نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283889
دو دشمن دیرینه امروز سفارتخانه‌هایشان را افتتاح می‌کنند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
مقر دیپلماتیک کوبا در واشنگتن و دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا از امروز (دوشنبه) رسماً کار خود را به عنوان سفارت آغاز می‌کنند و دو دشمن دوران جنگ سرد، فصل جدیدی از مناسبات را آغاز خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، پرچم آبی، قرمز و سفید ستاره‌دار کوبا قرار است برای اولین بار پس از سال‌ها تیرگی روابط با آمریکا از ۱۹۶۱ در مقابل مقر دیپلماتیک این کشور در آمریکا به اهتزاز درآید. اگرچه قرار نیست هیچ‌گونه مراسم رسمی‌ای امروز دوشنبه برای دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا برگزار شود، اما آن مقر دیپلماتیک هم نیمه‌شب یک سفارت تمام‌عیار خواهد شد و دو دشمن سابق جنگ سرد رسماً وارد دوران جدیدی از روابط می‌شوند.

با این وجود، واشنگتن و هاوانا همچنان شکاف ایدئولوژیکی عمیقی دارند.

کارلوس آلزوگارای، از دیپلمات‌های کارکشته و تحلیلگر کوبایی گفت: لحظه‌ای تاریخی فرا رسیده است. حال کار واقعی آغاز شده است که آن حل مناقشاتی از جمله پایان ۵۳ سال تحریم اقتصادی کوبا و درخواست آمریکا از کوبا برای وضعیت حقوق بشری و دموکراسی است.

وی افزود: بازگشایی سفارت‌ها بر پایه اعتماد و احترام است و ما منتظر برخورد محترمانه دو طرف هستیم. با این حال این بدین معنا نیست که هیچ‌گونه درگیری‌ای وجود نخواهد داشت. هنوز اختلافاتی هست اما نگاهی که شما به این درگیری خواهید داشت، کاملاً تفاوت کرده است. دولت کوبا قرار است یک مراسم صبحگاهی با حضور حدود ۵۰ میهمان از جمله ۳۰ عضو هیات دیپلماتیک، رهبران فرهنگی و سایر چهره‌های سرشناس کوبا در واشنگتن برگزار کند که ریاست آن را برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا برعهده دارد.

نماینده دولت آمریکا نیز روبرتا جیکوبسون، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی خواهد بود که شش ماه مذاکرات آمریکا با کوبا را هدایت کرد و نهایتاً در اول ژوئیه گفت که سفارت‌های دو طرف به زودی باز می‌شود.

در این مراسم همچنین جفری دی لورنتیس، رئیس دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا نیز که کاردار خواهد شد، حضور خواهد داشت.

رودریگز اواخر روز دوشنبه به وقت محلی آمریکا با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار خواهد داشت. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا کار خود را به عنوان سفارت آغاز خواهد کرد اما قرار است یک مراسم رسمی به ریاست کری در ماه اوت برگزار شود.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات کوبا و آمریکا
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۲:۱۵:۲۰
کاش ما هم این قطع رابطه رو کنار بگذاریم (3055235) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۲:۱۷:۰۸
باشد که درسی باشد برای مقامات ما (3055244) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۵۸:۱۶
جهان امروز صفر و یک نیست. دوستی و دشمنی در هم تنیده است. امیدوارم روزی هم ما به این نتیجه برسیم! (3055697) (alef-3)
 
دکتر یاری
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۴۷:۳۹
دنیای امروز دنیای دیپلماسی و ضربه فنی کردن در عالم سیاست است. نه عالم زور. (3055905) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.