توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 470957
توافق رهبران چین و کره جنوبی در مورد شبه جزیره کره
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
رئیس جمهور چین و رئیس جمهور جدید کره با این موضوع که خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره هدف مشترک پکن و سئول است موافقت کردند.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین و «مون جائه این» رئیس جمهور منتخب کره جنوبی، در گفتگو پیرامون موضوعات منطقه ای با این نکته موافقت کردند که خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره هدف مشترک پیکن و سئول است.

مون جائه این روز چهارشنبه نیز بهبود اقتصاد و رابطه با پیونگ یانگ را به عنوان محورهای اصلی سخنرانی خود در مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری برگزید.

وی حتی از تمایل برای دیدار با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در صورت مناسب بودن شرایط سخن گفت.

اظهارات مون در حالی ایراد می شود که اوضاع شبه جزیره کره در پی بالا گرفتن تنش های لفظی واشنگتن- پیونگ یانگ و گسترده شدن طیف تهدیدها به استفاده از ابزار نظامی، بسیار متشنج است.

مون همچنین وعده داد مردمی را که از فساد اقتصادی- سیاسی دولت «پارک گئون های» رئیس جمهوری محافظه کار سابق به ستوه آمده و دچار تفرقه شده اند؛ بار دیگر با یکدیگر متحد کند.

وی قول مساعد داد هرچه در توان دارد برای حصول صلح در شبه جزیره کره انجام دهد که این می تواند شامل مذاکره با پکن، واشنگتن و پیونگ یانگ باشد.

مون در این باره گفت: اگر لازم باشد (برای حل بحران) به واشنگتن، پکن یا حتی پیونگ یانگ پرواز (سفر) می کنم.

گفتنی است پیونگ یانگ اگرچه پیشتر از مون به عنوان نامزد مورد علاقه خود در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی نام برده بود، تاکنون واکنشی به اظهارات وی نشان نداده است.
 
کلمات کلیدی : چین + کره جنوبی + کره شمالی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.