نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 371498
سفیر چین در ایران: بانک‌ها منتظر اجازه خزانه‌داری آمریکا هستند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸
سفیر چین در تهران با تاکید بر این‌که همه محدودیت‌هایی که در برجام علیه ایران درج شده است، باید برداشته شود گفت: چین از برداشته شدن تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی و انرژی علیه ایران حمایت می‌کند و بانک‌های زیادی در دنیا برای تعامل مالی با تهران منتظر اجازه خزانه‌داری آمریکا هستند.

بیش از دو سال است که به عنوان دیپلمات ارشد یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی جهان به ایران آمده و به گفته خودش برای افزایش تعاملات تهران ـ پکن از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است. به مردم ایران علاقه دارد و با خنده می‌گوید که همه غذاهای ایرانی را دوست دارد و هر وقت میهمان خارجی دارد حتما به او از شیشلیک‌های ایران توصیه می‌کند.

آرام، پر حوصله، بسیار زیرکانه و دیپلماتیک به سوالات‌مان پاسخ می‌دهد. روابط تهران ـ‌ پکن را رو به جلو توصیف می‌کند و از پیشنهادها برای افزایش حجم تجارت میان دو کشور در ده سال آینده تا ۶۰۰ میلیارد دلار سخن می‌گوید.

او برجام و مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ را عاملی در از بین بردن ریسک جنگ دانست و گفت، تجربه مذاکرات با ایران کمک کرد تا از این پس نیز در موارد مشابه کشورها برای حل اختلافات و مسائل خود دور یک میز بنشینند و دیگر شاهد مسائلی مانند جنگ عراق و لیبی نباشیم.

وی در ادامه عمده مشکلات به وجود آمده در اجرای برجام که با انتقاد طرف ایرانی مواجه شده است را به واسطه سیاست داخلی برخی از کشورهای عضو ۱+۵ می‌داند و گفت: از همه طرف‌های مربوطه می‌خواهیم به وظایف خود عمل کنند. چین به خصوص خواستار لغو محدودیت‌های مالی علیه ایران است.

سفیر چین در تهران درباره حرف و حدیث‌هایی که از آخرین اجلاس سازمان همکاری‌ شانگهای درباره برخی مخالفت‌ها با عضویت ایران در این سازمان مطرح شده است می‌گوید: ارزیابی طرف چین از حضور فعالانه ایران در برنامه‌های مرتبط با سازمان همکاری شانگهای عالی است و فکر می‌کنیم فاصله ایران تا عضویت در این سازمان کم شده است.

پانگ سن سفیر چین در ایران در گفت‌وگو با ایسنا به بررسی روابط تهران ـ پکن پرداخت و در رابطه با آخرین تحولات در همکاری‌های هسته‌ای دو کشور و بازطراحی رآکتور اراک خاطرنشان کرد: چین و ایران در مذاکرات هسته‌ای همکاری و هماهنگی‌های خوبی داشتند. علاوه بر این چین در روند مذاکره نقش مثبتی ایفا کرده است تا جایی که می‌توان گفت ما بیش از کشورهای دیگر در این زمینه همکاری داشتیم.

وی با اشاره به توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ تصریح کرد: سه اصل برای ما مهم بود؛ یکی این‌که ایران به عنوان عضو ان پ تی، وظایف خود را انجام دهد و این‌که به عنوان یک عضو این پیمان از حقوق سایر اعضا برخوردار باشد. هم‌چنین توجه به این موضوع که در صورت حصول توافق تمام تحریم‌های یک جانبه و چند جانبه باید برداشته شود که خوشبختانه طرف‌های ۱+۵ هم شروط مطرح شده را پذیرفتند.

در حال حاضر بازطراحی رآکتور اراک در مرحله طرح‌برداری است
پانگ سن با بیان این‌که بازسازی رآکتور اراک از مراحل مهم مذاکرات ایران با ۱+۵ است، افزود: در این مورد هم باز چین قبل از سایرین این ایده را مطرح کرد. با این شرط که در عین حفظ ماهیت آب سنگین رآکتور اراک، مدرن‌سازی آن انجام شود تا ریسک تسلیحاتی شدن رآکتور کم شود.

سفیر جمهوری خلق چین در تهران در رابطه با روند اجرای توافق‌ها در زمینه بازطراحی رآکتور اراک، اظهار کرد: در حال حاضر ایران به تعهد خود عمل کرده است و بازسازی رآکتور اراک با کشورهای مربوطه آغاز شده است. چین و آمریکا به عنوان روسای کارگروه بازسازی رآکتور اراک (در گروه ۱+۵) با طرف ایرانی به طور مرتب در حال تعامل و هماهنگی هستند. در هفته‌های اخیر جلسه کارگروه کارشناسان در رابطه با بازسازی رآکتور اراک در وین و در رابطه با برجام برگزار شد. در این جلسه، کارشناسان ۱+۵ با ایران درباره اجرای برجام در تمام زمینه‌ها و هم‌چنین در مورد بازسازی رآکتور اراک تبادل نظر کردند. در حال حاضر هم رآکتور اراک در مرحله طرح‌برداری است.

وی درباره همکاری سازمان انرژی اتمی ایران و چین نیز خاطرنشان کرد: در ماه ژانویه امسال شو داجه، رییس آژانس انرژی اتمی چین همراه با شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین در سفر به تهران با دکتر علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ملاقات و مذاکره کردند. دو طرف در این دیدار سند همکاری مربوط به تعاملات هسته‌ای را امضا کردند. با توجه به این‌که چین تجربه زیادی در زمینه ساخت تاسیسات اتمی دارد چشم‌انداز همکاری‌های انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز تهران و پکن روشن و وسیع است.

بانک‌های زیادی در دنیا برای تعامل با ایران منتظر اجازه خزانه‌داری آمریکا هستند
پانگ سن در پاسخ به این پرسش که تا الان چین درباره ساخت دو نیروگاه اتمی در مقیاس کوچک با ایران تفاهم کرده است آیا تمایل دارید در آینده نیروگاه‌های بزرگ‌تر و بیش‌تری در ایران از سوی چین ساخته شود؟ گفت: چین آمادگی دارد با ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای مشارکت داشته باشد و نیازهای ایران را تامین و همکاری دو کشور را افزایش دهد. هم‌چنین آمادگی داریم تا در بخش‌های وسیع‌تری با هم مشارکت داشته باشیم البته در مورد تعداد و مدل نیروگاه‌های اتمی، دو کشور در حال مذاکره هستند.

وی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که ایران معتقد است آمریکا مانع از برداشته شدن برخی تحریم‌ها به ویژه در مورد نقل و انتقالات مالی و بانکی شده است، تاکید کرد: به نظر می‌رسد بانک‌های زیادی در دنیا منتظر اجازه خزانه‌داری آمریکا هستند تا همکاری‌های خود با ایران را آغاز کنند. همین تاخیر مانع از رسیدن ایران به همان اندازه از دستاوردهایی از توافق شده که ۱+۵ نسبت به آنها متعهد شده است. چین معتقد است برجام یک توافق "تاریخی" است و در حین مذاکره همه طرف‌ها با فهم مشترک با مذاکرات سخت به این دستاورد رسیدند بنا بر این این دستاورد آسان به دست نیامد.

باید همه محدودیت‌هایی که در برجام درباره ایران است برداشته شود
این دیپلمات چینی گفت: ما فکر می‌کنیم پس از توافق در دراز مدت همه طرف‌ها باید به دقت به وعده‌های خود عمل کنند. در جلسات ۱+۵ و کمسیون مشترک اجرای برجام چین همواره اصرار داشته که تمامی طرف‌ها باید به وظایف خود عمل کنند. درباره محدودیت‌هایی که بر ایران اعمال شد هم باید بگویم همه محدودیت‌هایی که در برجام درج شده است، باید برداشته شود. برداشته شدن تحریم‌های مالی اعمال شده علیه ایران در حوزه انرژی یکی از بخش‌های مهم برجام است و چین از برداشته شدن تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی و انرژی علیه ایران حمایت می‌کند، چراکه این امر به عادی سازی روابط مالی و اقتصادی ایران با جهان کمک می‌کند.

عمده مشکلات اجرای برجام ناشی از سیاست داخلی برخی از کشورها است
سفیر چین در تهران در پاسخ به این پرسش که چه مواردی باعث تقویت و دوام اجرای توافق هسته‌ای ایران با ۱+ ۵ می‌شود و چه مسائلی می‌تواند به آن خدشه وارد کند؟ اظهار کرد: در حال حاضر اجرای برجام به خوبی پیش می‌رود، ولی نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که این روند با مشکلاتی هم مواجه شده است. عمده این مشکلات به واسطه سیاست داخلی برخی از کشورها به وجود آمده است. من فکر می‌کنم ما باید همکاری با ۱+۵ و ایران را ادامه دهیم و از همه طرف‌های مربوطه نیز می‌خواهیم به وظایف خود عمل کنند. ما به خصوص خواستار لغو محدودیت‌های مالی علیه ایران هستیم.

وی با اشاره به اهمیت مذاکرات هسته‌ای با تاکید بر این‌که مذاکره با ایران ریسک ایجاد جنگی دیگر را از میان برد، افزود: از جمله جنبه‌های مثبت دیپلماتیک مذاکرات هسته‌ای این است که از طریق دیپلماسی ریسک جنگ با ایران از بین رفت و این‌که پیشینه خوبی به وجود آمد تا از این پس نیز در موارد مشابه کشورها برای حل اختلافات و مسائل خود دور یک میز بنشینند تا دیگر شاهد مسائلی مانند جنگ عراق و لیبی نباشیم، چرا که تاثیرات منفی این دو جنگ همچنان دیده می‌شود. هم‌چنین به واسطه مذاکرات هسته‌ای ایران از حقوق قانونی خود دفاع کرده است.

رئیس‌جمهور چین شخصا بر اجرایی شدن توافق‌های امضا شده با ایران نظارت می‌کند
سفیر چین با تاکید بر این‌که شی جین پینگ شخصا بر روند اجرایی شدن توافق‌های امضا شده با ایران نظارت می‌کند، افزود: بازدید رئیس‌جمهور چین از تهران بسیار موفقیت‌آمیز بود و پس از این سفر روابط دو کشور در سطح مشارکت جامع راهبردی ارتقاع یافت. طرف چینی اجرای تمام دستاوردهای سفر رئیس‌جمهوری چین به تهران را بسیار مهم دانسته و رئیس‌جمهور چین شخصا بر آنها نظارت داشته و تمام مراحل آن‌را پی‌گیری می‌کند.

این دیپلمات چینی ادامه داد: پس از سفر رئیس‌جمهور چین به ایران همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور پیشرفت مثبتی داشت. از جمله همکاری‌های دو کشور می‌توان به قطار" ای‌ او" به تهران که اولین قطار از این دست است که به تهران می‌رسد. هم‌چنین پروژه راه آهن تهران به اصفهان که هم اکنون آغاز به کار کرده است. برقی کردن راه‌آهن تهران به مشهد هم با مذاکرات دو طرف پیش می‌رود.

وی اضافه کرد: در نیمه اول امسال بیش از ۲۰ هیات رسمی تجارتی و اقتصادی چینی از ایران دیدار کردند و بیش از صد هیات برای بررسی فرصت‌ها از سوی شرکت‌های چینی از ایران بازدید داشتند و با شرکای ایرانی در مورد پروژه‌های احتمالی به توافق رسیدند. در عین حال دو کشور در زمینه‌های سیاسی، امنیتی، فرهنگی و علم و فن‌آوری در مسیر افزایش سطح مشارکت گام بر می‌دارند.

پانگ سن هم‌چنین در مورد حجم همکاری‌های دو کشور اظهار کرد: در طول هفت سال گذشته چین همواره بزرگترین شریک اقتصادی و تجاری ایران و بزرگترین واردکننده نفت از این کشور بوده است. حجم تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۴ تا بیش از ۵۰ میلیارد دلار رسیده است. ارزش تجارت دو کشور در زمینه نفتی در سال ۲۱۰۵ کمی پایین آمده است ولی حجم قطعی این تجارت پایین نیامد.

ایران پیشنهاد افزایش حجم تجارت با چین را تا ۶۰۰ میلیارد دلار مطرح کرده است

این دیپلمات چینی در رابطه با تعاملات دو کشور در سال جاری و این‌که دو کشور سطحی برای تعاملات خود در نظر گرفته‌اند یا خیر؟ گفت: بر اساس آمار گمرک چین، در نیمه نخست سال جاری میلادی مبلغ معاملات دو جانبه چین و ایران به ۱۱.۱۵ میلیارد دلار رسید که نسبت به دوران مشابه سال گذشته ۲۵.۳ درصد کاهش یافته است. در این میان واردات ایران از چین ۵.۹۵۳ میلیارد دلار گزارش شد که ۲۳.۱ درصد کاهش یافته و واردات ایران به چین ۵.۱۹۷ میلیارد دلار است که ۲۷.۷ درصد کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: تجارت دو کشور ثابت و رو به افزایش است. ایران پیشنهاد کرده است که در ۱۰ سال آینده ارزش حجم تجارت دو کشور به ۶۰۰ میلیارد دلار برسد و دو طرف توافق کردند تا همکاری‌های ۲۵ سال آینده را تضمین کنند. در حال ایران و چین در مورد احتمال برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی، تجاری، علمی و فن‌آوری گفت‌وگو می‌کنند تا این کمیسیون در نیمه دوم امسال برگزار شود چرا که در جلسه کمیسیون مشترک آینده، این تعاملات طراحی می‌شوند.

سفیر چین در پاسخ به این پرسش که آینده حضور صنعت خودرو چین در ایران را با وجود انتقادهای فعلی چطور ارزیابی می‌کنید؟ توضیح داد که"پس از برجام بسیاری از شرکت‌های خودروسازی از اروپا یا ژاپن قصد بازگشت به ایران را دارند و این موضوع انتخاب‌های بیش‌تری را پیش روی ایران می‌گذارد. چین در زمان تحریم‌ها در ایران مانده و همکاری‌هایش را با شرکای ایرانی ادامه داد. شرکت‌های خودروسازی چین علاوه بر کیفیت و تکنولوژی بالا با بازار ایران هم آشنایی دارند و در سال‌های گذشته چین در بین ایرانی‌ها محبوب بوده است.

وی گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰ شرکت خودروسازی چین در تولید مشترک یا CKD همکاری دارند. خودروهای چینی بیش‌تر به درد مردم ایران می‌خوردند و به همین دلیل هم فکر می‌کنم در آینده شرکت‌های چینی بیش‌تر وارد بازار ایران شوند. در همین راستا با همکاری طرف‌های چینی در بم کرمان یک شهرک صنعتی خودروسازی تاسیس شده است و در حال حاضر سه شرکت خودروسازی چینی در آنجا کار خود را آغاز کرده‌اند و همان‌طور که می‌بینید این همکاری به نفع هر دو طرف است.

پانگ سن در ادامه در مورد نحوه انتقال تکنولوژی به ایران گفت: در این زمینه همکاری دو کشور هیچ مشکلی ندارد. زمانی که شرکت‌های چینی در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند بسیاری از مردم محلی را هم استخدام کرده و این کار تاکنون برای اشتغال‌زایی در ایران هم مفید بوده است. هم‌چنین شرکت‌های چینی در رابطه با انتقال فن‌آوری به ایران هم اقدام کرده‌اند."چری" هر سال از پرسنل خود در خارج از چین دعوت می‌کند تا در چین آموزش ببیند. در نتیجه کارکنان با فن‌آوری پیشرفته آشنا و پس از کسب آموزش‌های لازم به ایران باز می گردند و در ایران هم ایده‌های پیشرفته مدیریتی اعمال می‌شود. علاوه بر این برخی از پروژه‌های همکاری دو کشور مثل تولید کابین قطار تولید چین و برخی دیگر تولید مشترک هستند و این تعاملات در زمینه مدیریت شرکت‌های ایرانی و انتقال فن‌آوری هم وجود داشته و بسیار مهم هستند.

تهران و پکن همواره در زمینه سیاسی و دیپلماتیک در ارتباط بوده‌اند
این دیپلمات ارشد چینی با بیان این‌که دو کشور همواره در زمینه سیاسی و دیپلماتیک در ارتباط بوده‌اند، خاطرنشان کرد: سید رضا صالحی‌امیری، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در سفری که به چین داشت با مسئولان عالی رتبه این کشور دیدار کرد. هم‌چنین اخیرا ابراهیم رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه ایران در پکن به سر می‌برد با وزیر خارجه چین دیدار و در مورد مسائل سیاسی و منطقه‌ای تبادل نظر کردند. علاوه بر این ما از علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت کردیم تا در نمایشگاه فرهنگی "دون هوانگ " که در استان گان سو برگزار می‌شود حضور یابند و در مراسم افتتاحیه آن سخنرانی کنند.

وی ادامه داد: مدتی پیش فرستاده ویژه امور افغانستان وزارت امور خارجه چین و فرستاده ویژه مسئله سوریه دولت چین از ایران بازدید و با مقام‌های مربوطه مذاکره کردند. معاون وزیر کشور ایران نیز به تازگی سفری به کشور چین داشت و در این سفر دو طرف در مورد همکاری‌های امنیتی مبارزه با جرائم فرا مرزی، مواد مخدر و تروریسم تبادل نظر و سند جلسه را امضا کردند. در نیمه دوم امسال هم جلسه کمیسیون فرهنگی دو کشور برگزار می‌شود و در همین راستا هم کارگروه مقدماتی از طرف وزارت فرهنگ چین عازم ایران می‌شود تا مقدمات این جلسه را فراهم کند. به طور کلی می‌توان گفت که تهران و پکن در زمینه اقتصادی، فرهنگی و امنیتی روابط خوبی دارند.

جاده ابریشم در قزاقستان خیلی پیشرفت کرده و ایران برای ساخت این جاده اعلام آمادگی کرده است
وی در ادامه این گفت‌وگو در رابطه با موضوع جاده ابریشم و اهمیت آن برای چین گفت: جاده ابریشم ایده‌ای با قدمت بیش از دو هزار سال است که کشور چین و ایران را به هم متصل کرد و برای تبادلات و مراودات دو کشور نیز کمک موثری بود. این جاده فقط راه تجاری و اقتصادی محسوب نمی‌شد بلکه در زمینه فرهنگی و اندیشه نیز موثر بود و ایران همواره تقاطع مهم جاده ابریشم بوده است و قطعا احیاء آن نه تنها به نفع چین بلکه به نفع همه کشورهایی است که در مسیر آن قرار دارند. احیاء جاده ابریشم گامی مهم در جهت احیا فرهنگ و اقتصاد چین است. احیاء جاده ابریشم پنجره‌ای جدید به سوی کشورهای در مسیر و توسعه آنها است. برای احیا جاده ابریشم علاوه بر چین، بانک جهانیIMF، بانک همکاری توسعه آسیا، بانک سرمایه‌گذاری زیر ساخت آسیا و بنیاد جاده ابریشم همکاری داشتند.

سفیر چین در مورد میزان هزینه‌ای که برای احیاء این جاده در نظر گرفته شده و هم‌چنین پیشرفت‌های این پروژه بزرگ گفت: سخت است که بگویم رقم کلی چقدر است ولی این پروژه در قزاقستان خیلی پیشرفت کرده است و ساخت و ساز بزرگراه سریع‌السیر نیز یک بخش از این پروژهای مهم است. ایده ما در مورد احیا جاده ابریشم به منظور تولید مشترک و برخورداری مشترک است. بسیاری از کشورهایی که در مسیر این جاده قرار دارند بازتاب مثبتی به ما داده‌اند. طرف ایرانی هم در مورد طرح "یک کمربند، یک جاده" پاسخ مثبت داده و اعلام آمادگی کامل کرده است و من از آنها تشکر می‌کنم.

فاصله عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای کمتر شده است
پانگ سن هم‌چنین در مورد این‌که تحریم‌ها مانع عضویت ایران در این اجلاس بوده و پس از برجام این محدودیت‌ها لغو شده است یا خیر؟ اظهار کرد: در کنفرانس اخیر در تاشکند ازبکستان اعضا این سازمان در مورد توسعه سازمان همکاری‌های شانگهای بحث وسیعی کردند. درخواست عضویت کامل ایران در حال حاضر مورد قبول کشورهای زیادی قرار گرفته و بر تعداد این کشورها هم افزوده خواهد شد. ایران کشور مهمی در منطقه و موافق "روحیه شانگهای" و هدف اصلی و اصول سازمان همکاری شانگهای است. ایران به عنوان عضو ناظر سازمان شانگهای همواره در زمینه‌های همکاری‌های مختلف این سازمان فعالانه شرکت می‌کند و ارزیابی طرف چین از این موضوع بسیار عالی است.

وی با تاکید بر این‌که چین و ایران از روابط مطلوب دو جانبه برخوردار هستند، گفت: چین به درخواست ایران برای عضویت رسمی در سازمان شانگهای اهمیت داده و از آن استقبال کرد. هم‌چنین از نقش بیش‌تر ایران برای پیشبرد توسعه این سازمان نیز حمایت می‌کند و این موقعیت توسط مقام‌های عالی چین چندین بار مطرح شده است. ماه ژانویه سال جاری در سفر آقای شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین به ایران دو طرف بیانیه مشترک را در راستای برقراری روابط همکاری راهبردی همه جانبه اعلام کردند که حاکی از این بود که "چین به تاثیر مهم ایران به عنوان کشوری بزرگ در منطقه اهمیت داده و حضور فعالانه ایران در برنامه‌های مرتبط سازمان همکاری شانگهای را عالی ارزیابی کرده و از درخواست ایران جهت عضویت رسمی در این سازمان حمایت می‌کند." در ماه جولای امسال رهبران چین و روسیه نیز در بیانیه مشترک خود اعلام کردند که مایل هستند درخواست ایران برای عضویت رسمی در سازمان همکاری شانگهای را فعالانه مورد بررسی قرار دهند. سازمان همکاری شانگهای بر اصول بازی پایبند است و تمایل دارد همواره همکاری‌های خود با کشورهای مرتبط را تعمیق کند.

وی تاکید کرد که "در حال حاضر اعضای سازمان شانگهای بر مبنای مقررات مربوطه این سازمان و از طریق مشورت جهت موافقت مشترک همه اعضا در حال بررسی درخواست ایران است."

او ادامه داد: ابراهیم رحیم‌پور معاون محترم وزیر خارجه ایران به طور واضح اشاره کردند که چین، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، هند و پاکستان همگی حامی عضویت کامل ایران هستند. الان فاصله عضویت ایران در شانگهای کمتر شده است.

پانگ سن با اشاره به همکاری‌های نفتی بین تهران ـ پکن و در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که چین در پسابرجام منابع واردات نفت خود را عوض کرده است، آیا چین قصد دارد همکاری‌های نفتی خود با ایران را به بیش از ۲۰ درصد افزایش دهد؟ گفت: چین همیشه بزرگترین واردکننده نفت ایران بوده است، ولی پس از سال ۲۰۰۸ به خاطر بحران اقتصادی جهانی چین هم با فشار پایین آمدن سطح اقتصادی خود مواجه شده است. به همین دلیل حجم واردت نفتی خود از ایران را کاهش داد.

وی با بیان این‌که در مدت چند دهه اخیر اقتصاد چین شاهد افزایشی دو رقمی بوده است، گفت: با این حال امسال این رقم به ۶ تا ۷ درصد می‌رسد. ساختار اقتصادی چین به سرعت درحال تغییر است. اخیرا بسیاری از بانک‌های چینی مانند بانک صنعت و تجارت چین یعنی ICBC، بانک توسعه ملی چین و بانک واردات و صادرت چین هیات‌ها و نمایندگی‌های خود را به ایران اعزام کردند.

سفیر چین در تهران ادامه داد: در مدت تحریم همکاری‌های مالی دو کشور به طور مداوم به پیش رفته است و اطمینان دارم در حالتی که تحریم‌های مالی برداشته شود دو کشور قطعا بیش‌تر از قبل پیش می‌روند.

مذاکرات سوریه توسط سازمان ملل از سر گرفته شود
این دیپلمات ارشد چین در تهران در پاسخ به این‌که اقدامات انجام شده در قبال سوریه را چطور می‌بینند؟ خاطرنشان کرد: در سوریه مقابله با تروریسم به سمت مثبت و رو به جلو است. با وجود این‌که بخش‌های تحت کنترل داعش کمتر می‌شود، ولی حل و فصل موضوع سوریه هم‌چنان به روندی طولانی نیاز دارد. اولویت این است که روند مذاکرات توسط سازمان ملل متحد از سر گرفته شود و یک دولت وحدت ملی تاسیس شود.

پانگ سن در ادامه در مورد تلاش چین برای مقابله با افراط گرایی نیز گفت: تروریسم دشمن ما و همه بشریت است. نمی‌شود تروریسم برا به تروریسم خوب یا بد تقسیم کرد و برای مقابله با آن‌ها از سیاست‌های چندگانه استفاده بشود. نمی‌شود به زبان گفت که با تروریسم مقابله می‌کنیم و از طرف دیگر هم آنها را حمایت کرد.

وی تاکید کرد: چین آمادگی کامل دارد تا برای مقابله با تروریسم در مشارکت جهانی شرکت داشته باشد. در زمینه همکاری‌های مشترک با سازمان ملل متحد در شورای امنیتی پیشنهاد کردیم تا با کشورهای مربوط به طور مشترک با تروریسم مقابله کنیم. معاون وزیر کشور ایران نیز به تازگی از چین برگشتند و در این سفر با مسئولان چینی در زمینه مقابله با تروریسم و مباحث امنیتی صحبت کردند. علاوه براین در زمینه افغانستان، چین کنفرانس وزیران خارجه روند استانبول را در پکن برگزار کرد و وزیر محترم خارجه ایران آقای دکتر ظریف هم در جلسه شرکت و سخنرانی کرد و به طور کلی در مورد مسائل افغانستان و سوریه، چین به طور مستمر در مذاکرات بین‌المللی شرکت داشته و تلاش می‌کنند تا مسائل منطقه‌ای حل شود و تلاش کنیم تا از پراکندگی تروریسم در مناطق اطراف جلوگیری کنیم.

پانگ سن گفت: چین و ایران می‌توانند در زمینه تبادل اطلاعات پرسنل آموزش و همکاری در زمینه تجهیزات مقابله با تروریسم همکاری کنند.

برای عضویت در گروه NSG کشورها باید عضو ان پی تی باشند
سفیر چین در تهران در پاسخ به این پرسش که چین مخالف پیوستن هند به جمع گروه تامین‌کنندگان هسته‌ای NSG است؟ با بیان این‌که حتما سایت وزارت خارجه و سخنگوی وزارت خارجه جواب خوبی در این باره داده است خاطرنشان کرد: هند، پاکستان و اسرائیل عضو ان پی تی نیستند و لازم است که حتما برای عضویت در این گروه عضو ان پی تی باشند.
 
کلمات کلیدی : ایران و چین، برجام،سفیر چین در تهران،مذاكرات با گروه 1+5
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۲۲ ۱۱:۵۲:۲۹
جهان به چه دل خوش کرده است؟؟؟!!!
---
کدام حقوق بین الملل و کدام عرف انسانی آمریکای استعمارگر و سلطه جو را ارباب جهان تعیین کرده که برای انجام هر کاری در هر کشور مستقلی باید از دستگاه های استعماری آن اجازه گرفت؟؟؟!!!
عاقلان جهان پاسخ دهند مردم جهان امروز با این گونه رسم و رسوم و روشهای استعماری وقیح و شرم آور که از ستمهای قرون وسطایی بد تر و وحشتناک تر است و با اینگونه برده پروری ضد بشری به چه دل خوش کرده اند؟؟؟!!!
چرا صداهای آزاده جهان فریاد جدی ضرورت رهایی از این پست ترین نوع استعمار را در همه ی محافل تصمیم گیری انسان دوست جهان سر نمی دهند و چرا فریاد آزادی خواه لازم را با تلاش صادقانه برای تحقق این رهایی بنفع بشریت به عمل تبدیل نمی کنند؟؟؟!!! (3818832) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.