توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423599
هشدار قانونگذار ارشد کنگره درباره تأمین مالی قرارداد بوئینگ با ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۱
یک قانونگذار ارشد کنگره آمریکا درباره تأمین مالی قرارداد شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران هشدار داده است.

به گزارش فارس، «جب هنسارلینگ»، رئیس کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان این کشور در بیانیه‌ای با انتقاد از امضای قرارداد رسمی میان شرکت هواپیماسازی «بوئینگ» و ایران به موسسات مالی این کشور درباره تأمین مالی این قرارداد هشدار داد. 

منابع خبری روز یکشنبه از امضای قرارداد نهایی خرید 80 فروند هواپیما از این شرکت هواپیماسازی برای تحویل به ایران در یک بازه زمانی ده ساله خبر دادند. 

امضای این قرارداد در حالی صورت گرفت که محل تأمین مالی این قراردادها و نحوه پرداخت پول توسط ایران، از جمله بانک‌هایی که باید نقل و انتقالات مالی این قرارداد را انجام بدهند، هنوز مشخص نیست. 

قوانین ایالات متحده آمریکا کلیه اشخاص آمریکایی را از انجام هر گونه معامله و تجارت با اشخاص و موسسات ایرانی منع می‌کند. این محدودیت‌ها، بانک‌های آمریکایی را نیر شامل می‌شود و موسسات مالی این کشور از ارائه هر گونه خدمات مالی به اشخاص و نهادهای ایرانی منع شده‌اند.

واشنگتن‌، علاوه بر این، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات موسوم به معاملات «چرخه دلار» را ممنوع اعلام کرده است.

منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است. تا قبل از سال 2008 بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) مجاز به استفاده از اینگونه مبادلات بودند، اما  واشنگتن از نوامبر آن سال استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمات را ممنوع اعلام کرد.

علاوه بر این، مجلس نمایندگان آمریکا آبان‌ماه سال جاری طرحی را به تصویب رساند که خزانه‌داری آمریکا را از صدور مجوز برای موسسات مالی این کشور جهت انجام تراکنش‌های مربوط به صادرات یا صادرات مجدد هواپیماهای مسافربری به جمهوری اسلامی ایران منع می‌کند.  

«هنسارلینگ»، در بیانیه‌اش روز سه‌شنبه آورده است: «مجلس نمایندگان تا همینجا هم با تصویب طرح‌هایی برای ممنوعیت فروش هواپیما به ایران و تأمین مالی آن توسط آمریکا نظرش را ابراز کرده است.»

وی هشدار داد در صورتی که یک موسسه مالی آمریکایی در روزهای پایانی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم به تأمین مالی ایران بکند، بایستی در برابر کنگره پاسخگو باشد.
 
کلمات کلیدی : ایرباس، هواپیما، بوئینگ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.