توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 385764
مشاور رئیس جمهوری سابق ترکیه بازداشت شد
تاریخ انتشار : شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۱
دادگاهی در آنکارا حکم بازداشت سه دیپلمات سابق ترکیه که یکی از آنها مشاور رییس جمهوری سابق این کشور نیز بوده را به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام ۲۵ مرداد ماه این کشور صادر کرد.

به گزارش العالم، خبرگزاری آناتولی ترکیه نوشت: یکی از این دیپلمات های بازداشتی مشاور عبد الله گل، رئیس جمهوری پیشین این کشور، بوده است.

"گورکان بالیک"، "علی فیندیک" و "تونجای بابالی" که هم اکنون در بازداشت بسر می برند و در انتظار محاکمه هستند، متهم شده اند که با فتح الله گولن در ارتباط بوده اند. مقام های ترکیه گولن را عامل اصلی کودتای این کشور می دانند.

بالیک، از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴، مشاور سیاست خارجی عبدالله گل و مشاور احمد داوود اوغلو، وزیر خارجۀ پیشین ترکیه، بوده است.

آناتولی گزارش داده که بالیک، در سال ۲۰۱۳ و در حاشیۀ نشست مجمع عمومی سازمان ملل، دیداری جنجالی میان داوود اوغلو، وزیر خارجۀ وقت ترکیه و فتح الله گولن ترتیب داده بود.

داوود اوغلو اردیبهشت ماه سال ۹۴ نیز پنهانی با گولن در منزلش واقع در ایالت پنسیلوانیای آمریکا دیدار کرده بود تا او را راضی کند برای کاستن از تنش ها در ترکیه، به کشور باز گردد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+کودتا در ترکیه+مشاور عبد الله گل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.