محترم، از جمله آقای سلطانی نیز لازم است بجهت حفاظت از حریم عدالت، نسبت به ایجاد سوالاتی از جنس آنچه در این نوشتار گفته شده است، با حساسیت و شفافیت بیشتر عمل کنند.
 
کلمات کلیدی : احمد شیرانی تک آبی
 
sudn
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۰۹:۰۰:۴۶
پیگیری جالبی هست
آفرین (3992239) (alef-3)
 
س
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۸ ۱۷:۲۰:۱۶
متاسفانه یکی از مشکلات اساسی کشور آن است که هیچ متخصصی سر جای خودش نیست (3992996) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۰۰:۰۰:۴۰
انشالله موفق باشند (3993457) (alef-11)
 
amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۱۰:۴۱:۴۳
آقا انگار روز اوله که به این مملکت اومدی دلت خوشه (3993755) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۳ ۱۰:۱۹:۴۷
این آخرین بار نیست خسته شدیم بخدا (3999669) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۹-۰۴ ۲۱:۲۸:۵۱
این کارا عادیه که. (4031066) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۶:۵۷:۴۱
بسم رب الشهدا
احسنت به شما که اینها را بیان می کنید
لطفا تا ریشه کن کردن اینجور جریانات پیگیری بفرمایید تا از این به بعد شاهد چنین حرکت هایی نباشیم و این گونه حرکات به مجازات شدید بینجامه.
خدا یار و یاورتون (4521257) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.