نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277232
زیان ۱۲۲ میلیارد دلاری اوپک از سیاست نفت ارزان عربستان
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۹
درآمد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ با کاهش ۱۲۲ میلیارد دلاری نسبت به سال قبل از آن به ۹۹۳.۳ میلیارد دلار رسید.

به گزارش تسنیم، درآمد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۰ به کمتر از یک تریلیون دلار رسید.

افت شدید قیمت نفت عامل کاهش درآمدهای نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ بوده است. قیمت نفت در این سال به کمتر از نصف رسید و تا سطح ۴۶ دلار در هر بشکه هم پایین آمد. در سال ۲۰۱۵ روند صعودی قیمت نفت از سر گرفته شد و در حال حاضر هر بشکه نفت در برابر کمی بیشتر از ۶۰ دلار معامله می شود.

بر اساس آمار منتشر شده در گزارش سالیانه اوپک درآمد نفتی ۱۲ عضو این سازمان در سال ۲۰۱۴ به ۹۹۳.۳ میلیارد دلار رسید که این رقم نسبت به سال قبل از آن افت ۱۱ درصدی داشته است.

بر این اساس درآمد اعضای اوپک از محل فروش نفت در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۲۲ میلیارد دلار نسبت به سال قبل از آن کاهش داشته است. اعضای اوپک در سال ۲۰۱۳ حدود ۱.۱۱۵ تریلیون دلار نفت فروخته بودند.

بر اساس این گزارش به دلیل رشد واردات کالا توسط اعضای اوپک با وجود افت قیمت نفت، تراز حساب های جاری این کشورها در سال ۲۰۱۴ با افت ۳۵ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۲۷۳.۶ میلیارد دلار رسید.

قیمت نفت در سال گذشته پس از آن کاهش یافت که عربستان سیاست نفت ارزان را در پیش گرفت و در نشست اوپک مانع کاهش سقف تولید این سازمان برای تقویت قیمت ها شد.

به گفته تحلیلگران ریاض با هدف پیشبرد اهداف خود در منطقه خاورمیانه و از جمله مقابله با نفوذ ایران در این منطقه سیاست نفت ارزان را دنبال کرده است.
 
کلمات کلیدی : نفت+اوپک+عربستان
 
رضا
۱۳۹۴-۰۳-۲۹ ۱۶:۱۱:۴۳
عربستان مزدور نقش گاو شیرده را برای یهود ونصاری بازی میکنه و همه سرانش از فیلتر سازمانهای جاسوسی غربی رد شده و تأیید شده اند و از زمان عثمانیها تاکنون در سوریه و عراق و.... در تکه تکه کردن و تجزیه کشورهای اسلامی با جنگهای نیابتی اهداف دشمنان اسلام و مسلمین را پیاده کرده اند. (2977329) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.