توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421211
درخواست رئیس‌جمهوری ایتالیا از رنتزی برای به تاخیر انداختن استعفا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۸
رئیس‌جمهوری ایتالیا از ماتئو رنتزی خواسته است تا استعفای خود را به بعد از تصویب بودجه سال آتی میلادی در پارلمان موکول کند. این اقدام احتمالا تا روز جمعه انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، دفتر سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که او از ماتئو رنتزی، نخست‌وزیر در حال کناره‌گیری ایتالیا خواسته است تا زمانی که دولت بودجه سال ۲۰۱۷ را تصویب کند، در این مقام باقی بماند.

رنتزی پس از شکست در رفراندوم اصلاح قانون اساسی به کاخ ریاست جمهوری رفت تا رسما استعفای خودش را تقدیم رئیس‌جمهوری ایتالیا کند.

در این بیانیه آمده است: آقای نخست‌وزیر در پی نتایج رفراندوم قانون اساسی که چهارم دسامبر برگزار شد، اعلام کرد که نمی‌تواند با خدمت در این سمت ادامه دهد و بنابراین تمایل خودش را برای استعفا اعلام کرد.

در ادامه این بیانیه تاکید شد: رئیس‌جمهوری ایتالیا بر لزوم تکمیل روند پارلمانی در تصویب قانون بودجه تاکید کرده و از نخست‌وزیر خواسته است تا استعفای خودش را تا زمان تحقق این امر به تاخیر بیندازد.

هنوز مشخص نیست که آیا ماتئو رنتزی با این درخواست موافقت کرده است یا خیر.

رنتزی پس از شکست در رفراندوم مسوولیت آنرا پذیرفت و گفت که استعفا می‌دهد. با این حال رئیس‌جمهوری ایتالیا از او خواسته است تا استعفای خودش را به بعد از تصویب بودجه در پارلمان موکول کند.

رفراندوم ایتالیا درباره کاهش اختیارات سنا و تسهیل روند قانونگذاری بود که با مخالفت حدود ۶۰ درصد مردم روبرو شد. این نتایج و استعفای رنتزی شوکی برای سراسر اروپا بود. این امر منجر به قدرت گرفتن احزاب پوپولیست و مخالف با اتحادیه اروپا می‌شود. بازارهای مالی هم در ابتدا دچار شوک شدند اما در حال بهبود هستند.
 
کلمات کلیدی : سرجیو ماتارلا + ایتالیا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.