توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 312322
وین کانون رایزنی‌های تهران و آژانس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۴۴
معاون وزیرخارجه در نشست مشترک ایران و آژانس که فردا (سه شنبه سوم آذرماه) در وین برگزار می‌شود حضور می‌یابد.

سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام روز سه شنبه به وین می رود تا آخرین تحولات را بررسی کند. مذاکره با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در دستور کار معاون وزیر امور خارجه است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران حمید بعیدی‌نژاد رییس تیم کارشناسی مذاکره کننده هسته‌ای نیز چند روزی است در وین بسر می برد.

استفان مال که مسئولیت اجرای برجام در آمریکا را به عهده دارد فردا – یکشبنه- راهی وین می شود تا همراه با سایر نمایندگان کشورهای ۱+۵ روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را بررسی کند.

نمایندگان ۱+۵ با آژانس بین المللی انرژی اتمی هم مذاکره و هماهنگی خواهند کرد.

یکی از تعهدات ۱+۵ طبق برجام، نگارش و ارائه پیش نویس قطعنامه ای به شورای حکام آژانس است تا برای همیشه پرونده مسائل گذشته را ببندد.

همزمان با حضور عراقچی در شهر وین، تیم کاملی از کارشناسان ایران روز سه شنبه سوم آذر – ۲۴ نوامبر- آخرین دور گفت وگو با آژانس بین المللی انرژی اتمی را انجام می دهد تا درباره حل مسائل گذشته به جمع بندی نهایی برسد.

مسئولیت این مذاکرات را رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس به عهده دارد و هیاتی کامل از ایران در آن حضور خواهد داشت.

معاون مدیرکل و رییس بخش پادمان های آژانس، واریو رانتا هدایت تیم مذاکره کننده آژانس را به عهده دارد.

یک هفته پس از این مذاکره، در روز ۱۰ آذر – اول دسامبر- آژانس گزارش خود در مورد حل مسائل مربوط به گذشته را به اعضای شورای حکام ارائه می کند. اعضای شورای حکام طبق قانون، ده روز تا دو هفته وقت دارند گزارش آژانس را بررسی کنند.

در نخستین جلسه شورای حکام پس از ارائه این گزارش که احتمالا ۲۵ آذر – ۱۵ دسامبر- خواهد بود، اعضا نظر خود درباره بسته شدن پرونده مسائل گذشته ایران و یا بازماندن آن خواهند گرفت. ١+٥ براساس برجام متعهد می باشد که پیش نویس قطعنامه ای را با هدف بستن پرونده به شورای حکام ارائه نماید.

در همین راستا "بهروز کمالوندی" سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیشتر در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران گفت: موضوعات مربوط به گذشته باید با رویکرد بسته شدن پرونده فعالیت‌های گذشته ایران در آژانس پیگیری شود که دقیقا این کلمه، یعنی "رویکرد بسته شدن" در این بند قید شده است که به عبارت دیگر اگر قرار باشد پرونده فعالیت گذشته ایران در روند اجرای برجام بسته نشود، عملا برجام اجرایی نشده است.
 
کلمات کلیدی : ایران+آژانس+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.