توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421187
32 میلیون هکتار از اراضی ایران بیابانی هستند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۸
مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 32 میلیون هکتار از اراضی ایران بیابانی هستند و با توجه به بحران آب ممکن است این رقم به 80 میلیون هکتار برسد.

محمد عقیقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نوار ساحلی کوه‌های زاگرس و استان‌های جنوبی و شمالی با تولید ریزگردها مواجه شده‌اند.

وی با اشاره به میزان بارندگی در ایران، تصریح کرد: میزان بارندگی کشور 400 میلیارد متر مکعب است که معادل یک سوم متوسط جهانی است. از این میزان بارندگی حدود 70 تا 80 درصد آن تبخیر می‌شود، بنابراین مقوله بیابانی‌شدن در کشور ما شتاب بیشتری خواهد داشت.

عقیقی، ایجاد کانون ریزگردها را به دلیل کمبود بارش و برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی دانست و گفت: تالاب جازموریان در کرمان، سواحل دریاچه ارومیه و خوزستان کانون اصلی ریزگردها در کشور هستند.

عقیقی با اشاره به مطالعات جامع برای بررسی عوامل اثرگذار در بیابانی شدن کشور، تصریح کرد: همواره برای جلوگیری از ایجاد اراضی بیابانی راهکارهایی ارائه می‌شود به گونه‌ای که طی برنامه پنجم توسعه در سه میلیون هکتار از اراضی کشور عملیات آبخیزداری و طرح‌های مرتعی اجرا شده است.

وی اظهار کرد: به منظور جلوگیری از ایجاد اراضی بیابانی باید از چرای بی‌رویه، جلوگیری و پوشش گیاهی منطقه را با کاشت گونه‌های بیابانی تقویت کرد.مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: به دلیل بارندگی‌های اخیر در کشور، استقرار پوشش گیاهی با مشکل روبه رو شده است و لازم است عملیات بیولوژیکی و مرتع‌داری در کشور اجرا شود.
 
کلمات کلیدی : خشکسالی + بیابان + فلات مرکزی ایران + بحران آب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.