توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482502
گزارش واشنگتن پست درباره توافق سنا برای افزودن متمم تحریم روسیه به تحریم‌های ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۵
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارشی درباره اضافه کردن متمم تحریم روسیه به طرح تحریم‌های ایران منتشر کرد که در آن هشدار رئیس کمیته روابط خارجی سنا مبنی بر «غیرقابل وتو» بودن این طرح هم آمده است.

به گزارش فارس، اعضای مجلس سنای آمریکا طرحی که خواستار اعمال تحریم‌های جامع غیرهسته‌ای علیه ایران است را با افزودن متمم تحریم روسیه به آن، یک گام به مصوب کردن پیش بردند. 

در ادامه کش و قوس‌ها برای تصویب طرح موسوم به «قانون مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران- 2017» در سنای آمریکا، سناتورها به توافق رسیدند تا متممی درباره اعمال تحریم‌ها علیه روسیه را به این طرح بیافزایند.

«چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا اقدام کنگره برای توافق در خصوص شامل کردن تحریم‌ها علیه روسیه در طرح تحریم‌های ایران را تحسین کرده بود.

حالا واشنگتن پست در خصوص این فعل  و انفعالات و تحرکات سناتورهای آمریکایی درباره ایران و روسیه گزارشی منتشر کرده است.

گزارش این روزنامه را بخوانید:

«طبق گفته آنهایی که در گفت و گوها شرکت داشتند، سناتورها به توافقی رسیدند تا لایحه جامع تحریم‌های روسیه را این هفته به صحن بیاورند. این اقدام و متمم به لایحه تشدید تحریمهای ایران که در حال بررسی است، اضافه خواهد شد که شامل پیشنهادات برای تبدیل کردن به قانون تدابیر تحریمی و تنبیهی علیه روسیه می‌شود؛ تدابیری که به خاطر اقدامات تهاجمی روسیه در اوکراین، معرفی و پیشنهاد کردن اقداماتی برای پرداختن به سوریه و حوزه حملات سایبری و همچنین دادن اختیار و قدرت به کنگره آمریکا برای بررسی اقدامات دولت آمریکا برای کم کردن تحریمهای روسیه صورت می‌گیرد.

میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه کنگره اواخر وقت دوشنبه متمم را اضافه کرد و رای‌گیری درباره آن را برای این هفته قرار داد. وی این کار را بعد از مذاکرات گسترده با باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی  سنا و مایک کراپو رئیس کمیته امور بانکی سنا انجام داد. چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا، بن کاردین عضو ارشد دمخوکرات کمیته روابط خارجی و شرود براون، عضو ارشد دموکرات کمیته امور بانکی به همراه جان مک کین و لیندسی گراهام سناتورهای جمهوریخواهی که منتقدان علنی روسیه هستند، در مراحل مختلف بحث درباره این موضوع مشارکت داشتند.

کورکر با اشاره به توافق بر سر افزودن متمم روسیه گفت که "این یک مصوبه قانونگذاری بسیار جامع است و واقعا همه اجزا را در بر می‌گیرد".

سناتورهای مختلفی که در مذاکرات حضور داشتند، سه لایحه متفاوت برای تشدید تحریمهای روسیه بر سر مداخله این کشور در جنگهای اوکراین و سوریه و همچنین بر سر اتهامات مذاخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا ارائه دادند. برخی همچنین پیشنهاد دادند که این لوایح، دادن اختیار به کنگره برای ممنوع کردن رئیس‌جمهور برای کاهش دادن تحریمهای روسیه و همچنین مقابله بهتر با پروپاگاندای روسیه در آمریکا و اروپا را هم در بربگیرد.

 باب کورکر هم گفته که او در همین ارتباط یک طرح چهارمی هم پیشنهاد داده بود اما دفتر او هرگز درباره آن اظهارنظر و اطلاع رسانی علنی نکرد.

اقدام روز دوشنبه سنا، تحریمها را به سمت دستگاه اطلاعاتی و دفاعی روسیه و همچنین بخشهای انرژی، معدن، راه اهن، کشتیرانی و اقتصاد این کشور هدایت و مدیریت می‌کند. همچنین شروط و مفادی برای تنبیه آنهایی که در فساد و نقض حقوق بشر دست دارند را شامل می‌شود.

تا حد زیادی به دلیل اینکه باب کورکر می‌خواست به دولت(ترامپ) زمان بیشتری برای تلاش جهت پیشرفت در جهت همکاری با روسیه بر سر جنگ در سوریه بدهد، سنای آمریکا از به رای گذاشتن چنین طرح تحریمی خودداری کرده است.

خود کورکر روز دوشنبه گفت که "تا دو هفته قبل من می‌خواستم به (وزیر خارجه رکس) تیلرسون وقت بدهم و من در طول همه این مدت، آماده بوده‌ام".

او در پاسخ به این سوال که آیا کاخ سفید با اقدام سنا همراه است یا نه، گفت که "باید به این اعتقاد داشته باشم که دولت حداقل باید قویا حمایت از آن را بررسی کند".

کورکر البته ابراز اطمینان کرد که این طرح در سنا می‌تواند به حمایت لازم برای رسیدن به سطح غیرقابل وتو(veto-proof) برسد».
 
کلمات کلیدی : کورکر، ترامپ، تحریم ایران، سنای آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.