توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 466855
کمیسیونر انجمن انرژی اتحادیه اروپا خبر داد
جلسه نمایندگان اروپا در تهران برای بررسی ارسال برق یا گاز ایران به اروپا
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۰
کمیسیونر انجمن انرژی اتحادیه اروپا گفت: موضوع ارسال انرژی از ایران به اتحادیه اروپا امروز با وزرای نفت و نیرو بررسی می‌شود؛ بحث امنیت تأمین انرژی چه از طریق گاز و چه از طریق برق می‌تواند موضوع مهمی باشد که در مذاکره امروز آن را بحث خواهیم کرد.

به گزارش تسنیم، «میگل آریاس کانیته» کمیسیونر انجمن انرژی اتحادیه اروپا در اولین گردهمایی تجاری ایران و اتحادیه اروپا در حوزه انرژی پایدار اظهار داشت: این گردهمایی امکان تبادل تجربیات اتحادیه اروپا را در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به کشورهای در حال توسعه فراهم کرده است.

وی افزود: براساس معاهده کیوتو انرژی‌های تجدیدپذیر باید توسعه یابد و از آنجا که قیمت انرژی‌های تجدیدپذیر در حال کاهش است زمینه همکاری دو طرف باید مشخص شود و دو طرف در ایران و اتحادیه اروپا باید مقررات مشخصی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر تعیین کنند.

کمیسیونر انجمن انرژی اتحادیه اروپا تصریح کرد: توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر توسط شرکت‌های خصوصی در حال رشد است و این شرکت‌های خصوصی هستند که می‌توانند و توانایی آن را دارند تا 13 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام دهند.

کانیته با بیان اینکه "هدف ما از برگزاری این گردهمایی تعیین چارچوب و برنامه‌ریزی برای افق 2020 است"، گفت: 6 ماه بعد از توافق برجام که در سال 2016 میان اتحادیه اروپا و 1+5 با ایران به امضا رسید توسعه روابط تجاری، اقتصادی و همچنین انرژی افزایش یافته است به‌طوری که صادرات ایران به اروپا 34 درصد رشد داشته است.

وی افزود: در این همایش 40 شرکت بزرگ انرژی شرکت کردند که نشان از حرکتی رو به جلو با ایران است.

 کمیسیونر انجمن انرژی اتحادیه اروپا با ابراز اینکه "5 ماه پیش بیانیه مشترکی با ایران به امضا رسید و امروز شاهد برگزاری همایش در قالب همان بیانیه هستیم"، گفت: دولت ایران تلاش کرده است برای انجام تعهدات کیوتو آلاینده‌‌های خود را کاهش و سهم خود را در انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش دهد.

وی ادامه داد: در عین حال اتحادیه اروپا تلاش دارد که 50 درصد انرژی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کند.

کانیته در خصوص ارسال انرژی از ایران به کشورهای همسایه چون ترکیه و سپس به اتحادیه اروپا گفت: این موضوع امروز با وزرای نفت و نیرو بررسی خواهد شد، بنابراین بحث امنیت تأمین انرژی چه از طریق گاز و چه از طریق برق می‌تواند موضوع مهمی باشد که در مذاکره امروز آن را بحث خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه "زمانی که رشد اقتصادی اروپا رخ داد با افزایش و انتشار آلاینده‌ها توأم بود، آیا کشورهای در حال توسعه نیز می‌توانند همانند اروپا همزمان با افزایش آلاینده‌ها به رشد اقتصادی دست پیدا کنند؟"، گفت: توسعه اقتصادی ارتباطی با افزایش و انتشار آلاینده‌ها ندارد؛ تجربه اتحادیه اروپا از سال 1990 نشان می‌دهد که انتشار گازهای گلخانه‌ای 26 درصد کاهش یافت در حالی که 50 درصد رشد اقتصادی داشت.

کمیسیونر انجمن انرژی اتحادیه اروپا با بیان اینکه "انرژی‌های تجدیدپذیر رقابتی شده است و پیام من این است که در این گذار انرژی، اقتصاد خود را بر مبنای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و رشد آن پایه‌گذاری کنیم"، گفت: تمام مردم دنیا چه کشورهای توسعه‌یافته و چه کشورهای در حال توسعه دوست دارند و می‌خواهند انرژی پاک داشته باشند پس بهترین کار این است که انرژی‌های تجدیدپذیر توسعه پیدا کنند تا در آینده به انرژی پاک دست پیدا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای تسهیل این فرایند 100 میلیارد دلار تا سال 2020 سرمایه‌گذاری در انرژی تجدیدپذیر صورت خواهد گرفت هرچند در حال حاضر این رقم به حدود 17.6 میلیارد دلار رسیده است.
 
 
کلمات کلیدی : اروپا+ایران+صادرات برق+صادرات گاز به اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.