توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462136
یک میلیارد دلار جنگ افزارهای اوکراین سوخت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۵
 بررسی ها نشان می دهد که ارزش مهمات و جنگ افزارهای نابود شده ارتش اوکراین در جریان آتش سوزی های دو هفته ای اخیر انبارهای بزرگ نظامی این کشور بیش از یک میلیارد دلار است.

به گزارش ایرنا، رئیس کمیسیون امنیت ملی و دفاعی پارلمان اوکراین گفت: آتش سوزی در مجموعه انبارهای مهمات و تسلیحات منطقه بارکلی استان خارکف بیش از یک میلیارد دلار زیان وارد کرد.

خبرگزاری روسیا سگودنیا روز پنجشنبه به نقل از «سرگئی پاشینسکی» رئیس کمیسیون امنیت ملی و دفاعی پارلمان اوکراین نوشت: در انبارهای آتش گرفته دهها هزار انواع مهمات قابل مصرف و نیز مقادیر بسیار زیادی لوازم نظامی غیرمصرفی قرار داشت.

وی افزود: بروز این حادثه غیرقابل قبول است، زیرا اوکراین کشور ثروتمندی نیست و نمی تواند چنین خسارت بزرگی را بپذیرد.

مقام اوکراینی خاطرنشان کرد برای حفاظت از انبارهای مهمات و تسلیحات اوکراین به 185 میلیون دلار بودجه نیاز است.

انبار بزرگ مهمات و تسلیحات ارتش اوکراین در منطقه خارکف در شرق این کشور از سوم فروردین ماه دچار آتش سوزی گسترده ای شد و حریق در این مرکز دفاعی بیش از دو هفته ادامه داشت.

زرادخانه های نزدیک شهر بالاکلی در استان خارکف از بزرگترین انبارهای نظامی اوکراین بود که تا پیش از آغاز آتش سوزی، 125 هزار تن مهمات کالیبر 125 و 152 میلی متری توپ و تانک در آنها وجود داشت.

با توجه به گسترش دامنه اتش سوزی، پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین از ناتو برای اطفای حریق درخواست کمک کرده بود.

گستردگی آتش سوزی و خطر انفجارهای پیاپی گلوله های جنگی بگونه ای بود که طرح تخلیه فوری ساکنان محلی اجرا شد و مردم تا شعاع پنج کیلومتری از منطقه بیرون برده شدند.

اوکراین از دوره شوروی به دلیل نزدیکی به مرزهای غربی و همسایگی با اروپا، یکی از مهم ترین مراکز نگهداری مهمات بود و هنوز هم بسیاری از این انبارها باقی مانده است.
 
کلمات کلیدی : جنگ افزار، اوکراین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.