توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494169
تحلیگر فوربز: ترامپ نمی تواند از برجام خارج شود اما عربستان درصدد شکست آن است
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۵
تحلیلگر نشریه فوربز تاکید کرد: ‘ دونالد ترامپ’ به دلیل به خطر افتادن منافع امنیت ملی آمریکا نمی تواند برجام را لغو کند و از آن خارج شود اما عربستان تلاش می کند این توافق را به شکست کشانده و ایران در وضعیت انزوا قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، «جیمز کونکا» تحلیلگر نشریه آمریکایی فوربز در مطلبی پیرامون تایید پایبندی ایران به برجام برای دومین بار از سوی دولت دونالد ترامپ، این اقدام ترامپ را از روی بی میلی و تحت تاثیر مشاوران امنیتی ارشدش از جمله رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، جیم متیس وزیر دفاع، مک مستر مشاور امنیت ملی و جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دانست.

کونکا با یادآوری اینکه ترامپ با تشویق برخی سناتورها قصد راه انداختن یک جنگ جدید را دارد، این جنگ را به ضرر منافع ملی آمریکا توصیف کرد و گفت: برخی فراموش کرده اند جنگ عراق دشمن ذاتی ایران را از سر راه این کشور برداشت و باعث شد بعثی های شکست خورده در داعش ادغام شوند.

وی با وجود اینکه برخی اقدامات ایران در چارچوب برجام را نشانه پایبندی آن به برجام توصیف کرد، اما مدعی شد که تهران همچنان تهدیدی برای منطقه است.

کونکا همچنین نوشت: اگر ایالات متحده توافق هسته ای را لغو کند، ایران پیروز میدان است و جهان به درستی ما را متهم خواهد کرد و ایران با اخراج ناظران آژانس و بستن تاسیسات هسته ای خود تنها گزینه نظامی را برای ما باقی خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد که برخی ایرانی هاٰ، آمریکا را به دلیل جلوگیری ترامپ از ورود شرکت های غربی به ایران ناقض برجام می دانند و نوشت: پیوند زدن مسائلی مانند حقوق بشر به توافق هسته ای اشتباه است و آمریکا نباید وارد اختلافات مذهبی در منطقه شود.

تحلیلگر نشریه فوربزدر باره تلاش عربستان برای برهم زدن توافق هسته ای نوشت: حکومت سعودی با هیزم ریختن در آتش خشونت فرقه ای در منطقه امیدوار است از قدرت گرفتن ایران جلوگیری کند.

کونکا افزود:’اعدام شیخ نمر روحانی مشهور شیعه توسط حکومت سعودی در سال گذشته علیرغم هشدارهای آمریکا که منجر به آتش زدن سفارت عربستان در ایران شد، نشانه های بسیاری از بی میلی این متحد ما به موفقیت توافق هسته ای دارد’.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، برجام، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.