توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 406643
دو سیگنال اروپا به ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۴
پارلمان اروپا قطعنامه پیشنهادی برای عادی‌سازی و گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران را با 456 رای مثبت در برابر 174 رای منفی تصویب کرد. این قطعنامه رئوس کلی برای گسترش روابط ساختاری و راهبردی بین اتحادیه اروپا و ایران را در پی توافق هسته‌ای (برجام) مشخص می‌کند. همزمان با این خبر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این رویداد گفت که پارلمان اروپا با تصویب این قطعنامه‌ به دنبال عادی‌سازی و توسعه روابط بلندمدت با ایران است.

به گزارش «ایرنا» به نقل از «یورو نیوز»، ریچارد هاویت (Richard Howitt) نماینده انگلیس در پارلمان اروپا که از تهیه‌کنندگان این قطعنامه بوده است، با اشاره به ارائه گزارشی به این نهاد درباره استراتژی اروپا درباره ایران بعد از برجام، بر گسترش روابط تجاری اروپا با تهران تاکید و اروپا را برای تنش زدایی بین ایران و ریاض، صاحب نفوذ و مصمم توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه: رای پارلمان اروپا حاکی از اراده مثبت برای گسترش و تعمیق مناسبات با ایران است
هاویت که عضو حزب کارگر انگلیس است، در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، ابتدا نقش اتحادیه اروپا را در شکل دادن به توافق هسته‌ای ایران و غرب موسوم به «برجام» ستود و آن را یک «پیروزی عالی برای دیپلماسی اروپا» توصیف کرد. او درباره روابط ایران و اتحادیه پس از برجام گفت: «توافق هسته‌ای پارسال با ایران نقطه عطفی در بازسازی و برقراری مجدد روابط ایران با غرب محسوب می‌شود.

سه سال پیش ما هیچ تعاملی با ایران نداشتیم. بسیاری فکر می‌کنند که آنها مشغول ساخت سلاح هسته‌ای بودند که ایران آن را انکار کرده است. البته این‌طور نیست که اکنون همه مشکلات مانند موضع ایران در قبال رژیم اسرائیل و موضوع دموکراسی و حقوق بشر در ایران، مرتفع شده باشد، اما توافق هسته‌ای فرصتی برای بازگشت ایران به جامعه بین‌المللی و کسب اطمینان از احترام کامل به قوانین حقوق بین‌الملل بود.»

اعضای پارلمان اروپا روز دوشنبه گزارشی را درباره تدوین استراتژی جدید خود در قبال ایران به بحث و بررسی گذاشتند. این گزارش با عنوان «استراتژی اتحادیه اروپا ایران بعد از توافق هسته‌ای» در کمیته روابط خارجی این نهاد اروپایی و برای تدوین قطعنامه‌ای در این باره ارائه شده بود. این کمیته پیش‌نویس سند مربوط به «راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران پس از توافق هسته‌ای» را به رای گذاشت و با 37 رای موافق و 15 رای مخالف، آن را تصویب کرد. پس از تصویب قطعنامه عادی‌سازی روابط اتحادیه اروپا با ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این قطعنامه ابراز داشت: «پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای تحت عنوان راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران پس از توافق هسته‌ای به دنبال عادی‌سازی و توسعه روابط بلندمدت با ایران است. این موضوع حاکی از اراده مثبت این نهاد اروپایی برای گسترش و تعمیق مناسبات دوجانبه در تمام ابعاد با ایران است.»

به گزارش «مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای» وزارت خارجه ایران، بهرام قاسمی با بیان اینکه این قطعنامه ضمن اذعان به نقش موثر بین‌المللی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در برقراری و ایجاد ثبات و آرامش در منطقه، بر لزوم مشارکت سازنده کشورمان در حل مناقشات منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم، به‌ویژه داعش و سایر گروه‌های مشابه و توسعه روابط در تمام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، انرژی، علمی، آموزشی، پژوهشی و زیست‌محیطی تاکید دارد، ابراز کرد: «جمهوری اسلامی ایران از پارلمان اروپا انتظار دارد، متناسب با مقتضیات دوران پسابرجام و به دور از ملاحظات سیاسی و جار و جنجال‌های تبلیغاتی سوء، اقدام به تدوین راهکارهایی مشخص برای توسعه و تعمیق روابط داشته باشد.»

قاسمی در پایان با اشاره به اینکه قطعنامه‌های مصوب پارلمان اروپا اگر چه فاقد ضمانت اجرایی هستند، با این حال باید رویکردی سازنده و واقع‌گرایانه را بازتاب دهند، اظهار کرد: «با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره آمادگی خود را برای انجام گفت‌وگوها بر اساس احترام متقابل اعلام کرده، بدون تردید برگزاری دومین دور گفت‌وگوهای سیاسی و حقوق بشری بین مقامات اتحادیه اروپا و ایران در ماه نوامبر حرکت در مسیری درست است و می‌تواند به نزدیکی دیدگاه‌ها و تعامل هر چه بیشتر طرفین مساعدت کند.»
منبع: دنیای اقتصاد
 
کلمات کلیدی : اروپا ، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.