توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498452
تلاش ترامپ برای اِعمال نفوذ بر سران کشورها: از رجزخوانی تا تطمیع!
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۰
متن کامل مکالمات تلفنی رئیس جمهور آمریکا با همتای مکزیکی وی نشان می دهد که ترامپ مصرانه از رئیس جمهور مکزیک خواسته است تا از مخالفت علنی با پرداخت هزینه دیوار مرزی از سوی مکزیک دست بردارد.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، متن کامل مکالمات تلفنی منتشره در روز پنج شنبه از تلاشهای «دونالد ترامپ» برای اعمال نفوذ بر رهبران کشورهای خارجی در روزهای اول ریاست جمهوری وی خبر می دهد.

طبق متن کامل یکی از این مکالمات تلفنی میان سران دو کشور همجوار آمریکا و مکزیک، دونالد ترامپ از همتای مکزیکی خود مصرانه خواسته است تا از مخالفت علنی با پرداخت هزینه احداث دیوار مرزی میان دو کشور از سوی مکزیک خودداری کند.

روزنامه واشنگتن پُست روز پنج شنبه متن کامل این تماسهای تلفنی گهگاه همزمان میان دونالد ترامپ با «انریکه پنیا نیتو» رئیس جمهور مکزیک و «مالکوم ترنبول» نخست وزیر استرالیا را که درست چند روز پس از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید  (روز بیستم ژانویه) برقرار شده است، منتشر کرد.

محتوای این تماسها پیشتر گزارش شده بود، اما متن طولانی آنها از تنوع روشهای بکار رفته توسط ترامپ- از رجزخوانی و گفتگوهای قاطعانه گرفته تا اِغوا و تطمیع طرف مقابل- در دنیای دیپلماسی حکایت می کند.

در روز ۲۷ اُم ژانویه- درست یکهفته پس از ورود ترامپ به کاخ سفید- وی با اِعمال فشار بر همتای مکزیکی خود، از او خواست از اعلام علنی این موضوع که مکزیک هزینه احداث دیوار مرزی را پرداخت نمی کند، اجتناب کند. 

در عین حال ترامپ با تعریف و تمجید از رئیس جمهور مکزیک گفت که امیدوار است این کشور با انجام اصلاحاتی در قانون اساسی خود امکان تمدید دوره شش ساله ریاست جمهوری «انریکه پنیا نیتو» را فراهم سازد.

گفتنی است که احداث دیوار مرزی مورد بحث با هدف جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به آمریکا، به منبع اصلی نزاع و مناقشه میان مقامات مکزیک و واشنگتن تبدیل شده است. رئیس جمهور مکزیک به طور مکرر وعده ترامپ مبنی بر پرداخت هزینه چند میلیارد دلاری احداث این دیوار از سوی مکزیک را رد کرده است.

طبق متن منتشره در روزنامه واشنگتن پُست، ترامپ در تماس تلفنی خود با همتای مکزیکی اش گفته است: «اگر شما بگویید که مکزیک هزینه این دیوار مرزی را پرداخت نخواهد کرد، از آن پس من دیگر نمی خواهم با شما دیدار کنم، چون نمی توانم این موضوع را بپذیرم».

ترامپ در ادامه این مکالمه تلفنی متذکر شد: «شما [رئیس جمهور مکزیک] نمی توانید این موضوع را به مطبوعات بگویید».

در این مکالمه تلفنی، ترامپ پیشنهاد داده بود که دو طرف در برابر پرسشهایی در خصوص طرفِ پرداخت کننده هزینه های این پروژه، از ارائه پاسخ صریح خودداری کرده و در عوض بگویند که «بر روی این پروژه کار خواهند کرد!»

کاخ سفید اعلام کرده است که دولت آمریکا به منظور اجرایی کردن این پروژه، در ابتدا هزینه آن را خواهد پرداخت؛ اما در نهایت دولت مکزیک هزینه احداث این دیوار مرزی را به آمریکا بازپرداخت خواهد کرد.

نکته قابل توجه آن است که با وجود انتشار متن کامل این مکالمات تلفنی در روز پنج شنبه، کاخ سفید و وزارت امور خارجه مکزیک تاکنون واکنشی به آن نشان نداده اند.
 
کلمات کلیدی : دیوار مکزیک+ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.