توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507712
ربیعی: با رشد ۶ درصد بیشتر از ۵۰۰ هزارشغل نمی‌توان ایجاد کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۹
وزیرتعاون،کارو رفاه اجتماعی با بیان اینکه با رشد ۶ درصدی بیشتر از ۵۰۰ هزارشغل نمی توان ایجاد کرد گفت:کانون محوری برنامه رشد فراگیر رفتن به سمت رسته های پُر کشش است .

به گزارش تسنیم، علی ربیعی، وزیرتعاون،کارو رفاه اجتماعی در حاشیه کارگاه بین المللی مطالعات بازار کار با اشاره به اینکه مدیریت بازار کار دانش است  که در ایران کمتر به آن پرداخته شده است گفت: در ایران تصوری وجود دارد مبنی بر اینکه اگر تولید راه بیاندازیم رشد شکل می گیرد و در کنار آن اشتغال ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه سه دهه است چنین تفکری در کشور جاریست اما این تفکری صحیح نیست گفت: امروز نیاز به برنامه ریزی سمت عرضه و تقاضا داریم، فقدان کیفیت سرمایه گذاری یکی از مشکلات سال های اخیر بوده است، حتی وام های بانکی در سال های گذشته جهت گیری برای رشد و توسعه نبودند.سرمایه گذاری ما از بازار سرمایه و سرمایه گذاری خارجی بسیار اندک است.

ربیعی با بیان اینکه فقدان سرمایه گذاری مشکل در سمت رشد ایجاد می کند گفت:همچنین در سال های اخیر ما کاهش قدرت خرید را داشتیم که مصرف داخلی با مشکل مواجه شده و از سمتی اتصال به بازار جهانی برای اینکه سهمی از مصرف جهانی را در تولید داخلی بیاوریم به علت تحریم اتفاق نیفتاده است.

 وی با بیان اینکه ارتباط عمودی با بازار جهانی نداشتیم اظهار داشت: افزایش نرخ مشارکت زنان و ورود دانش آموختگان و نبود مهارت مهمترین پیچیدگی های بازار کار کشور است .مطالعات انجام شده نشان می دهد نوعی غنی کردن عرصه نیروی باید انجام شود تا این نیرو برای حضور در بازار کار آماده شود .در سمت تقاضا با رشد شش درصد حدود 500 هزار شغل را می توانیم پاسخ دهیم .

ربیعی تأکید کرد:برنامه رشد فراگیر را باید توسعه دهیم .کانون محوری برنامه رشد فراگیر رفتن به سمت رسته های پُر کشش است .در بخش خدمات رسته های ای تی ،ای سی تی و بسته بندی را داریم که باید هزینه و کمک کنیم این رسته ها شکل بگیرند.

به گفته ربیعی همچنین باید بتوانیم نظام تامین مالی را برای این رسته ها تعریف کنیم. تجارب دنیا نشان  می دهد 2.2 درصد از تولید ناخالص داخلی برای مدیریت بازار کار تخصیص می یابد اما ما انتظار نداریم. این یک هزینه جاری نیست و نتایج آن در آینده پاسخ می دهد .اگر نیم درصد جی دی پی را برای مدیدیریت بازار کار تخصیص دهیم رقم خوبی است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم 1.2درصد  تخصیص دهیم هفت هزار میلیارد تومان به سیاست گذاری بازار کار اختصاص می یابد.امسال 1500میلیاردتومان برای توسعه بازار کار پیش بینی کردیم.برخی بودجه های دیگر در قالب وزارتخانه هم هست.

ربیعی گفت: همچنین صندوق های نوآوری شکوفایی ،کمیته امداد و بهزیستی هم دارای بودجه برای توسعه بازار کار  هستند و اینها غیر از 1500میلیارد تومان است.اگر بتوانیم مدیریت کنیم دو تا سه سال دیگر در رشد هم تاثیر می گذارد.با اقدامات انجام شده در سال 96 می توانیم تجربه خوبی داشته باشیم اما در سال های آتی خود را باید به بازار جهانی متصل کنیم .جذب سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم خوب بود.

وی تاکید کرد:در قالب سرمایه گذاری مستقیم یا شریک شدن سرمایه در ایران تاثیرش بهتر است این گام شروع شده و ما باید بتوانیم به همه دنیا آنگونه که  رهبر معظم انقلاب تآکید کرده اند می خواهیم رابطه خوبی داشته باشیم که این پیام ارزشمندی است 

ربیعی با اشاره به طرح کارورزی گفت :این طرح در سال 95هم اجرا شده  و الان داریم آرام حرکت می کنیم .نیروی قدیمی که سابقه بیمه داشته باشد نمیتواند در طرح کارورزی بیاید.در این طرح از نیروی کار اول استفاده می شود .نظارت  در این طرح انجام می شود فرایندی را طی می کند که استقبال هم می شود  و 70 درصد این طرح جذب بازار کار می شوند.این طرح در تمام کشورهایی که مثل ما بودند اجرا شده و طرح ما در مقایسه با کشورهای آسیایی با حمایت و امنیت شغلی بیشتری برخوردار است.


 
 
کلمات کلیدی : علی ربیعی+بیکاری+نرخ رشد اقتصاد+اشتغال
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.