نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 174785
آنکارا از عدم پیشرفت طرح عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا انتقاد کرد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۵۶
  ترکیه با انتشار گزارشی از روند اصلاحات در این کشور، از اتحادیه اروپا به دلیل نادیده گرفتن این اصلاحات و نگاه متعصبانه به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، آنکارا امروز با انتقاد از عدم پذیرفته شدن عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، این اتحادیه را به تعصب و نادیده گرفتن اصلاحاتی که در این کشور انجام شده، متهم کرد.

ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از گزارش اخیر گزارشگران اتحادیه اروپا در مورد وضعیت کنونی حرکت این کشور به سمت عضویت در اتحادیه اروپا، انتقاد کرده و گزارشی ۲۷۰ صفحه‌ای را نیز به این بیانیه پیوست کرده است. در این گزارش که از سوی ترک‌ها تهیه شده، فعالیت‌هایی که مقامات آنکارا در جهت تسریع روند عضویت در اتحادیه اروپا انجام داده‌اند، تشریح شده است.

ترکیه اولین بار در سال ۲۰۰۵ تلاش خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا را آغاز کرد، اما مناقشه این کشور بر سر مالکیت قبرس، از پیشرفت مراحل عضویت ترکیه، جلوگیری کرده است. ترکیه قبرس را جزئی از خاک خود می‌داند و این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد، امری که فرانسه و آلمان با آن مخالفند. مقامات ترکیه‌ای گفته‌اند که قصد دارند تمام تلاش خود را برای عضویت تا پیش از سال ۲۰۲۳ یعنی سالگرد یکصد سالگی تأسیس جمهوری ترکیه، انجام دهند.

«اگمن باگیس» وزیر امور اتحادیه اروپایی ترکیه امروز در بیانیه‌ای که به همراه این گزارش منتشر کرده، آورده است: امسال دیدیم که گزارشی که در مورد روند پیشرفت ترکیه (از سوی اتحادیه اروپا) منتشر شد، کاملا تحت تأثیر دیدگاه‌هایی فکری، جهت‌دار، غیرقابل توجیه و متعصبانه قرار داشت.

وی همچنین گفت اینکه در گزارش ماه اکتبر نسبت به «اصلاحات دلیرانه‌ای» که در سال گذشته در ترکیه انجام شده، بی‌توجهی می‌شود، قابلیت اعتماد به اتحادیه اروپا را در بین جامعه ترکیه از بین می‌برد.

علیرغم ادعای ترکیه مبنی بر پیشرفت در زمینه عضویت در اتحادیه اروپا، این کشور از ۳۵ خط مشی که باید برای عضویت در اتحادیه رعایت شود، تنها یک مورد آن را انجام داده است. همچنین ۱۳ مورد از این موارد از سوی فرانسه، قبرس و کمیسیون اروپایی به کلی مسدود شده است.
 
کلمات کلیدی : عضویت ترکیه+اتحادیه اروپا
 
علی
۱۳۹۱-۱۰-۱۱ ۲۲:۳۲:۲۲
لابد سیاستمداران ترکیه خودشان رو به خواب زدند!؟ اگر قرار بود اورپا یک کشور مسلمان رو درون خودش بپذیرد دیگر ان نسل کشی رو در بوسنی در قلب اورپا راه نمی انداخت که حالا بیاد یک کشور مسلمان دیگر رو جز اتحادیه کند.اما سیاستمداران ترک اینو خوب میدونند ولی دارند از این شرایط در جهت امپراتوری بزرگ عثمانی استفاده میکنند!؟ اینجا باید دولتمردان ما 6دانگ حواسشان رو جمع کنند تا قدرت ونفوذ ایران کبیر رو گسترش داده . راه کارش هم هر چه زودتر روابطمان را با جهان غرب بهبود بدهیم. چون انان هم ما رو بهر کشوری در منطقه ترجیح میدهند و ........ (1069966) (alef-11)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۱ ۲۳:۴۳:۵۵
خودت می گی مسلمانا رو نمی پذیرند بعدش هم می گی روابطمونو با اونا بهبود بدیم چون ما رو به هر کشوری ترجیح می دن !!! مگه تو مسلمان نیستی عقل کل !!!!!!!! (1070118) (alef-11)
 
۱۳۹۱-۱۰-۱۲ ۰۰:۰۷:۳۵
ترکیه بیش از 30 سال است که تقاضای عضویت نموده است و این تقاضا صرفا به دلیل مسلمان بودن این کشور رد شده است.
اینکه گفته شده است از سال 2005 تقاضای خضویت نموده است اشتباه است. (1070152) (alef-11)