نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489217
سنگ تمام مرکز آمار برای دولت/ رکورد تاریخی ایجاد شغل روی کاغذ جابجا شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۰
فارس نوتش: وعده ایجاد یک میلیون شغل برای مبارزه با ابرچالش بیکاری به لطف آمارهای مرکز آمار دولت نه در یک سال بلکه در یک فصل بدون اتفاق تازه‌ای در اقتصاد تحقق یافت.

با افزایش 0.4 درصدی نرخ بیکاری بهار سال 96 نسبت به مدت مشابه سال قبل زنگ هشدار افزایش و آژیز خطر تعطیلی بنگاه‌ها و اشتغال باز هم به صدا درآمد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که مسئولان دولت، وزارت صنعت و نظام بانکی می‌گویند حدود 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تولید و حفظ اشتغال موجود و سرمایه در گردش واحدهای کسب و کار سال 95 پرداخت شده است.

سوال اینجاست که اگر چنین حجم از تسهیلات پرداخت شده چرا آمار بیکاری افزایش یافته است. اساسا چنین رقم تسهیلاتی در کار است یا صرفا این رقم روی کاغذ پرداخت شده است؟ با فرض صحت سخن مسئولان به کدام واحدها و در چه بخش‌هایی با چه منظوری پرداخت شده که خود را در آمار بیکاری نشان داده است.

نرخ مشارکت اقتصادی از 38.9 درصد سال 95 به 40.6 درصد در بهار امسال رسیده که افزایش حدود 2 درصدی دارد. این نرخ از تقسیم جمعیت فعال (شاغل و بیکار) جمعیت 10 ساله و بیشتر بدست می‌آید بنابراین در این مدت به تعداد شاغلان و بیکاران یا یکی از این دو بخش افزوده یا کم شده است. با توجه به وضعیت رکود حاکم به جامعه  افزایش تعداد بیکاران محمل‌تر است.

با نگاهی به وضعیت بیکاری در بهار 95، به وضوح می‌توان مشاهده کرد و تعداد استان‌هایی که نرخ بیکاری آنها تک رقمی بوده نسبت به بهار 96 کاسته شده است. بهار 95 بالغ بر 12 استان بیکاری تک رقمی داشته که در بهار 95 به 6 استان تقلیل یافته است.

همچنین بهار سال 95 هیچ کدام از استان‌های کشور بیکاری بالای 20 را تجربه نکردند اما وضعیت در بهار امسال برای 3 استان به مرحله هشدار و بحران رسید. در این بین به ترتیب البرز، چهار محال و بختیاری و کرمانشاه نرخ بیکاری بالای 20 را داشته‌اند.

علاوه بر این مباحث کف نرخ بیکاری از 6.3 درصد در بهار 95 رشد کرده و در بهار 95 رشد کرده و در بهار 96 به 7.4 درصد رسیده ا ست که نشان از افزایش تدریج به جهت بیکاران دارد.

بیشترین تغییرات محسوس بیکاری استان‌های آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان و زنجان بازمی‌‌گردد که نرخ بیکاری تک رقمی آنها دو رقمی شده و حکایت از تعطیلی و پابرجا نماندن اشتغال‌های موجود واحدها و بنگاه‌های اقتصادی دارد.
 
مقایسه شاغل، بیکار و مشارکت اقتصادی زمستان 95 با بهار 96
عنوان  بهار 96 زمستان 95 تغییر
شاغل 23.308.355 22.342.429 965.926 نفر
بیکار 3.366.973 3.198.757 168.216 نفر
مشارکت اقتصادی 26.675.328 25.541.187 1.134.141 نفر

بنابراین آمار در فصلی که مسئولان و جامعه درگیر و دار مباحث سیاسی و انتخاباتی بودند و اخبار دومینو وار تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران در گوشه و کنار کشور به گوش میرسید بدون هیچ اقدام موثری یک میلیون شغل به حساب دولت ثبت شد.

رکورد بی‌نظیرترین ایجاد اشتغال در تاریخ حالا به نام دولت و به لطف مرکز آمار ثبت شده است تا با رونق مشاغل فصلی پز آن برای دولتی های باقی بماند. اگرچه نباید از آمار ایجاد ۷۰۰ هزار شغل در فصل بهار نیز که به تازگی از سوی رئیس‌جمهور ارائه شده است به سادگی گذشت.

هنوز یادمان نرفته است مسئولان که در ایام انتخابات با شعار ایجاد یک میلیون شغل ارائه شده توسط رقبا با دیده انکار و شک و شبهه می نگریستند و تحقق آن را مستلزم سرمایه گذاری سنگین و هزینه های گزاف می دانستند به یکباره و به لطف آمارهای مرکز آمار دولت این وعده نه در یک سال بلکه در یک فصل برآورده شد.
 
۱۳۹۶/۰۴/۳۱ ۱۸:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۶ ۱۲:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۷:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۳ ۱۱:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۰۹:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۱۱:۳۳
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۸ ۰۷:۰۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۶ ۰۹:۳۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۰۷:۱۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۰۸:۲۱
 
 
کلمات کلیدی : بیکاری+مرکز آمار ایران+دولت یازدهم+اشتغال
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۸:۰۴:۴۴
اینم تدبیریه دیگه جابجا کردن امار روی کاغذ (4459159) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.