نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 370030
تضعیف اعتبارات دفاعی کشور کار احمقانه‌ای است/ ایران کمترین بودجه دفاعی را در منطقه دارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۵
قاضی زاده هاشمی عضو هیأت‌رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه تضعیف اعتبارات دفاعی کشور کار احمقانه‌ای است متذکر شد: منابع و اعتبارات دفاعی برای هر کشوری واجب است آن هم در منطقه‌ای که ما کمترین بودجه دفاعی را داریم.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نماینده مردم مشهد و کلات و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به پیشنهادات تأمل‌برانگیز دولت در لایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ مبنی بر عدم حذف یارانه نقدی ثروتمندان، کاهش بودجه دفاعی کشور و حذف کارت سوخت، اظهار داشت: به نظر می‌رسد هر ۳ پیشنهاد دولت در لایحه اصلاحیه بودجه در مجلس حذف شده و به تصویب نمی‌رسد البته باید دید خروجی نظر کمیسیون برنامه و بودجه چه خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه پیشنهاد دولت مبنی بر کاهش ۵ هزار میلیارد تومانی بودجه دفاعی در لایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ به ضرر امنیت کشور است، افزود: دولت در اصلاحیه بودجه پیشنهاد حذف کارت سوخت را داده است، در حالی که با حذف کارت سوخت، قاچاق سوخت به خارج از کشور افزایش می‌یابد و کلی منابع مالی از ایران خارج می‌شود.

این عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه تصریح کرد: دولت همچنین در پیشنهاد تعجب‌برانگیزی خواستار عدم حذف یارانه نقدی ۳ دهک بالای درآمدی کشور و ثروتمندان شده است، عدم حذف یارانه نقدی این افراد دولت را در معذوریت می‌گذارد و با مشکل مواجه می‌کند، بنده تعجب می‌کنم، از یک طرف دولت می‌گوید به هر شکلی که شده کمک کنید یارانه‌ها را کم کنیم اما از یک طرف می‌بینیم چنین پیشنهادی در اصلاحیه بودجه ۹۵ می‌دهد، با این پیشنهاد دولت پارادوکسی درست شده است.

قاضی‌زاده‌ هاشمی همچنین با اشاره به پیشنهاد دولت برای کاهش بودجه دفاعی کشور متذکر شد: منابع و اعتبارات دفاعی برای هر کشوری واجب است، آن هم در منطقه‌ای که ما کمترین بودجه دفاعی را داریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بودجه دفاعی کشور ما با توجه به تهدیدات موجود کم است، ما هر روز لب مرزهای کشورمان درگیری است، هر روز تیم‌ها و گروه‌های تروریستی به کشور ما اعزام می‌شوند، آقای علوی وزیر اطلاعات هفته گذشته در مجلس گزارشی از اعزام تیم‌های تروریستی برای بمبگذاری در ۵۰ نقطه تهران ارائه داد، بنابراین تضعیف اعتبارات دفاعی کشور به معنای تضعیف امنیت کشور است، تضعیف اعتبارات دفاعی کار احمقانه‌ای است، حال باید دید مجلس چه تصمیمی در این زمینه می‌گیرد.

به گزارش فارس، در لایحه اصلاحیه قانون بودجه ۹۵، دولت خواستار حذف تبصره ۲۲ از بودجه ۹۵ شده که این اقدام انتقاد برخی نمایندگان مجلس را درپی داشته است.

در این تبصره آمده است: «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه وجوه ارزی مستردشده ناشی از طرح دعاوی در مراجع بین‌المللی و کشورهای خارجی مربوط به قراردادهای نظامی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا سقف پنجاه هزار میلیارد (۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال را به ردیف درآمدی ۱۶۰۱۶۵ جدول شماره (۵) این قانون واریز کند. معادل مبلغ واریزی از محل ردیف‌ها و جداول مربوطه در این قانون به مصرف می‌رسد.»

این تبصره به موضوعات دفاعی کشور بازمی‌گردد و به اختصاص بخشی از سرمایه‌های مستردشده ناشی از طرح دعاوی در مراجع بین‌المللی و کشورهای خارجی به تقویت توان دفاعی کشور مربوط است؛ به گفته برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، عدم تحقق این تبصره موجبات تضعیف توان دفاعی کشور و به تبع آن کاهش امنیت جمهوری اسلامی ایران را فراهم می‌کند.
 
کلمات کلیدی : بودجه دفاعی
 
سیدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۸:۰۱:۵۴
آقای‌نماینده‌چرااهانت‌می‌کنی؟اگرمخالفی‌می‌توانی‌رأی‌منفی‌بدهی. (3809380) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۸:۱۱:۴۳
کمترین بودجه ی رسمی رو داریم. اما اون پولهایی که تو سوریه و لبنان و عراق خرج می کنیم رو حساب کنید از همه ی کشورهای منطقه بیشتر میشه (3809391) (alef-13)
 
مهدی
Australia
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۸:۲۴:۳۰
کاهش بودجه دفاعی......بوی خیانت میاد.... (3809416) (alef-13)
 
الف ر
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۹:۱۷:۲۵
اگه آمريكا 5 در د صد در آمد نا خالص ملي صرف هزينه هاي دفاعي ميشه آمريكار رفتار استكباري داره براي حفظ منافعش ميخاد همه جا باشه اگر براي ما 3 در صد بيشتر باشه كه اين نسبت براي خيلي از كشورها صلح طلب هم كمتر است بيش ازآن جائز نيست مگه همه دنيا با جنگ دارند كشورشون را اداره ميكنند با سياست هاي خارجي درست اين همه بيكار توي كشور دارند خون ميخورند بعدش پول كشو صرف هزينه هاي مانورهاي نظامي بشه كاري نادرست است آقاي نماينده بزرگوار كار دولت بسيار بجا وشايسته است (3809495) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.