توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 279850
توافق آمریکا و کوبا برای بازگشایی سفارتخانه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۹
آمریکا و کوبا سرانجام برای بازگشایی سفارتخانه‌های خود در هاوانا و واشنگتن به توافق نهایی دست یافتند که این می‌تواند گام بزرگی برای پایان دادن به دهه‌ها جنگ سرد بین دو طرف باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رود باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ساعت ۱۱ پیش از ظهر امروز چهارشنبه به وقت محلی در اظهاراتی در کاخ سفید، توافق آمریکا و کوبا برای بازگشایی سفارتخانه های خود را رسما اعلام کند.

یک مقام آمریکایی در این باره تاکید کرد که ما رسما این مساله را اعلام خواهیم کرد که آمریکا و کوبا برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه ها در پایتخت های یکدیگر به توافق رسیده اند.
روابط سیاسی آمریکا و کوبا در بیش از ۵ دهه گذشته قطع شده است. دو کشور هم اکنون از طریق دفتر منافع خود که در سفارت سوییس قرار دارد، امور دیپلماتیک را پیگیری و دنبال می کنند.

اوباما و کاسترو رئیس جمهور کوبا در ماه دسامبر ۲۰۱۴ میلادی با از سرگیری روابط سیاسی بین دو کشور موافقت کردند. روسای جمهور آمریکا و کوبا در ماه آوریل در حاشیه نشست پاناما با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند که این نخستین دیدار رهبران دو کشور از سال ۱۹۵۶ میلادی به شمار می رود.
در ماه می، آمریکا با خارج کردن کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم مسیر لازم برای عادی شدن روابط سیاسی و دیپلماتیک دو جانبه را هموار کرد.
نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم آمریکا از تلاش های اوباما برای ارتقای روابط با کوبا حمایت می کنند. البته نمایندگان جمهوریخواه با لغو تحریم های کوبا به شدت مخالفت کرده اند.
جب بوش نامزد جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی نیز روز گذشته بازگشایی مجدد سفارتخانه آمریکا در کوبا را یک ایده بد ارزیابی کرده است.
وی در این باره گفت: بازگشایی سفارت جدید آمریکا در کوبا سرکوب در این کشور را مشروع و قانونی خواهد کرد، این اقدام موجب ارتقای آزادی و دموکراسی نخواهد شد.
در دسامبر ۲۰۱۴ میلادی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تصمیم خود را برای از سرگیری روابط سیاسی با کوبا اعلام کرد. ۱۶ ژانویه، آمریکا بازنگری قوانین مربوط به تسهیل سیاست های تجاری و سفر با کوبا را آغاز کرده است. آمریکا از سال ۱۹۶۱ میلادی تحریم های زیادی را علیه دولت کوبا اعمال کرده است.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات کوبا و آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.