توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499514
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس: سینمای ایران رنگ و بوی سطحی‌گریِ بالیوود گرفته است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت که امروز سینمای ما رنگ و بوی بالیوودی به خود گرفته است و به سمت سینمای سطحی می‌رود.

احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران پویا درباره اکران فیلم‌های نامناسب در سینمای ایران گفت: ما درباره این موضوع دو رویکرد داریم. رویکرد قانونی و رویکرد اعتقادی. در رویکرد قانون، فیلم‌هایی که از شورای پروانه نمایش مجوز دریافت کرده باشند،می‌توانند وارد چرخه اکران شوند. فیلم سینمایی «پاتو کفش من نکن» نیز از جمله فیلم‌هایی است که پروانه نمایش دریافت کرده است.

وی ادامه داد: زاویه دوم، زاویه اعتقادی و حرفه‌ای این گونه فیلم‌ها است. اعتقاد دارم که فیلم‌های مانند «پاتو کفش من نکن» فرآیند سینمای حرفه‌ای ما را از سمت سوی یک سینمای شاخص بین المللی به یک سینمای عرفی و سطحی می‌برد که این موضوع نگران کننده است. امروز سینمای ما رنگ و بوی بالیوودی به خود گرفته است و به سمت سینمای سطحی می‌رود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: در حال حاضر سینمای ما باید به سمت تعالی ارتقا پیدا کند. متاسفانه  این فیلم‌های کلیشه‌ای باعث می‌شود که این روند در سینمای کشورمان روند نزولی داشته باشد. این گونه فیلم‌ها عموماً سینمای کشورمان را با رکود و نابودی مواجه کرده و آینده تاریکی را پیش روی ما می‌گذارد. کمیسیون فرهنگی حق این را دارد که فیلم‌هایی که اکران می‌شوند را مورد ارزیابی قرار دهد و از اعضای شورای پروانه نمایش پرسشگری کند. این حق، حق قانونی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است.

آزادی‌خواه درباره نقش منتقدان و کارشناسان سینمایی تصریح کرد: منتقدین باید با نظرهای کارشناسی شده در این مسیر گام بردارند. چرا که نظرهای غیر کارشناسی می‌تواند در این مسیر خطر ساز باشد. اگر انتقادها بجا و فنی صورت بگیرد بسیار مؤثر خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : سینما + سینمای ایران + حوزه هنری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.