نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 350671
پژنمانفر در گفتگو با الف مطرح کرد؛
همان اتفاقی که در مورد آلومینیوم مهدی افتاد در مورد ایران ایرتور نیز افتاده است/ به وزیر اقتصاد نامه داده‌ایم
بخش اقتصادی الف، 15 اردیبهشت 95
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۵
حجت الاسلام نصراله پژمانفر نماینده مردم مشهد بارها طی سئوالی از وزیر اقتصاد پیگیر واگذاری غیرقانونی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور توسط سازمان خصوصص سازی شده است.

بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری شرکت های دولتی، در تاریخ ۹۴/۱۰/۵ شرکت هواپیمایی "ایران‌ ایرتور"(Iran Airtour Airline) به بخش خصوصی واگذار شد که خبرنگار الف در مورد جزئیات واگذاری غیرقانونی این شرکت گفتگویی با حجت الاسلام نصراله پژنمافر داشته است که به شرح زیر است:

حجت الاسلام نصراله پژمانفر نماینده مردم مشهد در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد جزئیات واگذاری غیرقانونی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور توسط سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: شرکت ایران ایرتور بعد از شرکت ایران ایر که هواپیمای ملی ایران و بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی در زمان خود بوده است، می‌باشد که با بیشترین هواپیما، بیشترین پرواز و بالاترین خدمات در کشور سابقه زیادی دارد، اما همواره این شرکت مشکلات فراوانی به همراه داشته است و بر اساس پیشنهادی که سازمان هواپیمایی کشوری در آن زمان داد تعدادی هواپیمای توپولوف خریداری شد که قبل از اینکه این هواپیماها آماده بهره برداری شود، زمین‌گیر شدند که خسارت زیادی را به ایران ایرتور وارد کردد.

وی تصریح کرد: در سال ۱۳۸۹ و بر اساس اصل ۴۴ این شرکت طبق تشریفات به مزایده رسمی گذاشته و سپس واگذار شد که به شرکت تعاونی "هصایار " فروخته شد و تعهد شده بود که اگر چهار چک متوالی برگشت بخورد شرکت خصوصی سازی حق واگذاری دارد "هصایار " یکی از شرکت‌های زیر نظر وزارت دفاع بود که بعد از این فروشی که انجام شد مجدداً این شرکت را به وزارت دفاع فروختند و حدود ۵۰ میلیارد بر اساس یکسری از دیونی که این شرکت به دولت داشت واگذار کرد که این بخش نیز خود دارای اشکالات فراوانی است.

نماینده مردم مشهد افزود: اما همانطور که گفتیم طبق تعهدی که وجود داشت اگر این شرکت ۴ چک متوالی را پاس نمی‌کرد، سازمان خصوصی سازی می‌توانست این سهام را بفروشد لذا با توجه به عدم تحقق این شرط، سازمان خصوصی سازی که زیر مجموعه وزارت اقتصاد بوده و بابت دیونی که داشت بازهم این شرکت را به وزارت دفاع واگذار کرد.

حجت الاسلام پژمانفر ادامه داد: ما فرض می‌کنیم تا این مرحله اشکالی وجود نداشته و واگذاری درست انجام شده است اما این شرکت حدود ۵۴ میلیارد فروخته شد و این در حالی است که در آن زمان دلار ۱۰۰۰ تومان بود و ثانیاً این شرکت به دلیل اینکه هواپیماهایش زمین‌گیر شده و در وضعیت نابه سامانی قرار داشت مجبور به فروش با این مبلغ شد. بعد از این قضیه در سال ۹۴ سازمان خصوصی سازی باتوجه به اینکه باید وزارت دفاع بخشی از این پول‌ها را پرداخت می‌کرد که منتهی پرداختی صورت نگرفته بود و مجاز به فروش نیز نبوده است، در عین برای چندین بار این شرکت به مزایده گذاشته شد، بدون اینکه رسمی باشد و بدون ارزیابی مجدد قمیت در سال ۸۹ و ۹۰ قطعاً در سال ۹۴ قیمت این شرکت بیش از قمیت قبلی بود چراکه قیمت بالاتر رفته و ارزش آن بیشتر شده است.

وی افزود: در آن زمان شرکت قبلی با وجودی که ۵ هواپیمای ام دی نداشت و توپولوف‌ها هم زمین گیر بودند و با بدهی‌های بسیار با این مبلغ سهام خود را فروخت در حالی که در حال حاضر این شرکت فعلی با وجود ساختمان‌های زیاد در تهران، مشهد و سایر شهرستان‌ها، ۳۴ میلیارد تومان طی پرداخت سه ساله فروخته شد، حال سؤال اصلی این است که چه اتفاقی افتاد که شرکتی که در ۵ سال قبل حدود ۵۴ میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود ولی در حال حاضر با وجود امکانات زیاد، همه این زیان‌های انباشته از بین رفته است، بدون اینکه ارزیابی مجددی شده باشد و البته مستنداتی نیز وجود دارد که این فروش غیرقانونی و بدون تشریفات است بدون اینکه مسیر صحیحی را طی کرده باشد.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه ما نامه ای در این خصوص به وزیر اقتصاد نوشته‌ایم، گفت: ما گزارش کامل را در خصوص واگذاری ایران ایرتور به وزیر اقتصاد داده‌ایم که متاسفانه تا به این لحظه پاسخ مکتوب و شفاهی ارائه نشده است و بنده مطمئن هستم که همان اتفاقی که در مورد شرکت آلومینیوم مهدی افتاد و منجر به تضییع حقوق بیت المال شد در مورد هواپیمایی ایران ایرتور نیز اتفاق افتاده است.

حجت الاسلام پژمانفر تاکید کرد: امیدواریم وزارت اقتصاد در مراقبت کردن از بیت المال دقت‌های لازم را داشته باشد و کار به اینجا نرسد که مردم ایران با دیدن این موارد دلسرد شده و مجموعه خصوصی سازی که زیر مجموعه امانت دار نببیند لازم به تذکر است که در حال حاضر نیز این شرکت به یک شخص حقیقی واگذار شده است.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۰:۳۲
امیدواریم وزارت اقتصاد در مراقبت کردن از بیت المال دقت‌های لازم را داشته باشد و کار به اینجا نرسد که مردم ایران با دیدن این موارد دلسرد شده و...
بیت المال!کلمه ای چنان دستمالی شده شبیه شعارهای این چنینی که بیشتر دعواهای جناحی را زنده می کند تا واقعیت حفظ بیت المال که برای مابهتران مال است برای مردم بیت المال (3684819) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۳:۵۸
با خوشحالی صرف و امید واهی، وضع همین می‌شود که هست. تنها با برخورد قانونی با اختلاس‌گران است که می‌توان به بهبود وضعیت کشور امید داشت، اما زد و بندهای جناحی اجازه این کار را نمی‌دهد. (3684854) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۷:۱۱
اگر این اسمش رانت و فساد نیست پس چی هست؟ (3684835) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۰۷:۳۴
چه جور خصوصی سازی است که وزارت اقتصاد فروخته به وزارت دفاع, الان در این خرید و فروش بخش خصوصی کجاست??? (3684836) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۹:۵۲:۵۳
خود خری و خود فروشی، عجب مرد هنرمندی! شده حکایت خصوصی سازی. (3685173) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۵:۳۲
فعلا که دنبال سرک کشیدن تو حسابهای بانکی مردم هستند (3684858) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۷:۴۲:۲۱
تو همه جای دنیا به خصوص کشورهای اروپایی برای جلوگیری از پولشویی حسابهای همه مردم توسط نهادهای مسئول رصد میشه... (3684983) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۹:۱۴:۰۸
اشتباه مثبت دادم. منظورتون از این کشورهای اروپایی کجاست؟ من که انگلیس هستم و حقوقدان هستم میگم که اداره مالیات حق سرکشی به حسابهای ما نداره. امریکا هم همینطور. چرا بی حساب و کتاب حرف میزنی هموطن. حالا شما بگو کجا رو میگی. (3685123) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۱۰:۵۱:۰۴
اینجا که ما هستیم برای نقل و انتقال بالای 3000 دلار کل مشخصات توی سیستم ثبت شده و به دولت گزارش میشه. برای گذاشتن مبالغ بالا در بانک هم پول مدتی فریز میشه تا پاک بودن منبعش معلوم بشه. هر سال هم بانک برگه ای بابت سود دریافتی از بانک میده که عین اون اعداد رو باید در فرم مالیاتی وارد کنید.
اگه انگلیس اینطوره که شما می فرمایید و هرکی هرکیه ما آخر هفته بساطمون رو جمع کنیم بیایم پیش شما! (3685726) (alef-11)
 
China
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۱۱:۳۰:۱۲
توی فیلم ها تا حالا ندیدی خلافکارا پول نقد می ذارن تو کیف میدن به مشتری؟ فکر می کنی بلد نیستند آنلاین بریزن تو حساب طرف؟ ولی واسه چی اینکار رو نمی کنن؟ برای اینکه...! (3685775) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۹:۴۱:۵۷
کسی حق نداره حساب های شخصی مردم رو چک کنه !انگار من برم سر جیب شما اسکناس ها بشمارم خوشت میاد ؟؟ (3685158) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۲۱:۳۸:۲۴
نه اینکه تحویلدار بانک موجودی حساب شما رو نمیبینه! به ایشون هم موقعی که میری بانک پول تو حسابت بگذاری یا برداری همین مثال رو میزنی و همین استدلال رو میاری؟ (3686478) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۱۰:۰۴:۵۰
ولی ما امیدی نداریم که از این سرکشی چیزی عاید مردم شود بلکه به اسم پولشویی اما فقط افزایش مالیات ضعفا. (3685679) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۱۹:۱۳
پول نفت و مالیتها دیگر جواب حقوق و پاداش میلیاردی مدیران را جواب نمیدهد افتاده اند به جان شرکتها و کارخانه ها که بفروشند

این شرکتها و کارخانه ها اموالل عمومی است و حق فروش ندارند.
مجبورید مگر به اسم طرح سلامت جیب پزشکان را پر کنید
به اسم طرح مدیریت. فلان 35 میلیون به مدیران بی لیاقت بدهید (3684864) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۳۴:۳۷
برای من حیرت انگیز است که مشکل آقایان با خصوصی سازی های مشکل دار این نیست که این شرکتهای دولتی را دارند مجددا به بخش دیگری از نهادهای حاکمیتی دولتی میفروشند....فقط مشکلشان این است که چرا مثلا با نرخ بیشتری نمیفروشند!
آقایان!
دولت آلمان بعد از اتحاد المان شرقی و غربی، بعضی شرکتهای متعلق به المان شرقی که دولتی بودند را رایگان به بخش خصوصی واگذار کرد...چون غرضشان از خصوصی و فلسفه خصوصی سازی سپردن امور به اهلش و بهره وری توسط بخش خصوصی هست....نه اینکه با چه قیمتی بفروشند!
چرا به تجربیات دیگران توجهی ندارید و میخواهید چرخ را دوباره(آن هم بسیاربسیار ابتر و ناکارامد) اختراع کنید؟ (3684889) (alef-11)
 
Spain
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۶:۴۲:۰۲
بيت المال مسلمين در اين ده دوازده سال غارت ميشودا ، اين خوب نيستا
مراقبت كنيد ، آخر عاقبت ندارد بيتوجهي به بيت المال تنها كشور شيعه على . (3684893) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۱۸:۱۳:۵۲
این حرفا همش سیاسی ، زمان احمدی نژاد در اوج فساد های مالی کجا بودید ؟ بعد از تغییر دولت این فسادها کشف شدند (3685040) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۱:۴۸:۴۹
با این استدلال شما نباید کسی حرفی بزنه که مبادا این برچسب ها رو بهش بزنند. (3685336) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۳:۱۷:۵۰
آزادی انتقاد فقط شامل حال دولت میشه ؟ چرا به بقیه قوه ها انتقاد نمیشه کرد ؟ (3685411) (alef-11)
 
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۰:۱۲:۲۳
در این گونه موارد اگر تنها ,, اسم و رسم و چند شاخصه مهم ,, خریدار را بگویند یقینا بدون نیاز به هر توضیح دیگری مردم تا اخرش را می فهمند . (3685200) (alef-11)
 
امين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۵ ۲۳:۰۰:۴۳
بله
مواردي. از اين قبيل نشان دهنده اقتصاد رانتي و بيماري هست كه حاكم بر زندگي امروز ما شده است.
فراموش نمي كنم روزي كه بخش هاي خصوصي واقعي، در واگذاري شركت ايران ايرتور پا پيش گذاشتند و متاسفانه مسؤولين دفاعي و دولتي با استفاده از قدرت صندلي و جايگاه خود شركت مذكور را از ان خود كردند و باعث شدند يك ايرلاين موفق، از ياد و خاطره فراموش شود.
مسؤولان وقت سازمان خصوصي سازي نيز به نامه اي كه اتحاديه شركت هاي خصوصي هوايي و فضايي زده بود نه تنها توجهي نكردند بلكه خيلي واضح اعلام كردند كه هدف از أصل ٤٤ واگذاري شركت هاي دولتي به اين شركت ها و نهادهاي خصولتي هست (3685390) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۰۷:۲۲:۳۸
پوپولیسم اقتصادی (3685590) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۶ ۱۷:۵۷:۴۴
اصلا کدام بنگاه دولتی به بخش خصوصی فروخته شده؟آن از مخابرات که به سپاه فروخته شدواینهم از این .یعنی همه اش شده خصولتی.اساساعده ای ازمدیران دولتی که درچرخه معیوب مدیریت بنگاههای دولتی واردشده اند چنان با فسادوباندبازی درهم تنیده اند که اجازه واگذاری این بنگاههابه بخش خصوصی واقعی رانمیدهند.وزیراقتصادهم چندی پیش این موضوع رادرمصاحبه خود مطرح کرد.باندهای موجودازچنان قدرتی در سیستم مدیریتی وتصمصم گیری برخوردارندکه هرکاری را میتوانند انجام دهند.ازجمله همین مطلب اعتراض که توسط نماینده ای مطرح شده مشکوک است.چراقبلاودرواگذاری قبلی اوودوستانش اعتراض نکردند.چون ظاهرا قیمت واقعی بوده والان که ارزان شده تقاضای پس گیری وفروش مجدددارندتابتوانند بااعمال نفوذدوستان خودرا به خرید این بنگاهها واردکنند. (3686248) (alef-13)
 
امين
Germany
۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۱۲:۲۸:۱۵
يكي از موفقترين واگذاريها بوده ، از وزارت دفاع در اومده و واقعا به بخش خصوصي واگذارش ده (3688756) (alef-3)
 
مهران
Romania
۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۱۲:۳۹:۳۵
مالك جديد، كاملا بخش خصوصي هستند و در اينده خيلي نزديك ، همه موفقيت ايران اير تور را خواهند ديد. اين كاره يه عده بيكاره كه براي ٥ فروند، ٧٠٠ نفر كارمند را وارد سيستم كرده بود و اين ايرلاينو جزو ضرر دهترين ايرلاينها كرده بود. با كلي كارمند بيكار ، حتي كار هندلينگ هم ليران اير برامون انجام ميداد. بعنوان كارمند ايرتور از اين واگذاري خيلي خيلي خوشحالم. (3688778) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.