توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422201
شمال شرق کشور ۱۲ درجه سردتر می‌شود/ احتمال آبگرفتگی معابر در استان‌های شمالی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که استان‌های واقع در شمال شرق کشور در دو روز آینده دچار افت دمای هفت تا ۱۲ درجه‌ای می‌شوند که تمهیدات لازم باید اندیشیده شود.

به گزارش تسنیم، سازمان هواشناسی کشور عصر امروز پنجشنبه 18 آذر ماه اطلاعیه‌ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل است:

پیرو اطلاعیه‌های گذشته و بر اساس اطلاعات ایستگاههای هواشناسی کشور و تصاویر دریافتی از ماهواره‌های هواشناسی با ورود سامانه بارشی، بارش در استانهای گیلان و مازندران آغاز شده است.

پیش‌بینی می‌شود به‌تدریج (به‌ویژه از اواخر وقت امروز تا صبح جمعه) بر شدت بارش در این مناطق افزوده شود که می‌تواند منجر به آبگرفتگی معابر شود.

در همین مدت مه غلیظ، بارش برف و کولاک به‌ویژه در دامنه‌ها و ارتفاعات البرز در استانهای گیلان، مازندران و گلستان موجب محدودیت دید و اختلال در تردد جاده‌ای خواهد شد.

همچنین با توجه به افزایش سرعت وزش باد، امروز دریای خزر مواج و طوفانی خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود ارتفاع موج در مناطق نزدیک ساحل به بیش از دو متر برسد.

ضمناً پیامد عبور این سامانه بارشی کاهش نسبی دما در سواحل شمالی کشور از روز پنجشنبه تا صبح شنبه (بین سه تا 6 درجه) و وزش باد شدید طی روز پنجشنبه  (سرعت باد 36 تا 54 کیلومتر برساعت) خواهد بود.

همچنین طی روزهای پنجشنبه تا صبح شنبه دمای هوا در شمال غرب کشور و جنوب رشته کوه البرز در استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، قزوین، تهران، مرکزی ، قم و سمنان بین پنج تا 10 درجه و روز جمعه تا شنبه در شمال شرق بین هفت تا 12 درجه کاهش خواهد یافت.

گفتنی است خلیج فارس و تنگه هرمز نیز از بعد از ظهر جمعه تا بعد از ظهر شنبه مواج و متلاطم پیش بینی می شود.

بر این اساس با پیش‌بینی شرایط فوق توصیه می‌شود جهت کاهش خسارات احتمالی تمهیدات لازم بکار گرفته شود از جمله:

1- همراه داشتن تجهیزات زمستانه برای گذر از جاده‌های کوهستانی البرز به سبب کولاک و برف.

2- مدیریت انتقال و مصرف سوخت و انرژی در نوار شمالی کشور از جمعه تا شنبه به سبب افت دما.

3- اجتناب از تردد قایقهای کوچک ماهیگیری و تفریحی در مدت طوفانی بودن دریا.
 
کلمات کلیدی : پیش بینی وضع هوا+هواشناسی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.