نظر منتشر شده
۱۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476304
زمينه سازي گسترده آمريكا براي اعمال فشار به ايران
بخش سیاسی الف، 6 خرداد 96
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۲
در حالي كه سناتورها جمهوري خواه و دموكرات پيگير تصويب تشديد تحريم هاي غيرهسته اي عليه ايران شده اند ترامپ در اولين سفر خارجي خود به عربستان رفت و قراردادهاي ميلياردي با رياض منعقد كرد و از سياست خارجي تنش زاي سعودي در منطقه پشتيباني و حمايت كرد.

به گزارش الف، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنجشنبه طرحی را تصویب کرد که در صورت تصویب در سنا و ابلاغ از سوي ترامپ، تحریم های جدیدی علیه ایران در پی خواهد داشت. این طرح با ۱۸ رأی مثبت در برابر ۳ رأی منفی تصویب شد و مورد حمايت هر دو حزب بود.

تحريم هاي جديد، شديدترين تحريم‌ها از زمان حصول برجام، در قالب طرح موسوم به «قانون مقابله با اقدامات بي‌ثبات‌كننده ايران- 2017» مي باشد. بنا به اخبار منتشر شده قرار بود همزمان با روي كار آمدن ترامپ، تحريم هاي گسترده اي در دستور كار كنگره قرار گيرد اما سناتور باب كوركر، رييس كميته روابط خارجي سنا و تهيه‌كننده اصلي اين طرح در آن زمان اعلام كرد بدليل درخواست اروپايي ها، رأي‌گيري درباره اين طرح به دليل آنكه ممكن است بر انتخابات ايران اثر بگذارد به تاخير مي‌افتد.

اين طرح اگر چه در مراحل ابتدايي به سر مي برد اما بدليل حمايت هر دو حزب و سياست خصمانه ترامپ، احتمال اينكه به قانون لازم الاجرا تبديل شود بسيار بالا مي باشد.

 تحريم هاي جديد بر پايه بهانه‌هایی مانند تروریسم، حقوق بشر، مسائل منطقه اي و موشكي مي باشد. خبرگزاري ها عنوان كرده اند كه طرح جديد سناتورها در صورت تبديل شدن به قانون، به طور كلي سه محور اصلي دارد: 1) تحريم‌هاي موشك بالستيك: كه اشخاص دخيل در برنامه موشكي بالستيك ايران و كساني كه با آنها داد و ستد دارند را هدف تحريم قرار مي‌دهد. 2) تحريم‌هاي جديد تروريسم: تحريم‌هايي مرتبط با تروريسم را عليه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اعمال مي‌كند و به طور مشخص قوانيني عليه افرادي تدوين مي‌كند كه در حال حاضر به بهانه حمايت ادعايي ايران از «تروريسم» تحريم هستند. 3) اجراي تحريم تسليحاتي: رييس‌جمهور امريكا را ملزم مي‌سازد تا دارايي افراد و نهادهاي درگير در فعاليت‌هاي خاص مرتبط با تامين، فروش يا انتقال تسليحات منع شده و مواد مرتبط به مقصد يا از مقصد ايران را توقيف كند. به طور مشخص، طرح خواستار اعمال تحريم عليه افرادي است كه در فروش، تامين قطعه، تعمير و انتقال تانك، خودروي زرهي، تسليحات با كاليبر بالا، هواپيماهاي جنگي، بالگردهاي تهاجمي، كشتي، موشك و سامانه‌هاي موشكي به ايران، نقش‌آفرين باشند.

 تام يودال و جف مركلي سناتورهاي دموكرات و رند پال سناتور جمهوريخواه تنها سناتورها در كميته روابط خارجي بودند كه به طرح رأي مخالف دادند.

اين طرح به صراحت حامل اين پيام است كه آمريكا نمي خواهد كشورهاي جهان علي الخصوص اروپايي ها از فرصت برجام براي گسترش روابط اقتصادي و تجاري با ايران بهره گيرند. همچنين نشان دهنده اين موضوع است كه آمريكايي ها به موثر بودن ابزار تحريم ها در قبال ايران آگاهي يافته اند. به عبارتي بهتر مقامات واشنگتن هميشه اذعان كرده اند كه دليل توافق هسته اي از سوي ايران، اثربخش بودن تحريم ها مي باشد. از اين رو در تلاش هستند در حوزه هاي ديگر مورد مناقشه با ايران بر اساس چنين الگويي رفتار كنند.

در اين راستا است كه استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا اخيراً اعلام كرد: تحریم ها واقعا کار می کند و عامل آوردن ایران به پای میز مذاکره در آستانه توافق هسته ای بوده است.

او حتي عنوان كرد این وزارتخانه در حال تجدید نظر در مجوزهای اعطا شده به شرکت های بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیما به ایران است. منوچین که در کنگره سخن می گفت افزود: ما از هر ابزاری که در توانمان است برای افزایش تحریم های ایران، سوریه و کره شمالی جهت محافظت از جان شهروندان آمریکایی استفاده خواهیم کرد.

احتمال تشديد تنش هاي منطقه اي

گفتني است همزمان با اين اقدامات در آمريكا، ترامپ به عربستان سعودی و اسرائيل سفر مي كند. اين سفر در حالي صورت گرفت كه تا قبل از به قدرت رسيدن، ترامپ منتقد جدي سياست هاي رياض بود. اما سعودي ها با ديپلماسي دلار و توافقات تسلیحاتی، آزادی عمل بيشتري براي مقابله با ايران و پيشبرد اهداف منطقه اي خود بدست آورده اند. به همين دليل بايد گفت پيرو اين سفر انتظار مي رود درگيري و نزاع در خاورميانه افزايش يابد. اتفاقي كه در حال حاضر در بحرين روي داده و احتمالاً در آينده اي نزديك در يمن و كشورهاي ديگر نيز روي خواهد داد.

با توجه به اين شرايط بايد گفت دولت آمریکا، متحدان و شركاي منطقه اي آن با توجه به نگرانی‌هایی که از افزایش نفوذ جبهه مقاومت و توان موشکی ایران دارند پيگير هستند تا با اعمال تحريم هاي جديد و افزايش فشارهاي منطقه اي، تهران را وادار به عقب نشيني و برجام هاي ديگري را تحميل نمايند.

 
 
کلمات کلیدی : تحريم هاي غيرهسته اي+دونالد ترامپ+برجام+عربستان سعودی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۲:۵۳:۴۵
دشمن اصلی ایران اعراب هستند (4394432) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۸:۱۹:۱۵
اعراب اختیاری ندارند (4395026) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۲۷:۲۱
ایران باید از سیاست های عرب زده فاصله بگیره و به سمت جذب سرمایه خارجی پیش بره (4394491) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۲۳:۵۴:۱۲
ایران کجا سیاست عرب زده داره؟
اشتباهی مثبت دادم. (4395398) (alef-3)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۴۰:۳۸
با روح برجام مغایرتی ندارد!!! (4394513) (alef-3)
 
شبیری رشتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۴:۵۴:۳۲
باید تا 1400 سکوت کنیم ببینیم بالاخره سیب و گلابی های برجام میرسه یا نه !!!! (4394704) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۲۳:۵۳:۱۹
می خواستین سفارت عربستان نگیرین تا امروز بتونین حرفی غیر از طعنه زدن به برجام داشته باشین. (4395397) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۴۲:۳۹
روحانی مچکریم!

مردم مچکریم (شما 23 میلیون عزیز رو عرض میکنم) ! (4394521) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۲۳:۵۶:۳۸
اگر رای اکثریت مردم به روحانی در دور قبلی نبود الان امثال تو مثل بقیه مردم مظلوم واستاده بودین صف نان در برابر غذا. (4395401) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۴۸:۵۶
باید ایران را از کشتن انسان های بی گناه باز داشت. (4394533) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۵:۱۵:۱۹
رئیس جمهور بلده چی کار کنه
قرار شد جنگ نشه دیگه (4394746) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۲۳:۵۷:۳۷
تا حالا جیگر داشتی یه فیلم سر بریدن کودک چند ساله که مطمئنا بی گناه بوده رو توسط داعش ببینی ، مبارزه با چنین قوم وحشی برای این که بارها قصد بمب گذاری در ایران رو داشتن و خود آقای علوی رییس سازمان اطلاعات دولت آقای روحانی این موضوع رو بارها تایید کرده برای جلوگیری از ورود به ایران و زمین گیر کردن دشمن در خارج از مرز ها میشه کشتن انسان های بیگناه و حمایت از تروریسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!! (4395402) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۵۷:۴۵
رهبری بارها به دولت هشدار داد که اگر در قضیه هسته ای عقب نشینی کنید دشمن در زمینه های موشکی و حقوق بشر و حزب الله و .... همین مسیر را خواهد پیمود!!!!!!!!!!!!!!!! (4394554) (alef-3)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۳:۵۸:۵۸
خدا رو شکر رئیسی رئیس جمهور نشد که اگر شده بود الان تیتر اکثر سایت ها و روزنامه ها این بود رای آوردن رئیسی باعث اتحاد آمریکا و غرب و اعمال تحریم های جدید از سوی آمریکا شد اما الان که روحانی رئیس جمهور شده است و این اتفاقات از تحریم جدید آمریکا تا همپیمانیش با اعراب برای مقابله با ایران صورت گرفته دیگر این تیتر ها زده نمی شود (4394559) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۴:۰۹:۵۱
آقاي روحاني به خاطر اظهار نظرهاي شما در ايام انتخابات كه سايه هرگونه تحريم و تنش را از ايران دور كرد مچكريم. (4394579) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۵:۱۲:۲۶
آره دور کرد !!!! (4394736) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۴:۳۳:۴۷
فشار برای کسی که آمریکا رو کدخدا بدونه لازمه (4394666) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۶ ۱۴:۵۱:۵۲
سلاح هاى عربستان آهن پاره است!!!! (4394700) (alef-3)
 
ebi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۶:۵۴:۱۹
علی برکت ا... (4395544) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.