توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486231
به روایت نویسنده/ «سه سه»؛ سیروس همتی؛ نیستان
ادای دین به سربازان بی سر
سیروس همتی؛ 3 تیر 1396
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۰
«سه سه»
نویسنده: سیروس همتی
ناشر: نیستان،چاپ اول 1396
170 صفحه: 13000 تومان

شما می‌توانید کتاب «سه سه»را  تا یک هفته پس از معرفی با ۱۰ درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی شهر کتاب خرید کنید.

***
سخت ترین کار نویسنده، نوشتن درباره‌ی کتابی است که خودش نوشته است. اما اینبار چون از من خواسته شده تن به این کار دشوار داده ام.

"سه سه"
منظور از عنوان "سه سه"،سه نمایشنامه کوتاه و سه نمایشنامه بلندست.در چند دهه ی اخیر،بی اغراق،نمایشنامه ی کوتاه ایرانی نخوانده ام همین امر سبب شد که دستی برآتش بزنم.هرچند که واقعا سخت است...بیان یک فضا،یک موقعیت و یک آن...در کوتاه ترین زمان.نمایشنامه های کوتاه کمتر حمایت می شوند یا اجرا می گردند...این درحالی است که در کشورهای صاحب درام،درام نویسان بزرگ صاحب نمایشنامه های کوتاه هم هستند.به هر حال دلیل اصلی از نوشته نمایشنامه کوتاه،یکی ادای دین به این مقوله و مهمتر نیاز جامعه هنری و زنده کردن این ادبیات نمایشی در حال فراموشی ست.

"درمان"
نمایشنامه کوتاه درمان،شاید کوتاه ترین نمایشنامه ی ایرانی باشد که خوانده اید و همین بس که درگیری یک مرد بیمار با کودک درون است.
 
"مهندس"
قصه ی نمایشنامه ی بلند "مهندس" امروز شده ی قصه ی "گوهرشاد"ست با فضایی طنز و امروزی که می تواند همین حالا اتفاق بیفتد عشق یک کارگر افغانی به "مهندس" پروژه ی ساختمانی.

"راه"
حماقت بعضی از آدم ها حوالی ما،تا حدی است که اگر پیری به آنها بگوید"راه این است و بی راه آن است" باز هم کار خودشان را می کنند."راه" پایان جسورانه دارد،سه پایان برای آن در نظر گرفتم که گروه اجرایی می توانند پایان درخور دیگری در راستای روند نمایشنامه درنظر بگیرند.اهمیت این نمایشنامه از این بابت است که پایان باز هم می تواند بر آن متصور شد.

"صبح بخیر"
نمایشنامه ای که در آن واقعیت و خیال در هم می آمیزند.سربازی که باید خودش را فدا کند و مرگ حاضر به چنین کاری نیست،سرباز مرگ را به خانه اش دعوت می کند و...
"صبح بخیر"دغدغه ی همیشگی من به مقوله جنگ است.و ادای دین به سربازان بی سر.
 
"برزخ"
سومین نمایشنامه کوتاه برزخ ست.بدترین حالی که برای هرکسی می تواند اتفاق بیفتد.قصد سربازی که ناخواسته آخرین تیر جنگ به او اصابت می کند و به کما می رود و مهمتر این که تلاش می کند به خواب همسرش برود تا اعضاءش اهدا شود.

"Fishآباد"
به جرات می توانم بگویم کهFishآباد،اولین نمایشنامه ی مکتوب در انتقاد و به چالش کشیدن جریان خانه برانداز"فیش حقوقی"ست.قالب درنظر گرفته شده طنز یا هجوی ست که ناگفته ها گفته آید.

خلاصه:
"سه سه"تساوی یک بازی میانه "کوتاه"و"بلند"ست.
در میان بازی کوتاه و بلند،بی شک باید بلند برنده شود ولی در نظر نویسنده کوتاه کم از بلند ندارد. واین نام"سه سه"از این جهت برایم اهمیت دارد.
 
کلمات کلیدی : نشر نیستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
ادای دین به سربازان بی سر