توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504266
قماری که آمریکایی‌ها در آن باختند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲
دولت سوریه به ریاست بشار اسد با مقاومت در برابر اقدامات تروریستیِ تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها در یکی از سخت‌ترین جنگ های تاریخ،‌ تاکنون پیروز بوده است. این جنگ تنها به این دلیل به دولت و ملت سوریه تحمیل شد که آن ها حاضر نشدند زیر یوغ سلطه و هیمنه کشورهای استعماری و استکباری زندگی کنند.

درحال حاضر قریب به شش سال و نیم از جنگ تمام عیار علیه سوریه می گذرد؛‌ جنگی که باید از آن به عنوان «جنگ جهانی» به رهبری ایالات متحده آمریکا یاد کنیم. پس از آغاز بحران سوریه در سال 2011 وضعیت به گونه ای بود که دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی دولت دمشق هیچگاه انتظار تحقق پیروزی‌ها و دستاوردهای نیروهای مقاومت در نبرد با گروه های مسلح را نداشتند. دولت سوریه به ریاست بشار اسد با مقاومت در برابر اقدامات تروریستیِ تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها در یکی از سخت‌ترین جنگ های تاریخ،‌ تاکنون پیروز بوده است. این جنگ تنها به این دلیل به دولت و ملت سوریه تحمیل شد که آن ها حاضر نشدند زیر یوغ سلطه و هیمنه کشورهای استعماری و استکباری زندگی کنند.

انزوای سوریه هدف اصلی
یکی از اهداف طرف های خارجی از به راه انداختن جنگ داخلی در سوریه این بود که این کشور در عرصه های مختلف اقتصادی و سیاست خارجی به کشوری کاملا منزوی تبدیل شود. ایالات متحده آمریکا از همان دوره های آغازین بحران سوریه،‌ مرزهای مشترک با لبنان را به عنوان محلی برای اعزام تروریست های تکفیری به سوریه برگزید. البته طرف‌های دیگری نیز نظیر شیخ نشینان عرب و همچنین ترکیه در فرایند اعزام تکفیریها به سوریه تاکنون نقش مهمی ایفا کرده اند. آن ها به دنبال آن بودند که دولت بشار اسد را به زیر کشیده و یک دولتِ حامی قدرت های غربی استعمارگر و صهیونیسم را به جای آن بر مسند قدرت بنشانند.

پایان بخشیدن به مقاومت در فلسطین
تمامی اقدامات خصمانه علیه دولت و ملت سوریه طی بیش از شش سال گذشته تنها برای ضربه زدن به بشار اسد و سرنگونی وی صورت نگرفت،‌ بلکه هدف اساسی و نهایی از این اقدامات،‌ ضربه وارد کردن به محور مقاومت در منطقه بود. آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها براین باور بوده و هستند که برای آسیب زدن به مقاومت در فلسطین، لازم است مسأله فلسطین به طور کامل حل و فصل شود؛‌ آن هم نه با شرایطی که فلسطینیان می خواهند‌، بلکه با شروطی که تل آویو مد نظر دارد؛ بدین‌ترتیب که گروه‌های فلسطینی وادار به پذیرش مذاکره و گفتگو با رژیم صهیونیستی و تن دادن به خواسته ها و مطالبات نامشروع آن ها شوند. بدون شک آغاز تلاش‌ها برای کنار زدن دولت سوریه به عنوان یکی از بازوان محور مقاومت و حامی مسأله فلسطین در سال 2011،‌ مقدمه ای برای کلید زدن فرایند اعمال فشارهای گسترده بر گروه های مقاومت فلسطینی برای نشاندن آنها بر سر میز مذاکره با صهیونیستها بود.

انتقام از محور مقاومت در منطقه
از سوی دیگر،‌ واشنگتن و تل آویو، دولت سوریه را یکی از مقصران اصلی شکست ننگین خود در برابر رزمندگان مقاومت در سال 2006 می‌دانند. دولت سوریه در تحقق حماسه 33 روزه نیروهای حزب الله در مقابله با متجاوزان صهیونیست نقش بسیار مهم و مؤثری ایفا کرد و اکنون آماج اقدامات کینه توزانه و انتقام جویانه مستقیم و غیرمستقیم تل آویو و متحدان آن قرار گرفته است و تاوان حمایت های تمام قد و بی کم و کاست خود از رزمندگان حزب الله را پس می دهد. این نقش آفرینی استراتژیک از سوی دولت دمشق موجب شد تا دشمن صهیونیستی در صدد نابودی کامل مقاومت در منطقه برآید و با طراحی پروژه به زیر کشیدن بشار اسد، به زعم خود کمر مقاومت در منطقه را شکسته و با حمله نظامی مجدد به حزب‌الله،‌این گروه را برای همیشه نابود کند.

دستاوردهای میدانی چشمگیر
با تمام توطئه‌چینی‌های صورت گرفته علیه دولت و ملت سوریه،‌ این کشور با حمایت متحدان خود تاکنون موفق به تحقق دستاوردهای میدانی چشمگیری در نبرد با تکفیریها شده است؛ تکفیری‌هایی که از بیش از 90 کشور جهان عازم سوریه شده اند. اکنون پس از سلسله دستاوردهای نظامی گسترده توسط نیروهای مقاومت،‌ سوریه در آستانه وارد آوردن یک شکست بزرگ و استراتژیک به تروریست های داعش است. این کشور با مقاومت خود در برابر تکفیری‌ها و رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانان آن،‌ عملا پروژه آمریکایی تشکیل «خاورمیانه جدید» را با شکست مواجه کرد، چراکه هیچگاه اجازه تجزیه و تقسیم سوریه را به دشمن نداد تا تحقق این هدف شوم،‌ فتح بابی به سمت تجزیه دیگر کشورهای منطقه نباشد.

شکست هیمنه آمریکا
از آنجایی که ایالات متحده آمریکا پشت تمامی حوادث خونین سوریه طی سالهای اخیر قرار دارد،‌ شکست تروریست های مورد حمایت واشنگتن،‌ در واقع هیمنه آمریکایی ها در منطقه و جهان را شکست و موجبات ایجاد یک نظام جهانی جدیدِ چندقطبی را به وجود آورد که آمریکا در آن دیگر حرف اول و آخر را نمی زند. این شکست بزرگ برای آمریکایی‌ها و متحدان غربی آن باعث شد تا آن‌ها به این واقعیت پی ببرند که هیچگاه قادر نیستند بدون تصمیم و اراده مردم سوریه، با عزم و اراده خود جایگزینی را برای بشار اسد تعیین کنند؛ مسأله‌ای که خود،‌ نشان از پذیرش شکست توسط آمریکایی ها دارد.

حماسه‌سازی دو ضلع اصلی مقاومت
سلسله تحولات میدانی و نظامی اخیر در سوریه بار دیگر نشان داد که قمار آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی بر سر کنار رفتن بشار اسد از قدرت در سوریه کاملا ناکام بوده است. طی سال های اخیر همه چیز به نفع محور مقاومت در سوریه پیش رفته است. این نیروهای مقاومت بوده اند که تاکنون موفق شدند دست برتر را در برابر تکفیریها داشته باشند. محور مقاومتی که آمریکا و صهیونیسم به دنبال برچیدن آن از سطح منطقه بودند،‌ امروز در مقابل دیدگان جهانیان، همبستگی و اتحاد فراموش نشدنی را با یکدیگر به منصه ظهور رسانده و در مرزهای مشترک سوریه و لبنان حماسه ساز شده اند. امروز این نیروهای ارتش سوریه و حزب الله لبنان هستند که برای آزادسازی «جرود القاع» و «رأس بعلبک» دست به کار شدند تا پس از آزادسازی کامل «جرود عرسال» که چندی پیش اتفاق افتاد، بار دیگر قدرت مشترک خود را به رخ پرچمداران استکبار و استعمار بکشانند.

فراهم شدن زمینه مناسب برای آزادسازی جولان
رژیم صهیونیستی طی قریب به شش سال گذشته تلاش زیادی کرد تا از طریق ضربه وارد کردن به محور مقاومت در سوریه بتواند جولان اشغالی را برای همیشه با خیال راحت، برای خود حفظ کند. اکنون که نیروهای مقاومت موفق به شکست تکفیری ها در بسیاری از مناطق راهبردی و استراتژیک شده اند،‌ زمینه مناسب برای آغاز عملیات آزادسازی جولان اشغالی نیز به تدریج در حال فراهم شدن است. دولت سوریه در عملیات آزادسازی جولان می تواند روی کمک رزمندگان حزب الله حساب ویژه ای باز کند؛‌ همانگونه که حزب‌الله در پاکسازی مناطق مرزی لبنان برای پاکسازی مناطق مرزی این کشور از لوث تروریست‌ها از کمک های بی دریغ نیروهای سوری بهره بُرد. آن روزی که صهیونیست‌ها تصور می‌کردند محور مقاومت در سوریه و لبنان با شکست مواجه شده، دیگر گذشته است. مقاومت در لبنان و سوریه نه تنها شکست نخورده، بلکه نوعی هماهنگی و همگرایی خاصی که پیشتر بی سابقه بوده، میان آن‌ها شکل گرفته است؛ مقاومتی که تنها یک هدف دارد و آن، چیزی جز نابودی رژیم صهیونیستی نیست.

نویسنده:
حسن حردان ـ‌ تحلیلگر لبنانی مسائل استراتژیک / پایگاه النشره لبنان
 
کلمات کلیدی : روسیه، بشار اسد، سوریه، آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.