توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 399326
درخواست کمک نماینده مجلس از مراجع تقلید برای حل مشکل خشک شدن یک رود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴
مشکلات زیست محیطی به ویژه مشکل گرد و غبار در خوزستان از موضوعات اصلی نطق ها و تذکرات امروز نمایندگان مجلس بود.

به گزارش خبرآنلاین، در جلسه امروز مجلس، محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در نطق میان دستور خود با اشاره به خشک شدن قمرود و خالی شدن روستاهای اطراف از سکنه،‌ گفت: از مراجع عظام تقلید و نمایندگان قم تقاضا دارم که هر آنچه در توان دارند به کار گیرند تا حق مردم اجحاف نشود.

همایون یوسفی نماینده مردم اهواز نطق خود را به مشکل گرد و غبار در اهواز اختصاص داد. او گفت: یکی از مهترین مشکلات پیشروی کشور یعنی پدیده گرد و غبار که اگر خطرش از دشمنان خارجی بیشتر نباشد، کمتر هم نیست.

یوسفی ادامه داد: مردم شریف خوزستان که در زمان جنگ تحت گلوله های توپ و خمپاره بوده اند، امروز دچار پدیده ای بدتر به نام گرد و غبار باشند و سلامت آنها تهدید می شود.

نماینده مردم اهواز گفت: خوزستان به عنوان سد اول اقتصادی و امنیتی کشور به شدت تحت خطر است و مردم شاهد از بین رفتن زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی می باشد. هر نوع اخلال در این سد، به سایر نقاط کشور تسری می یابد.

وی با تاکید بر اینکه پدیده گردوغبار دارای کانون های داخلی و خارجی می باشد،‌ اظهار کرد: امروزه دیپلماسی خارجی باید به موضوع محیط زیست ورود کنند.

یوسفی درباره علل داخلی نیز گفت:‌ علل داخلی مثل سدسازی های غیر حرفه ای و برداشت غیرمجاز از سفره های زیر زمینی در گرد و غبار دخیل بوده اند و متاسفانه هنوز هم ادامه دارند.

موضوع گردوغبار در تذکرهای چند نماینده مجلس نیز مطرح شد. در پاسخ به این تذکرات، علی مطهری، نایب رئیس مجلس اظهار کرد: موضوع آلودگی هوا مشکلی است که در دراز مدت حل خواهد شد. امروز هم بنا بود لایحه اصلاح قانون آلودگی هوا در جلسه مطرح شود، اما بر اساس آیین نامه به لایحه نرسیدیم. ان شا الله در روزهای آینده مطرح می شود تا مشکل زودتر بهبود پیدا کند.
 
کلمات کلیدی : خشکسالی+بحران های محیط زیستی +بحران آب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.