زیان ۱۲۲ میلیارد دلاری اوپک از سیاست نفت ارزان عربستان

29 خرداد 1394 ساعت 9:19


درآمد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ با کاهش ۱۲۲ میلیارد دلاری نسبت به سال قبل از آن به ۹۹۳.۳ میلیارد دلار رسید.

به گزارش تسنیم، درآمد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۰ به کمتر از یک تریلیون دلار رسید.

افت شدید قیمت نفت عامل کاهش درآمدهای نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ بوده است. قیمت نفت در این سال به کمتر از نصف رسید و تا سطح ۴۶ دلار در هر بشکه هم پایین آمد. در سال ۲۰۱۵ روند صعودی قیمت نفت از سر گرفته شد و در حال حاضر هر بشکه نفت در برابر کمی بیشتر از ۶۰ دلار معامله می شود.

بر اساس آمار منتشر شده در گزارش سالیانه اوپک درآمد نفتی ۱۲ عضو این سازمان در سال ۲۰۱۴ به ۹۹۳.۳ میلیارد دلار رسید که این رقم نسبت به سال قبل از آن افت ۱۱ درصدی داشته است.

بر این اساس درآمد اعضای اوپک از محل فروش نفت در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۲۲ میلیارد دلار نسبت به سال قبل از آن کاهش داشته است. اعضای اوپک در سال ۲۰۱۳ حدود ۱.۱۱۵ تریلیون دلار نفت فروخته بودند.

بر اساس این گزارش به دلیل رشد واردات کالا توسط اعضای اوپک با وجود افت قیمت نفت، تراز حساب های جاری این کشورها در سال ۲۰۱۴ با افت ۳۵ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۲۷۳.۶ میلیارد دلار رسید.

قیمت نفت در سال گذشته پس از آن کاهش یافت که عربستان سیاست نفت ارزان را در پیش گرفت و در نشست اوپک مانع کاهش سقف تولید این سازمان برای تقویت قیمت ها شد.

به گفته تحلیلگران ریاض با هدف پیشبرد اهداف خود در منطقه خاورمیانه و از جمله مقابله با نفوذ ایران در این منطقه سیاست نفت ارزان را دنبال کرده است.


کد مطلب: 277232

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcae0nuu49n0u1.k5k4.html?277232

الف
  http://alef.ir