توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 393602
مذاکرات آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی برای اتخاذ تدابیر سخت‌تر علیه کره‌شمالی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۷
وزرای خارجه آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در نیویورک در آستانه برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل درباره اتخاذ تدابیر سخت‌تر علیه کره شمالی و گسترش همکاری‌ها با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دیدار سه جانبه میان جان کری، فومیو کیشیدا و سون بیونگ وزیران خارجه آمریکا، ژاپن و کره شمالی برای اولین بار پس از بزرگترین آزمایش هسته‌ای پیونگ یانگ انجام گرفت. کره شمالی یکی از موضوعات اصلی مذاکرات رهبران جهان در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در روزهای آینده خواهد بود.

در یک بیانیه مشترک پس از این دیدار سه جانبه، وزرای خارجه این کشورها اعلام کردند، به نادیده گرفتن قطعنامه‌های سازمان ملل در راستای جلوگیری از گسترش برنامه‌های هسته‌ای و موشکی از سوی کره شمالی باید با فشار بیشتر بین‌المللی پاسخ داده شود.

به نوشته این بیانیه، این وزرای خارجه در این دیدار درباره اقدامات مهمی که در حال حاضر در شورای امنیت برای اعمال تحریم‌های بیشتر در حال انجام است و دیگر تدابیر محتمل در این باره به خصوص راه‌های مسدود کردن منابع مالی برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی گفت و گو کردند.

این بیانیه در ادامه آورد: آنها بار دیگر بر انجام مذاکرات معتبر با هدف خلع سلاح کامل و قابل تایید کره شمالی تاکید کردند.

جان کری از کره شمالی خواست برنامه هسته‌ای‌اش را متوقف کرده و مذاکرات جدی درباره آینده آن را آغاز کند.

کری تصریح کرد: ما بارها گفتیم که آماده نشستن پای میز مذاکره با کره شمالی جهت بررسی صلح، توسعه اقتصادی و عدم تجاوز هستیم.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد، پیونگ یانگ باید اول دست از آزمایشات بردارد و بپذیرد که برنامه هسته‌ای‌اش را متوقف سازد و دست به اقدام تحریک آمیز به ویژه دست به آزمایش جدید نزند تا این هدف یعنی نزدیک شدن مواضع کشورها و روند مذاکره جدی درباره آینده آن تحقق یابد.

در همین راستا چندی قبل آمریکا در صورت خلع سلاح هسته‌ای پیشنهاد انجام مذاکرات را به کره شمالی داده بود اما پیونگ یانگ این پیشنهاد را رد کرد.

همچنین واشنگتن بر چین به عنوان شریک مهم پیونگ یانگ برای کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای‌اش فشار وارد کرده است.

پنجمین آزمایش هسته‌ای کره شمالی ۹ سپتامبر با قدرت ۱۰ کیلو تن انجام شد که بزرگ‌ترین آزمایش هسته‌ای پیونگ یانگ محسوب می‌شود.

کره شمالی پیشتر در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۳ و ژانویه سال جاری چهار آزمایش هسته‌ای دیگر را انجام داده بود
 
کلمات کلیدی : کره شمالی+تهدید جنگ اتمی+آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.