توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 478787
جهان کودکانه کتاب/ «هیچ طوفانی راهش را عوض نمی‌کند»؛ سیدعلی شجاعی؛ نیستان
فاصله بین حرف و عمل
بخش فرهنگی الف؛ 18 خردادماه 1396
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۳
«هیچ طوفانی راهش را عوض نمی‌کند»
نویسنده: سیدعلی شجاعی
ناشر:نیستان، چاپ اول 1396
25صفحه، 32000 تومان
 
شما می‌توانید کتاب «هیچ طوفانی راهش را عوض نمی‌کند» را تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب خرید کنید.


*****

یکی از مهم‌ترین وجوه آموزش برای کودکان و نوجوانان، آشنا کردن آنها با مفاهیمی است که مهارت‌های زندگی اجتماعی را به آنها می‌آموزد و از دل این مهارت‌هاست که کودک باید حس کند که می‌تواند و باید در درون خود به پرورش و تربیت استعدادهایی ویژه بپردازد.

کتاب «هیچ طوفانی راهش را عوض نمی­کند» بر پایه همین مبنا و در قالب نخستین جلد از سه‌گانه آموزش مهارت‌های زندگی برای کودکان به قلم سید علی شجاعی نوشته شده است.

داستان این کتاب روایتگر سیلی است که در آستانه ورود به روستاست و روستاییانی که خطر سیل را باور ندارند و حرف‌های کودک که از نزدیک شدن آن خبر می‌دهد را باور ندارند. کودکان با مشاهده این رفتار سعی می‌کنند به سهم و توان خود دیواری برای مقابله با سیل بسازند، اما توان آنها محدود است.

این داستان از ابتدا تا جملات پایانی آن تلاشی است برای به واکنش فراخواندن مخاطبش. داستان به صورتی جدی از مخاطب خود می‌خواهد که نسبت به آنچه در پیرامون او در حال اتفاق است بی‌تفاوت نباشد و به آنها واکنش نشان دهد. این داستان با ظرافت برای مخاطب خود فاصله موجود میان حرف و عمل را به تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد که آنچه می‌تواند منجر به نتیجه شود نه حرف زدن که عمل به حرف است.

در این کتاب اما در کنار متن، از تصویرگری‌‌های متفاوت و جذاب سارا میاری و طراحی گرافیک نرگس زیانی نیز بهره برده است.

سارا میاری در تصی این کتاب با خلاقیت خود حساسیت‌های متنی نویسنده را با رنگ‌ها و تصاویر در هم آمیخته و با نمایشی مثال‌زدنی به مخاطب تقدیم می‌کند. طراحی گرافیک زیانی در این کتاب جدای از تلاش او برای ترسیم زیبایی‌ها بصری هم توانایی این را داشته است که تصاویر را همپای داستان جلو ببرد تا مخاطب بتواند با پیگیری آنها و بدون متن نیز به معنای داستان پی ببرد و هم توانسته مفاهیم موجود در پس لایه‌های داستان را نیز در درون خود مستتر کرده و عرضه کند و همین مسئله لذت کشف داستان را در قالب این تصاویر دو چندان کرده است.

همزمان با انتشار این اثر، دو مجلد دیگر از این سه‌گانه نیز با عنوان «به دیوارها بخند» و «شاید دیگران از آسمان می‌آید» نیز تصویرگری شده و آماده انتشار شده است.

مخاطبان کودکان با چنین رویکردی به شمار می‌رود که با توجه به تجربه موفقیت سایر این آثار در عرصه بین‌المللی امید می‌رود که بتواند در عرصه جهانی نیز بار دیگر نام نویسنده را مطرح کند.
 
 
 
کلمات کلیدی : نشر نیستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
فاصله بین حرف و عمل