توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478174
ماجرای مرگ پلنگ روی میز دفتر بازرسی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۶
یک پلنگ دیگر از طبیعت ایران کم شده است. این قطعی‌ترین نتیجه‌ای است که می‌شود از این همه تائید و تکذیب‌های سازمان محیط زیست و فعالان این حوزه متوجه شد، ‌این بار نه با زیاده‌ خواهی‌های شکارچیان متخلف و نه تصادف‌های گهگاهی خودرو که یک تصمیم‌گیری اشتباه از سوی مسئولان محیط زیست، جنگل‌های ایران را خلوت‌تر از گذشته کرده است.

به گزارش جام جم، اما آنچه موضوع هیرکان ـ پلنگ تلف شده ـ را مهم کرده است، آنقدر که دفتر بازرسی حفاظت از محیط زیست به این پرونده ورود پیدا کرده، تنها مرگ این ماده پلنگ نیست، بلکه روایت‌هایی است از تکذیب‌های بی‌مورد محیط زیست استان گلستان درباره مرگ هیرکان.

ماجرا از این قرار است که هیرکان ماده پلنگی است که در مرداد 93 به همراه برادرش، ورکان توسط افرادی ناشناس در مقابل ‌‌‌اداره محیط زیست کردکوی رها شده و به مدت دو سال در قفسی نزدیکی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان نگهداری می‌شد.

به‌رغم مخالفت‌های کارشناسانی که معتقد بودند تنها با یک فنس‌کشی ساده و اختصاص فضایی کوچک و مناسب می‌توان این دو پلنگ ارزشمند را طی چند ماه با زندگی در طبیعت سازگار و سپس در صورت اطمینان از توانایی ادامه حیات آنها را رهاسازی کرد، دوم شهریور 95 پس از مجهز شدن هیرکان به گردنبند ردیاب ماهواره‌ای، در حضور رئیس سازمان محیط زیست این پلنگ در پارک ملی گلستان رهاسازی شد.

تنها پس از 35 روز برخی از فعالان محیط زیست خبر دادند که هیرکان تلف شده است،‌ از همان روزهای رسانه‌ای شدن این خبر موجی از تکذیب‌ها از سوی مسئولان محیط زیست منتشر شد. این تکذیب‌ها اما 9 ماه طول کشید تا پنهان‌کاری مسئولان محیط زیست، سرانجام در خرداد 96 توسط محیط‌بانان منطقه فاش شود. هر چند اسماعیل مهاجر، مدیرکل محیط زیست گلستان دیروز در نشستی خبری، تلف شدن هیرکان پس از 35 روز را بشدت تکذیب و این اخبار را «جوسازی برای دولت» دانست.

ردیاب و فرستنده به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که به‌محض تلف شدن حیوان، سیگنالی تحت عنوان سیگنال مرگ ارسال می‌کند که به گفته سید مجتبی حسینی، معاون محیط طبیعی اداره کل محیط‌زیست گلستان « خوشبختانه تاکنون چنین پیامی از ردیاب نصب‌شده بر گردن هیرکان دریافت نشده است» این گفته‌های حسینی در حالی همین سه روز پیش منتشر شده بود که برخی از کارشناسان این حوزه معتقدند این سگینال در همان تاریخ 35 روز پس از رهاسازی صادر شده است. فعالانی که اتفاقا معتقدند همه اسناد این موضوع هم موجود است!

حالا مرتضی فرید، مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌گوید «دفتر بازرسی در حال پیگیری دقیق موضوع و ثبت اظهارات افراد مطلع در این زمینه است.»

هر چند مرتضی فرید می‌گوید «این موضوع، فارغ از مسائل رسانه‌ای در حال بررسی است.» علی تیموری مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفته است:‌ اگر ما مطمئن شویم دستگاه‌های نظارتی و واحد داخل سازمان مدیران و افرادی که در استان هستند، گزارش‌های ناقص و نادرست به جامعه مطبوعاتی و خبری داده باشند، قطعا طبق قانون با آنان برخورد می‌کنیم.
 
کلمات کلیدی : پلنگ، محیط زیست
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.