نظر منتشر شده
۴۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 356603
سنای آمریکا خواستار بررسی توافقنامه ایران و هند شد/ تاکید کاخ سفید بر ادامه تحریم‌های اصلی
بخش بین الملل الف، 6 خرداد 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۳
سیاست آمریکا در دوران پسابرجام با وجود انجام تعهدات از سوی ایران، چندان تفاوتی نکرده و بانک ها و سرمایه گذارانی که قصد برقراری ارتباط تجاری و مبادلات بانکی با ایران را دارند با تهدید و خط و نشان های همزمان کاخ سفید و کنگره مواجه می شوند. ادامه چنین روندی موجب می شود که نفع ایران از برجام به شدت کاهش یابد و فضای ترس از سرمایه گذاری در ایران ادامه یابد.

در آخرین مورد سفر نخست وزیر هند و رئیس جمهور افغانستان به ایران و امضای موافقتنامه توسعه بندر چابهار موجب واکنش مقامات آمریکا شده و نمایندگان سنای آمریکا با این طرح مخالفت کردند. آنها در جلسه‌ای که دو روز قبل داشتند اعلام کردند؛ سرمایه‌گذاری هند در ایران ریسک نقض تحریم‌های موجود را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این موضوع را زیر نظر خواهد داشت.

نیشا دسای بیسوال، مشاور وزیر خارجه آمریکا به کمیته روابط خارجی سنا در ۴ خرداد اعلام کرد: ما منظور خود را در مورد ادامه تحریم‌ها و فعالیت‌های مرتبط با ایران به‌صورت کاملاً مشخص به هندی‌ها اعلام کرده‌ایم. بیسوال اعلام کرد که روابط تجاری ایران و هند متمرکز بر حوزه‌های اقتصادی و انرژی است و دولت آمریکا نیاز دهلی برای دسترسی به یک مسیر تجاری را درک می‌کند.

وی در این باره گفت: ایران برای هند یک مسیر برای دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی است. این کشور نیاز به دسترسی به این مناطق دارد که درحال حاضر فاقد آن است. مشاور وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای از همکاری نظامی میان ایران و هند را که ممکن است باعث نگرانی واشنگتن شود مشاهده نکرده است.

این مقام آمریکایی که در کمیته روابط خارجی سنا برای ادای شهادت حاضر شده بود، گفت: ضرورت دارد جزییات تکمیل چابهار را بررسی کنیم و ببینیم که این پروژه بدون وجود مشکل و رضایت بخش انجام می‌پذیرد.

گفتنی است هند در سوم خرداد متعهد به توسعه یک بندر تجاری در چابهار با ارزش ۵۰۰ میلیون دلار شد تا از طریق این بندر امکان تبادلات تجاری میان ایران، افغانستان و آسیای مرکزی تسهیل یابد. این مسیر در حال حاضر از طریق پاکستان ــ رقیب اصلی هند ــ بلوکه شده است. از منظر هند، چابهار مکان دسترسی به کشورهای نفت خیز آسیای میانه است.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در این زمینه گفته بود: چابهار به عنوان مبداء دالان ترانزیتی بین جنوب و شرق و جنوب و شمال خواهد بود و با اتمام راه آهن چابهار و زاهدان و سپس زاهدان و سرخس، این بندر می‌تواند به نقطه اتصالی بین کشورهای مختلف از جمله هندوستان با افغانستان، کشورهای آسیای میانه، قفقاز و شرق اروپا تبدیل شود.

از سوی دیگر یک گروه ضد ایرانی پرنفوذ در آمریکا موسوم به یوانی در آستانه سفر نخست وزیر هند به ایران با صدور بیانیه‌ای مدعی شده بود نباید در ایران فرصت‌های تجاری ارائه شود و خطرهای بی‌شماری در تجارت با ایران برای شرکت‌های هندی وجود دارد. یوانی در بخش دیگر این بیانیه آورده است رفتار غیر مسئولانه ایران کاملا در تضاد با عزم راسخ و به موقع مودی در میان برداشتن تروریسم و فساد است.

ناندرا مودی قرار است ماه آینده از آمریکا دیدار و در کنگره سخنرانی کند که به گفته این مقام وزارت امور خارجه آمریکا امکان همکاری‌های امنیتی بیشتر میان دو کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران، ۱۲ سند و موافقتنامه توسعه همکاری بین تهران و دهلی‌نو روز دوشنبه در حضور رییس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر هند، از سوی مسئولین و مقامات عالی‌رتبه دو کشور به امضاء رسید.

قرارداد توسعه بندر چابهار بین شرکت خدمات دریایی و بندری آریابنادر ایرانیان و شرکت خصوصی ایندیایورتس، گلوبال پرایویت لیمیتد امضا شد. همچنین «موافقتنامه سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و اگزیم بانک هند در خصوص تعیین شرایط کنونی خط اعتباری بندر چابهار»، «بیانیه تایید فی‌مابین وزارت امور اقتصاد و دارایی ایران و اگزیم‌بانک هند»، «یادداشت تفاهم‌ همکاری‌های بازرگانی و مشارکت بین شرکت دولتی آلومینیوم هندی نالکو و سازمان ایمیدروی ایران»، «یادداشت تفاهم‌ همکاری‌های بین صندوق ضمانت صادرات ایران و شرکت ضمانت صادرات هند» و «یادداشت تفاهم همکاری فی‌مابین شرکت دولتی ایرکون هند و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور در زمینه خط آهن چابهار - زاهدان»، از جمله اسناد و توافقنامه‌هایی بود که در حضور روحانی و مودی به منظور توسعه و تعمیق روابط دو کشور به امضاء رسید. قرار بود دو طرف قرارداد توسعه میدان گازی «فرزاد بی» را نیز نهایی کنند اما هنوز این امر اتفاق نیفتاده است.

گفتنی است آدام زوبین، معاون وزیر خزانه داری روز گذشته در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: آمریکا همه تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را همانگونه که در موافقتنامه هسته ای با این کشور وعده داده شده لغو کرده اما تحریم های اصلی علیه جمهوری اسلامی را تغییر نداده و این تحریم ها همچنان به قوت خود باقی است.

زوبین افزود : سرمایه گذاری در ایران ، واردات یا صادرات اکثر کالاها یا خدمات به این کشور یا داد و ستدهای تجاری و مالی با اکثر اشخاص یا شرکت های ایرانی همچنان برای آمریکایی ها ممنوع است. این تحریم ها به مدتها قبل از نگرانی های واشنگتن از برنامه هسته ای تهران مربوط می شود.
 
کلمات کلیدی : قرارداد چابهار+چابهار
 
علوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۰۶:۰۶
توافق با کی ؟!
6 میلیارد $ از هند طلب داریم و به بهانه تحربم ها ، بهمون نمیده (3725185) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۴۴:۴۰
دوست و دشمن اقرار می‌کنند برجام کلاه گشادی بود که بر سر ملت ایران رفت و زاییده تفکر ناقص‌الخلقه‌ای در دولت یازدهم بود. دولتی که به جای عذرخواهی از راه خطایی که رفته متاسفانه آن را آفتاب تابان و... می‌داند و کسانی را که انتقاد می‌کنند بیسواد، ترسو و... می‌خواند! (3725262) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۵۶:۳۵
حالا بعضیها معنای شیطان بزرگ را کاملا فهمیده اند. (3725293) (alef-11)
 
مجتهد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۰:۰۹
عدم وصول طلب هند,دروغ بودن ادعای رفع تحریم بانکی را فا ش کرد, (3725298) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۴:۲۵
تحریم ها لغو شده,این ها هم مصرف داخلی داره برای امریکا!!!!طبق استدلال برجامی ها,در صورت حمله نظامی هم مردم نگران نباشند,چون بمباران شهرهای,ما,برای امریکا مصرف داخلی داره!!!!! (3725306) (alef-11)
 
شهروند.....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۲:۳۶:۵۱
با سلام و یاد او که جبار است دیدید دلواپسی نبود "دیدید تندرو و بی سوادی و کاسب تحریم نبود : دیدید با چشم خود که این شیطان بد عهد دورعگو است این بار این آدمکش حرفه ای شیطان آدام زوبین، معاون وزیر خزانه داری در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفتحریم های اصلی علیه جمهوری اسلامی را تغییر نداده و این تحریم ها همچنان به قوت خود باقی است.و ستدهای تجاری و مالی با اکثر اشخاص یا شرکت های ایرانی همچنان برای آمریکایی ها ممنوع است. این تحریم ها به مدتها قبل از نگرانی های واشنگتن از برنامه هسته ای تهران مربوط می شود. حال من بی سواد هستم من تندرو هستم من دلواپس هستم من باید بروم جهنم که قبل از این در سایت الف بارها بارها کامنت دادم و این کدا خدا روزی رسان نیست که خداوند قادر هو الرزق است و با مونین است این کداخخخخخخخخخخخخدا روزیییییییییییییییییی رساننننننننننننننننننننننننننننننن نیستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت (3725463) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۸:۴۶:۴۸
از انرژی هسته ای چه دستاوردی داشتیم که از توقف کردنش به دست بیاریم؟؟ (3726140) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۰۶:۴۴
حالا امریکا باعث میشه که هند فراری شه (3725187) (alef-11)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۳۵:۳۵
حامیان امیر کبیر این طرفا نمیان؟؟ (3725372) (alef-13)
 
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۰۹:۲۹
این چه برجامی است که اجازه نفس کشیدن نداریم .؟! (3725194) (alef-11)
 
م
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۱:۳۴
چرخ هسته ای هم ایستاد (3725302) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۲:۵۳:۴۶
نگو این چه برجامیست !! بگو این چه کاغذ پاره ایست که هرچه می خواهیم از وسط جرش بدهیم جر نمی خورد !!! (3725522) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۸:۲۱
احمدي نژاد هم در خط فكري شوما بود كه در آخر كار مدام از گفتگو با امريكا مى گفت.
اگر رهبري نبود معلوم نبود چه بر سر كشور مى آمد (3726725) (alef-11)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۱:۳۳
وقتی که امریکا,بر باقی بودن تحریم ضد ایران تاکید میکند دیپلمات های سرمست از برجام در ایران, ان را مصرف داخلی,می نامند,غافل از این که این سخنان هشدار به همپیمانان امریکا, و بالا بردن ریسک همکاری با ایران است,با این وضع این قراردادها,با وجود امضا,به دلیل ترس کشورها,به مرحله عملیاتی نخواهد سید, (3725197) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۳:۰۹:۳۰
آقا یاسر این اخبار صحت ندارد همین امروز شبکه وی او ای جلسه ی بین نمایندگان سنا ودولت آمریکا را پخش کرد و نشون دادکه نماینده دولت اوباما می گفت :دولت جلوی هرگونه تحریم که برجام را به خطر بیندازد خواهد گرفت !!همان طور که در متن هم نوشته شده :نمایندگان سنای آمریکا با این طرح مخالفت کردندویک گروه ایرانی پر نفوذ ضد ایران نه دولت آمریکا . دقیقا مثل دلواپسای خودمون که مخالف برجامند ومایل به سنگ اندازی !!! (3725546) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۴:۳۴:۱۸
خیالبافی و خوش خیالی شما دیگه نوبره. تا کی؟ (3725720) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۲۱:۳۲:۳۵
دوست عزیز می شود بفرمایید به راستی ان که باعث شده بانک ها با ایران کار نکنند جز امریکا کیست؟؟ چرا خود فریبی می کنید بهتر نیست بروید ببینید چرا بانک های دنیا از کار با ایران ابا دارند؟؟ (3726322) (alef-11)
 
،،k
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۳:۰۶
کجایند ان خوش خیالانی,که مدعی بودند,تحریم را لغو کرده ان,!؟؟؟ (3725199) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۴۷:۰۶
آقای نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور گفته است قرار نبود با برجام مشکلات اقتصادی کشور حل بشود پس بفرمائید با کدام عقل و منطق آن همه توانمندی‌های هسته‌ای را متوقف و ذخایر اورانیوم غنی شده را از کشور خارج کرده‌اند کدام عاقل برای هیچ این همه امتیاز به دشمن واگذار می‌کند. (3725272) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۵۲:۴۸
تحریم های هسته ای دوست عزیز، تحریم های هسته ای، این رو تکرار کنید ملکه ذهنتون شه (3725284) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۲:۳۸:۱۰
همون جایی که انها را کاغذ باطله نامیدند (3725467) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۹:۵۷
كاغذ باطله بود براي آدم هاي مقاوم نه مشتي ترسو كه اميد به لبخند آمريكا دارد، و از اين لبخندها هم هيچ عايد ملت و دولت نشد در نهايت. (3726726) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۳:۱۱:۲۳
بله تحریم را لغو کرده اند اما هرگز نگفتند بانکها وسرمایه داران را مجبور به بستن قرار داد با ایران خواهند کرد !! (3725550) (alef-13)
 
متعجب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۳:۱۴
قراره ما با افغانستان بر سر چی توافق کنیم !؟ (3725200) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۳:۱۶:۲۱
موقعیت ژئوپولتیک (3725561) (alef-13)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۴:۴۰
اقایان این همه امتیاز دادن که هنوز تحریم باشیم؟!!!! (3725204) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۳:۱۸:۴۵
چه امتیازی دادیم که می گی این همه امتیاز این همه سال برای هسته ای هزینه کردیم در حالی که کمترین بهره برداری ازش نداشتیم تازه رهبری هم که بر صلح آمیز بودن آن یعنی عدم تولید بمب اتمی تاکید داشتند پس حتی خاصیت ترساندن دشمنان را هم نداشت !! گیرم مثلا در پزشکی کاربرد داشت خوب اگر هزینه این کاربرد برایمان بیشتر از نفعش باشد چه فایده ؟!!همان بهتر که تعطیل شود ! (3725565) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۳:۴۸:۳۴
توجیه بی د ستاوردی برجام!!!!!" (3725643) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۷ ۱۱:۱۱:۳۵
اگر دستاورد نداشته چرا امريكايي ها به دنبال تعطيليش متر به متر به دنبال عملياتي كردن تحريم ها كره زمين رو طي كردن؟
چرا از فرط بي دستاوردي در برجام خود را به ناداني مى زنيد؟ (3726729) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۷:۵۷:۴۲
درود بر روحانی

(فقط همین بلدم!!!!) (3726063) (alef-11)
 
سبزین عقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۶:۰۶
این چه برجامی است که اجازه هیچ کاری رو نداریم ؟ (3725205) (alef-11)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۰:۱۸:۲۹
تکرار کنید:

برجام نافرجام .... (3725211) (alef-11)
 
100 سکه طلا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۰:۴۰
مدال شجاعت. نشان لیاقت. 100 سکه طلا و دیگر هیچ... (3725300) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۰۸:۰۴
نظام باید پاسخ سخت و خشن بده (3725311) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۱۱:۰۸
برجام را به زور به ایران دیکته کردند تا هسته ای را نابود کنند و خیالشان راحت شود تا بیشتر ظلم کنند. در دنیای امروز اگر قوی نباشید و نیروی بازدارنده نداشته باشید, بازنده هستید. (3725314) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۱:۳۰:۴۲
هر نسخه قرارداد بین ایران و کشورهای دیگر باید به سنای آمریکا برود (3725359) (alef-11)
 
برجام خسارت محض
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۵:۳۷:۵۵
چی میکنه این آفتاب تابان!!!! (3725855) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۵:۳۸:۴۴
روحانی باید دست امریکا رو تو پوست گردو بزاره و برعکس گور باچف به نفع کشور کنار بکشه معا دلات امریکارو نقش بر آب کنه (3725857) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۶:۰۲:۲۵
درست میشه (3725896) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۱۸:۳۲:۴۰
چرا کشور از نظر اقتصادی بقدری ضعیف واسیب پذیر باشد که تحریم ها موثر واقع شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نکوهش مکن چرخ نیلوفری را بدر کن زسر باد خیره سری را (3726113) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۶ ۲۱:۲۴:۴۲
چرا ایران مقابله به مثل نمیکنه وبا دیگران با ملاحظه برخورد میکنه اگر برجام برای ما نفعی نداشته باشد پس باید همه دنیا در ضررش سهیم باشند (3726309) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۷ ۰۰:۳۴:۱۹
تحریم یک شبه به وجود نیامده و مشکلات اقتصادی هم میراث چند ده ساله و یک شبه هم بر طرف نمیشه و تیم اقتصادی این دولت بهترینهای این کشور در کار خود هستند و با برنامه ریزی و حمایت در طول زمان اقتصاد کشور رونق خواهد گرفت ضمنا فراموش نکنیم در چه شرایطی کشور به برجام رسیده و اگر نمیرسید به کجا میرسیدیم.. (3726478) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۷ ۱۰:۲۹:۱۶
من از بیگانگان هر گز ننالم که برمن هرچه کرد ان اشنا کرد باید کشور بقدری از نظر اقتصادی بقدری قوی بود تا کشور متخاصمی جرات تحریم را نداشت (3726679) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.