توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 378356
کیهان: روحانی هیچ حرف تازه‌ای نداشت جز یک حرف مهم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۴
کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

مرور صفحات اول روزنامه‌های حامی دولت نشان می‌دهد که از نگاه آنها سخنان سه‌شنبه شب روحانی تقریباً هیچ حرف جدیدی نداشته است.

رئیس جمهور سه‌شنبه در پایان سومین سال دولت در گفت‌وگوی تلویزیونی شرکت کرد. به نظر می‌رسد جزو معدود نکات تازه و مهم این گفت‌وگو، تصریح روحانی به این نکته بود که آمریکا در برجام حسن نیت نشان نداد. بی‌بی‌سی در این زمینه از قول روحانی تیتر زد «اگر آمریکا با حسن نیت برجام را اجرا می‌کرد در موضوعات دیگر هم مذاکره می‌کردیم مفهوم دیگر این حرف پایان خیال امکان برجام‌های جدید با آمریکاییست که زمانی به شکل انبوه در رسانه‌ها القا می‌شد اما بدعهدی و شیطنت آمریکا ثابت کرد معامله نقد و نسیه از این قبیل با آمریکا جز خسارت محض چیز دیگری نیست.

هر چه این نکته مهم در تیتر‌های هیچ یک از نشریات حامی دولت نیامده اما درعین حال تیترهای همین نشریات نشان می‌دهد که از نگاه آنان هم روحانی حرف جدیدی برای گفتن درباره آثار عجیب و غریب برجام و نیز کارنامه اقتصادی دولت ندارد؛ به ویژه اینکه این مصاحبه گزارش عملکرد ۳ ساله است و تیترها باید پرمحتوا و معنا باشد:

- ایران: برجام، لطف دیگران نبود، حق‌مان را باز ستاندیم
- شرق: برجام، حاصل حمایت ملت و رهنمودهای رهبری بود
- فرهیختگان: آرامش و ثبات ادامه دارد
- وقایع اتفاقیه: هتاکان و نارواگویان باید منزوی شوند
- شهروند: برجام باشد یا نباشد، راه ما اقتصاد مقاومتی است.
- آفتاب یزد: باید هتاکان را منزوی کنیم.

اما دو روزنامه دیگر، ضمن اذعان به همین واقعیت کم محتوایی مصاحبه روحانی،‌ریل «توافق با آمریکا معجزه می‌کند» را به این بهانه‌جویی جدید که روحانی ناگفته‌هایی دارد که نگفت و موانعی در داخل وجود دارد بازگردانده‌اند؛ که احتمالاً خط عملیات روانی جدید افراطیون در دوره محتوای «تقریباً هیچ» کارنامه‌شان خواهد بود. شبیه این خط فریبکارانه را افراطیون مدعی اصلاحات در پایان دوره ۸ ساله و به خاطر خالی بودن کارنامه از خدمت به مردم در پیش گرفتند.

اعتماد تیتر زد «کمی شفاف‌تر آقای رئیس جمهور»‌و نوشت: سخنان تلویزیونی روحانی پر از عدد و رقم‌های امیدوارانه بود خسته نباشید اما؛ روحانی از توهین به مردم گفت و از توهین کنندگان نگفت. از دستاوردهای اقتصادی گفت و از موانع آن نگفت.

این روزنامه در عین حال در ذیل همین تیتر می‌نویسد: روحانی گرچه هنوز آمار اولیه‌ای از رشد اقتصادی کشور ندارد اما از علایمی یاد می‌کند که حکایت از حرکت رو به جلو دارد. حرکتی که برای نشان دادن آن به مردم، شاید به ناچار دست به کاری می‌زند که خیلی یادآور خاطرات خوشی نیستند. نمودارهایی که آماری از وضعیت تورم، تولید و صادرات نفت خام و کالاهای غیر نفتی و واردات گمرکی را نشان می‌دهد، مهم‌ترین تفاوت حسن روحانی با همه دفعاتی است که میهمان رسانه ملی می‌شود.

آرمان هم تیتر زد «ناگفته‌ها ناگفته ماند» و از قول زیباکلام نوشت که روحانی با احتیاط و محافظه‌کاری با مردم سخن گفت و به مشکلات دولت و فساد اقتصادی اشاره دقیقی نکرد.

یادآور می‌شود اظهارات تقریباً تکراری و قابل حدس آقای روحانی در حالی بود که افکار عمومی انتظار داشتند وی توضیح روشنی درباره علت دستاورد «تقریباً هیچ» و ناملموس برجام ارائه دهد و معلوم کند بعد از فرصت‌سوزی ۳ ساله، برنامه دولت در یک سال آینده برای رفع مشکلات اقتصادی - با وجود ظرفیت‌های فراوان داخلی- چیست. در این باره سؤالات متعددی نیز در فضای مجازی از رئیس جمهور منتشر شده بود که اغلب بی‌پاسخ ماند تا گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم بعد از ۶ ماه دقیقاً مثل ۶ ماه قبل (آغاز اجرای توأم با هیجان برجام) سپری شود اما این بار بدون کمترین هیجان!!
 
کلمات کلیدی : کیهان، حسین شریعتمداری، روحانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.