توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462550
آمریکا با «مادر بمب‌ها» شبکه تونلی داعش که CIA ساخته بود را تخریب کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۵
افشاگر برنامه‌های جاسوسی آمریکا در واکنش به استفاده «مادر بمب‌ها» در افغانستان گفت که این بمب غیرهسته‌ای تنها پناهگاه‌های ساخته شده توسط سازمان سیا در شرق افغانستان را نابود کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از «اوراسیا رویو»، «ادوارد اسنودن» افشاگر برنامه‌های جاسوسی آمریکا اعلام کرد که استفاده ارتش این کشور از بزرگترین بمب غیرهسته‌ای تنها پایگاههای ساخته شده سازمان سیا در شرق افغانستان را نابود کرد.

این گزارش می‌افزاید که آیا این تلاشی برای از بین بردن مدارک بوده است؟ آمریکا 16 میلیون دلار هزینه از بین بردن شبکه تونلی داعش کرد که «سی آی ای» با کمک «بن لادن» آن را ساخته بود.

رسانه‌ها در حالی  لبریز از گزارش‌های مشتاقانه درباره استفاده آمریکا از بزرگترین بمب غیراتمی این کشور برای از بین بردن پناهگاه‌های داعش در غارهای نزدیک «تورا بورا» در افغانستان هستند که ظاهرا در همین مکان پس از حملات یازده سپتامبر بن لادن پنهان شده بود.

آمریکا می‌گوید که این تونل‌ها توسط داعش استفاده می‌شده است.

بنظر می‌رسد تنها چیزی که رسانه‌ها به آن نمی‌پردازند این است که چطور القاعده، یا هر گروه تروریستی دیگر که آمریکا بطور مخفیانه از آن پشتیبانی می‌کند، چطور این گروه‌ها چنین پناهگاههای شگفت انگیزی داشته‌اند؟

«ادوارد اسنودن» پاسخ این سوال را به ما می‌دهد:

اسنودن در توییترش نوشته است: آن شبکه تونل‌ها که ما در افغانستان بمبارانش می‌کنیم، ما هزینه ساختش را داده‌ایم.

وی می‌نویسد: اولین باری که «بن لادن» غارهای تورا بورا را دیده بود، از جنگجویان جوان مجاهدین بود و تازه با مدرک مهندسی عمران از دانشگاه فارغ التحصیل شده بود.

حدود بیست سال قبل و در طی اولین جنگ واشنگتن علیه افغانستان بود که سازمان سیا از برخی جهادیها علیه شوری سابق پشتیبانی مالی کرد.

«تورا بورا» با ارتفاعی حدود چهارهزار متری در 57 کیلومتری جنوب غربی جلال آباد با قله‌های پوشیده از برف و دره‌هایی با شیب تند و غارهای مستحکم قرار دارد.

تونل‌هایی به طول چندین کیلومتر، پناهگاهها و کمپ در عمق دیوارهای سنگی تورابورا حفر شده‌ است و بخشی از مجموعه‌ای است که سازمان سیا برای آن تلاش کرده بود.

بن لادن پیش از این نیز تجهیزات سنگین ساختمانی امپراطوری پدرش را برای ساخت این پناهگاهها در این منطقه مستقر کرده بود.
 
کلمات کلیدی : سوریه + حمله شیمیایی + داعش + آمریکا + ادوارد اسنودن
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.