توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484619
یک مجله، یک متن/ ماهنامۀ خیمه شماره ۱۲۱ (اردیبهشت و خرداد)
تبليغ دين در دنياي جديد و براي انسان امروز!
محمدرضا زائری؛ 29 خرداد 1396
حجت الاسلام زائری نیاز به معرفی ندارد، روحانی‌ای که در طول چند دهه گذشته پابه پای زمانه حرکت کرده است و همواره کوشیده از دین تصویری جذاب و خورند جوان این روزگار ارائه کند. آشتی جوانان با دین به عنوان یک ضرورت منش و روشی است که در در ماهنامه خیمه نیز لحاظ شده. هر شماره از این ماهنامه با محوریت سوژه ای مهم و مرتبط با زمانه، می کوشد پنجره ای بگشاید بر روی جنبه ای از جنبه های گوناگون دین چنان که کمک حال جوان جستجوگر امروز باشد. شماره 121 ماهنامه خیمه که به تازگی روی پیشخوان قرار گرفته همچون همیشه از مطالبی خواندنی و جذاب تشکیل شده است. «طلاب و تبلیغ» موضوعی است که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته است. گفت‌وگو با محمد معتمدی خواننده جوان و خوش‌صدایی که مناجات‌خوانی و تعزیه‌خوانی را هم تجربه کرده است؛ گفت‌وگو با آیت‌الله سیدجعفر شبیری زنجانی که امام جماعت مسجد باقرالعلوم است؛ یادداشت «تبلیغ دین در دنیای جدید و برای انسان امروز!» به قلم محمد رضا زائری برخی از مطالب خواندنی این شماره را تشکیل می دهند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۶
انسان کرامت دارد!
ما در انواع فعاليتهاي تبليغي و تلاشهاي فرهنگي، ديني و مذهبي با انسان روبروييم. انساني با اين كرامت الهي و اين عزت نفس كه بايد پاسدار و مراقبش بود و از هر گونه مخدوش كردن اين كرامت و عزت پرهيز كرد.

از تحقیر مردم بترسید!
امان از غرور و تحقير ديگران!
از اين روست كه در نظام هاي مردمسالار به طور طبيعي مقبوليت ملاك مي شود و البته مشكل برخي از دوستان اين است كه به خاطر ايرادها و اشكال هاي خود جايگاه مطلوبي در افكار عمومي ندارند و با نسل جديد آشنا نيستند و نتوانسته اند خود را با اقتضاءات و علايق تازه و خواسته ها و دلبستگي هاي مخاطب نو و متفاوت امروز هماهنگ كنند، براي همين از طرح موضوع مقبوليت هراس دارند زيرا مي دانند اگر بنا بر سنجش نظرات و آراي عمومي باشد چيزي به دست نمي آورند!

باید زحمت کشید!
اقبال عمومي چيزي است كه بر اساس سنت الهي بايد برايش زحمت كشيد و با مشقت و تلاش حاصل كرد. آياتي چون :"لو كنت فطا غليظ القلب" بر اين سنت الهي تاكيد دارد و اصرار فراوان روايات و احاديثي مانند: "جرّوا مودّة الناس إليكم و إلينا/ دلبستگي مردم را به سوي خودتان و ما بكشيد " يا "رحم الله من جلب مودّة الناس إلينا/ رحمت الهي بر كسي كه دلبستگي مردم را به سوي ما بكشاند" به وضوح و درستي نشان مي دهد كه بايد با زحمت و تدبير براي جلب افكار عمومي تلاش كرد و علايق و دلبستگي مردم را به سمت خود كشيد، وگرنه با نشستن و سخنراني كردن و حكم فرمودن و دستور دادن حتى پيامبران خدا نيز چيزي به دست نياورده اند!

تحقق اين آرمان البته ساده نيست و رسيدن به چنين نقطه اي به عوامل مختلفي وابسته مي باشد كه مهمترين آنها پذيرفتن سنتهاي الهي و سرفرود آوردن در مقابل حقيقت ها و واقعيت هاي اجتماعي خواهد بود.

بنيان و اساس همه مشكلات سياسي، اقتصادي و ... فرهنگي و اجتماعي است و ريشه همه گشايش ها، چاره ها و راه حل ها نيز اصلاح و تغيير فرهنگ است و هر گونه تحول فرهنگي نيز جز با همراهي و همدلي و توافق و مشاركت عمومي ممكن نيست.
ما بخواهيم يا نخواهيم چاره اي جز با هم بودن نداريم ، چادري و مانتويي، حزب اللهي و ضد انقلاب، با هم هستيم و در سرنوشت هم شريكيم  و بايد بپذيريم كه هيچ گروهي نمي تواند طرف مقابل را يكباره نابود كند و مثلا به دريا بريزد!

دوست داشته باشيم يا نه مجبوريم اين واقعيت را قبول كنيم كه قرار است توي اين كشور با هم باشيم و مشكلاتش را با هم برطرف سازيم و در تلخي ها و شيريني هايش با هم شريك باشيم.

بايد تفاوت ها و اختلاف ها را بپذيريم و ديدگاههاي گوناگون همديگر را تحمل كنيم و انتظار نداشته باشيم كه ديگران نيز كاملا مثل ما بيانديشند و شبيه ما باشند و مانند ما زندگي كنند.

باید با هم حرف بزنیم!
در نخستين قدم بايد با هم حرف بزنيم، سخت است ولي بايد ياد بگيريم كه هدف از گفتگو تسليم شدن يك طرف نيست بلكه كشف و شناسايي و درك و فهم متقابل است و در واقع گفتگو بيش از آن كه براي تحقق نتيجه اي مشخص در مصداق مورد نظر ما مفيد باشد براي ايجاد ارتباط و تفاهم مفيد است. گفتگو با ديگران پيش از هر چيزي به تقويت خودم كمك مي كند و باعث مي شود كه خودم را بهتر بشناسم و شخصيت خودم را رشد بدهم و باورهاي خودم را ريشه دار و عميق سازم.

قشر مذهبی و انقلابی و متدین امروز وظیفه ای حساس تر و باری سنگین تر از  هر زمان دیگر بر دوش دارد، زیرا هم دشمن برای تخریب باورهای دینی و اعتقادی جدی تر از همیشه به میدان آمده و هم علایق و خصوصیات مخاطب جوان و نوجوان با گذشته تفاوت فراوان کرده است.

در چنین شرایطی هر کس بتواند به نام خداوند و با محبت امیرالمومنین حتی یک نفر از غریق شدگان سیلاب غفلت و دنیادوستی را بر کشتی نجات حسینی بنشاند و او را به ساحل امن هدایت برساند بزرگترین خدمت  عبادت را حاصل کرده ، چنان که رسول خدا به امیر مؤمنان فرمود: " لو اهتدی بیدک رجل خیر لک مما طلعت علیه الشمس/ اگر یک نفر به دست تو هدایت شود برایت بهتر خواهد بود از هر چه خورشید بر آن تابیده است" و البته رسیدن به این قله های پرافتخار آسان و ساده نیست!
 
کلمات کلیدی : یک مجله یک متن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
تبليغ دين در دنياي جديد و براي انسان امروز!