نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452606
حق‌شناس: نسخه احمدی‌نژاد فقط برای اضمحلال و فروپاشی کشور است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
مهمترین چالش ها و دست اندازها در حوزۀ سیاست خارجی کشور چیست؟

به گزارش خبرآنلاین، محمد جواد حق شناس، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاست خارجی که چند روز پیش میهمان گروه بین الملل در کافه خبر خبرآنلاین بود دربارۀ کارنامۀ سیاست خارجی دولت یازدهم گفت:

موفق ترین بخش را، عملکرد دولت در سیاست خارجی باید بدانیم که به هر حال نمی توان آنرا کتمان کرد. حتی رقبای دولت و دشمنان هم مجبور به اعتراف هستند. این دولت توانست یکی از گره های جدی که پیش پای دولت و مردم و نظام و مستقیم در ارتباط با عرصه سیاست خارجی بود و بر تمام حوزه های دیگر اثر داشت با مهارت و با حداقل هزینه و با بیشترین بهره ممکن حل کند. پیش گرفتن توسعه کشور از این مسیر ممکن بود.

وقتی به این مسائل نگاه می شود، کارنامه آقای روحانی و ظریف در این بخش کاملا موفقیت آمیز بوده و بجز در برخی حوزه ها به نظر من نمره قبولی و نمره خوبی می گیرد. بخصوص اینکه این دولت بعد از دولت احمدی نژاد و وضعیت اسفناکی که در سیاست خارجی برای کشور پیش آمده بود، روی کار آمد. اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم معتقد هستم اوج عملکرد سیاست خارجی ما به خاطر رویکرد کلانی که دولت اصلاحات داشت به دولت اصلاحات بر می گردد. بعضی رویکردها به فرهنگ رایج تبدیل شد و نتیجه آن سرمایه بزرگ اجتماعی بود که پشت سر دولت قرار گرفت و تغییراتی که در فضای بین المللی مانند یک شوک عمل کرد که البته قدر آن دانسته نشد.

اما در وضعیت موجود به نظر می رسد عملکرد آقای روحانی هم مثبت بوده و هم قابل دفاع و هم اینکه شخص آقای ظریف از هوشمندی و توانایی خاصی برخوردار است که او را در کابینه و در میان هم ترازان خود تبدیل به چهره قابل قبول و قابل احترامی کرده است.

حق شناس افزود: نسخه احمدی نژاد فقط برای یک هدف خوب است و آن هم برای اضمحلال و فروپاشی کشور است و الا به درد هیچ کار دیگری نمی تواند بخورد. من این موضوع را بیشتر یک توهم می دانم یا سخنی که پایه منطقی و تحلیلی درستی ندارد. من فکر می کنم که عرصه سیاست خارجی به علت پیچیدگی هایی که گفته شد تنها عرصه قوه مجریه نیست.
 
کلمات کلیدی : حق‌شناس + احمدی‌نژاد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۹ ۲۰:۰۳:۰۵
احسنت دقیقا درست تشخیص دادید (4194941) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.