توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414860
چین خواستار توقف آرایش سامانه موشکی آمریکا در کره جنوبی شد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۶
چین یک بار دیگر تاکید کرد که استقرار سامانه موشکی پیشرفته آمریکایی تاد در کره جنوبی خطری برای امنیت ملی این کشور و کل منطقه است.

به گزارش ایرنا، این اولین بار است که پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، چین چنین واکنشی نشان می دهد.

به باور کارشناسان، چنین اظهارنظرهایی از سوی چین نشان دهنده هشدار جدی این کشور به آمریکا است تا برنامه آرایش سپر دفاع موشکی این کشور در خاک کره جنوبی را متوقف کند.

دو کشور کره جنوبی و آمریکا ماه جولای امسال درباره استقرار این سامانه تا قبل از پایان سال 2017 میلادی در جنوب شهر سئول پایتخت کره به توافق رسیدند و محل آن نیز مورد تایید وزارت دفاع کره جنوبی قرار گرفته است.

دلیل این توافق مقابله با تهدیدهای موشکی کره شمالی عنوان شده است.

وزارت امور خارجه چین با توجه به نهایی شدن این برنامه و خرید محل مذکور برای استقرار این سامانه از یک شرکت خصوصی در کره جنوبی توسط دولت این کشور، بیانیه ای منتشر کرده و در آن بر مخالفت پکن با این اقدام تاکید ورزیده است.

بیانیه چین از کره جنوبی می خواهد که در اولین فرصت این برنامه را که یک خطر برای امنیت ملی این کشور به حساب می آید، متوقف سازد.

این بیانیه از تمامی طرف های مرتبط با آرایش این سامانه می خواهد مسایل منطقه ای را به طور دقیق مورد توجه قرار دهند.

همچنین تاکید شده است که چنین سامانه ای نه فقط امنیت چین بلکه صلح و ثبات و امنیت کل منطقه و کشورهای دیگر را به خطر می اندازد.

چین پیشتر اعلام کرده است که برد رادارهای این سامانه موشکی فراتر از کره شمالی است و حتی روسیه را در بر می گیرد و به همین دلیل پکن و مسکو به شدت مخالف استقرار آن هستند.

بیانیه جدید چین در عین حال هشداری برای دولت آینده آمریکا محسوب می شود که یکی از طرف های مرتبط با این برنامه است.
 
کلمات کلیدی : چین + سامانه موشکی آمریکا + کره جنوبی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.