توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 423200
ایوبی: نمی‌توانیم خیلی از پشت پرده‌ها را بگوییم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۲
حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی با تاکید براین‌که آخرین جشنواره سینماحقیقت در دولت تدبیر و امید را برگزار کرده است، ابراز امیدواری کرد هر کسی در دوره بعد می‌آید، مشکلات سینمای مستند را بررسی کند.

به گزارش خبرآنلاین، اختتامیه دهمین جشنواره سینما حقیقت به دبیری سیدمهدی طباطبایی نژاد شامگاه یکشنبه ۲۱ آذرماه در تالار اندیشه حوزه هنری در حالی برگزار شد که محمدرضا شهیدی فرد اجرای آن را بر عهده داشت.

محمدمهدی طباطبایی نژاد، دبیر این دوره از جشنواره در ابتدا با ابراز خوشحالی از پویایی سینمای مستند گفت: «جشنواره سینماحقیقت دومین دهه خود را در حالی برگزار می کند که سینمای مستند منزوی نیست و پویایی زیادی دارد و به عنوان سینمایی جدی مطرح است. اعتبار سینمای مستند مدیون خلاقیت مستندسازان است. امروز خوشحال هستیم با تمسک به فرمایش حضرت علی(ع) تلاش می کنیم آینه ای از جامعه ایران باشیم. من به آنهایی که برنده می شوند و حتی آنهایی که مستند آنها به جشنواره راه نیافته است تبریک می گویم.»

ایوبی: تا چند سال پیش، مستندساز بودن اتهام بود!

حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی سخنران بعدی مراسم اختتامیه بود که در ادامه گفت: «سینمای مستند جای خود را باز کرده و حال باید مشکلات آن را حل کنیم. باید به شما مستندسازان برای پیش بردن سینمای مستند تبریک گفت، اگرچه حمایت مالی ما کم است اما باید به طباطبایی نژاد به خاطر پیش بردن آن تبریک گفت.»

او همچنین اظهار داشت: «تا چند سال پیش مستندساز بودن اتهام بود اما شما این راه سخت را برگزیدید. این را هم باید بگویم که تا همین چندسال پیش سینماگر بودن هم افتخاری نبود ولی این فضای پر رونق که در سینما ایجاد و ظرفیت اکران دوبرابر شده بخش عمده آن به خاطر حضور سینماگران و تلاشگرانی است که زحمت می کشند تا این رونق به وجود بیاید.»

رئیس سازمان سینمایی افزود: «پویایی این بخش ها به خاطر شوراهای مختلفی است که ما داریم. ما نمی توانیم خیلی از پشت پرده ها را بگوییم و باید سکوت کنیم اما می بینم همکارانم بسیار تلاش می کنند تا شما رنج کمتری ببرید. این آخرین جشنواره «سینماحقیقت» در دولت تدبیر و امید است و هر کسی در دوره بعد می آید باید مشکلات سینمای مستند را بررسی کند. شما چشم بینا و دستان توانای ملت ایران هستید.»

ایوبی در ادامه سخنانش با تایید و تبریک بازگشت محمدمهدی حیدریان به عنوان مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «او آمده تا قوت قلب به ما دهد. امیدوارم کارهای خوبی را در فرصت باقی مانده انجام دهیم.»

معرفی برندگان بخشی از جشنواره که نامزدی نداشت

در بخش بعدی مراسم اختتامیه نوبت به اهدای جوایز و تجلیل‌ها رسید. در بخش تجلیل از مستندسازان سینمای کرمان از محمد اسلامی و منوچهر عسگری نسب تجلیل شد. در این بخش، متن یادداشت منوچهرعسگری نسب که به دلیل کسالت در مراسم غایب بود قرائت شد.

همچنین در حالی که قبلا اعلام شده بود در بخش ویژه خرد و تجربه جشنواره سینماحقیقت هیات داوری ( مجید خالقی‌سروش، پدرام اکبری، مجید نیک‌روان) نامزدی اعلام نکرده است ولی برندگان این بخش معرفی شدند! جایزه سوم بخش خرد و تجربه به سعید بهلولی برای «سایه های تنهایی»، جایزده دوم این بخش به منوچهر مشیری برای «با زبان خاموش» و جایزه اول این بخش به سعید آلبو عبادی برای «گاهی روی آب» رسید.

بخش دیگر این مراسم به اهدای جوایز سایت فیلم نت اختصاص داشت. فیلم نت دیپلم افتخار و جایزه هفت میلیونی خود را به مستندهای «زنانگی» به کارگردانی محسن استادعلی، «متهمین دایره‌ بیستم» به کارگردانی حسام اسلامی و «رییس‌الوزرا» به کارگردانی محمدرضا هاشمی تقدیم کرد.

دیپلم افتخار و نشان شبکه مستند تلویزیون به «بزم رزم» به کارگردانی سیدوحید حسینی تعلق گرفت.

همچنین جایزه بخش «هنر و تجربه» با تقدیر از مستند «سفر سهراب» ساخته امید عبدالهی به «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری» به کارگردانی بهتاش صناعی ها و مریم مقدم و تهیه کنندگی بهتاش صناعی ها تعلق گرفت.

در بخش «جایزه شهید آوینی؛ ویژه مدافعان حرم» جایزه به محمد قانع فرد برای «شام آخر» رسید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند کوتاه به محمدمهدی خالقی برای فیلم «پسرم» رسید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند نیمه بلند به محمدتقی رحمتی برای فیلم «ابوالفضل نیستان» رسید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند بلند به آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ» رسید.

جایزه ویژه دبیر در این بخش به محمد علی شعبانی برای «انحصار ورثه» رسید.

تندیس شهید آوینی در بخش مستند نیمه بلند به محمدتقی رحمتی برای فیلم «ابوالفضل نیستان» رسید.

تقدیر از پزشک 90 ساله اتریشی

در بخش دیگری از مراسم اختتامیه از پروفسور گرهارد فری لینگر، پزشک ۹۰ ساله اتریشی که در مستند «خاطراتی برای تمام فصول» ساخته مصطفی رزاق کریمی به عنوان پزشک مجروحان جنگی ایران در جنگ تحمیلی حضور داشت، تجلیل شد. رزاق کریمی کارگردان این اثر گفت: «زمانی که اولین پرواز به وین رفت، یکی از مجروحان جنگی حالش خیلی بد بود که پروفسور او را نجات داد و امروز در این جشنواره او و عده ای از این مجروحان حضور دارند.»

رزاق کریمی در ادامه به بیان خاطره‌ای از «خاطراتی برای تمام فصول» پرداخت و گفت: «خاطرم هست در آن زمان در بیمارستان مریضی داشتیم که هم چشم هم بخشی از بدن خود را از دست داده بود، یک روز دیدم در اتاقش نیست که متوجه شدم پروفسور او را با خود به بالکن برده تا وین را به او نشان دهد. پروفسور گفت او خیلی دلتنگ بود به همین دلیل او را بردم تا شهر را ببیند، سپس آن مریض گفت گاهی نیاز به چشم نیست دست گرم او بر دوش من بود و دلم گرم شد. پروفسور از سوی دولت خود تهدید شده است اما مردانه ایستاده و حالا در اینجاست.»

در ادامه، پروفسور گرهارد فری لینگر نیز گفت: «افتخار بزرگی است که امشب در اینجا حضور دارم اما نمی دانستم که قرار است از من تقدیر شود. هر کجا جنگ سخت شیمیایی بود، چه ویتنام چه افغانستان چه ایران من به نوعی بودم. من همواره از خدا می پرسم که چه شد این افراد به من رسیدند. خوشبختانه توانستم به بیشتر مجروحان شیمیایی و ترمیمی کمک کنم و امروز از خداوند متشکرم که چند نفر از این مجروحان را که درمان کرده ام می بینم.»

او در ادامه اظهار داشت: «من آرزو می کنم جنگ شیمیایی هیچگاه دوباره تکرار نشود. عواقب چنین جنگ هایی طولانی است آنهایی که رفتند، می روند اما آنهایی که می مانند با درد زیاد با آن درگیرند. از خدا بخواهیم که جلوی این جنگ ها گرفته شود و به جای جنگ با هم دوستی داشته باشیم.»

برگزیدگان بخش بین الملل

در بخش بین الملل دهمین جشنواره سینما حقیقت، لوح تقدیر ویژه هیات داوران به سعیده شریعتی برای «پسین» رسید. وی پس از دریافت جایزه اش گفت: «یکی دو سال بود با دوربین به همراه پدرم هر کجا که می رفت می رفتم و سوال های ساده ای از او می پرسیدم. او به من گفت تو هیچوقت فیلمساز نمی شوی و حالا این جایزه را به پدرم تقدیم می کنم.»

تندیس بهترین مستند کوتاه به سارا کاسکاس برای «نان و چای» رسید.

تندیس بهترین مستند نیمه بلند به مهدی قنواتی برای «همجا» رسید.

در بخش مستند بلند لوح تقدیر هیات داوران به محسن استادعلی برای «زنانگی» رسید. استاد علی گفت: «از زنانی که مرا در ساخت «زنانگی» همراهی کردند تشکر می کنم. این جایزه را به حقیقت های گمشده دهم سینماحقیقت از جمله آزاده بیزارگیتی، سعید کشاورزی و ... تقدیم می کنم.»

تندیس جشنواره به عنوان جایزه ویژه هیات داوران به «زیر آفتاب» محصول آلمان، چک و روسیه رسید.

دیپلم افتخار این بخش به آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ» رسید.

وزیر کار: مستندسازها دیده نمی‌شوند

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از دیگر سخرانان این مراسم بود که در بخشی از صحبت‌هایش اظهار داشت: «مستند خیلی وقت ها مظلوم واقع می شود و مستندسازان دیده نمی شوند. به عنوان فردی که می خواستم از طریق هنر با جامعه ارتباط بگیریم باید بگویم جامعه مستند می تواند دستاوردهای زیادی برای ما داشته باشد. من همیشه برای فیلم ها و نمایش هایی که با واقعیات جامعه ارتباط برقرار می کنند احترام قایل هستم. یک جامعه نیاز دارد با بخشی از مشکلات خود با کمک مستندها آشنا شود.»

او تصریح کرد: « برخی از مستندهایی را دیدم که تکان دهنده بودند، جایی که من کار می کنم با رنج و درد مردم سر و کار دارد و مستند در این بخش می تواند بسیار کارساز باشد و ما با کارهایی که می کنیم از مستندهایی در زمینه مسایل مبتلابه جامعه حمایت خواهیم کرد.»

جوایز بخش مسابقه ملی

در بخش جوایز ملی، جایزه بهترین نویسنده گفتار متن به ناصر حبیبیان برای «کوپریتو» رسید.

جایزه بهترین صدا به آرش قاسمی برای «آونتاژ» و «بزم رزم» رسید.

جایزه بهترین تدوینگر به آرش لاهوتی برای «آبی کمرنگ» رسید.

جایزه بهترین موسیقی متن به صبا ندایی برای «آونتاژ» رسید.

جایزه بهتری تصویربرداری به حجت طاهری برای «پرندگان در سایه» رسید.

جایزه بهترین پژوهشگر به سید وحید حسینی برای «بزم رزم» رسید.

جایزه بهترین مستند کوتاه به مهدی اسدی برای «جمعه قالی» رسید. این فیلمساز پس از دریافت جایزه اش گفت: «بسیار خوشحالم و از هیات داوران تشکر می کنم. این جایزه برای من باعث افتخار است و از دوستان و مادر و پسرم تشکر می کنم.»

جایزه بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند به محمدرضا حافظی برای «راه بی عبور» رسید.

جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند به محمد کارت برای «آونتاژ» رسید. 

جایزه ویژه دبیر در این بخش به هادی معصوم دوست برای «خوان بی خان» رسید.

جایزه ویژه هیات داوران به محمدرضا وطن دوست برای «ننا» رسید. او پس از دریافت جایزه اش گفت: «از عوامل خیلی خوبم تشکر می کنم چون این فیلم به تنهایی ساخته نشده است. حال امشب ما خوب است اما من فکر می کنم حال زمین خوب نیست و باید کمی به فکر زمین باشیم.»

جایزه بهترین فیلم مستند به مهتاب کرامتی و طهورا ابوالقاسمی برای تهیه کنندگی «صفر تا سکو» رسید. کرامتی در سخنانی گفت: «خدا را برای موفقیت در اولین قدمم در سینمای مستند شکر می کنم.»

به گزارش خبرآنلاین، مراسم اختتامیه دهمین جشنواره سینما حقیقت که از 14 تا 21 آذر ماه در پردیس سینمایی چارسو برگزار شده بود، ساعت 21:30 یکشنبه 21 آذر ماه به پایان رسید.
 
کلمات کلیدی : حجت الله ایوبی+سازمان سینمایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.