توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484627
باز هم آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۱
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از یک مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع "بید ابریشم" در منطقه حفاظت شده دنای شرقی خبر داد.

سیداسدالله هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: این آتش‌سوزی ساعت 15 روز یکشنبه، 28 خردادماه آغاز شد که با تلاش نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی ساعت 21 فعلا مهار شده است.

وی افزود: برخی نیروهای محیط زیست هم‌اکنون در منطقه جهت کنترل و جلوگیری از شعله‌ور شدن مجدد کنده‌های باقی مانده حضور دارند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد درخصوص علت این آتش‌سوزی بیان کرد: علت آتش‌سوزی عامل انسانی است.

هاشمی درخصوص میزان خسارات وارده ناشی از این آتش‌سوزی تصریح کرد: فعلا اولویت ما مهار و خاموش کردن آتش‌سوزی است و هنوز میزان خسارات وارده مشخص نیست و پس از مهار آتش‌سوزی نقشه‌برداری و بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه باید امکانات و تجهیزات محیط‌زیست و منابع طبیعی جهت مهار آتش‌سوزی‌ها بیشتر شود، ادامه داد: برای مهار و خاموش کردن به موقع آتش‌سوزی جنگل‌ها نیازمند تجهیزات و امکانات لازم از جمله بیل، آتش‌کوب و حتی آب معدنی هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در مواقع آتش‌سوزی نیروی انسانی کافی لازم است چراکه تنها نیروهای محیط‌زیست و منابع طبیعی استان جوابگو نیست و نیاز است که سایر دستگاه‌ها و ادارات و نیروهای مردمی در مواقع آتش‌سوزی جنگل‌ها به کمک ما بیایند.

هاشمی اضافه کرد: از رسانه‌ها به خصوص صداوسیما تقاضا داریم برای کاهش و پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌های استان فرهنگ‌سازی کنند و از مردم بخواهند مراقب منابع طبیعی و جنگل‌ها و محیط‌زیست باشند و هنگامی که به دامن طبیعت برای تفریح و گردش می‌روند قبل از ترک منطقه از خاموش شدن آتشی که روشن کردند اطمینان حاصل کنند.

به گزارش ایسنا، "بید ابریشم" واقع در منطقه حفاظت شده دنای شرقی شهرستان بویراحمد از ساعت 14 روز جمعه، 26 خرداد دچار آتش‌سوزی شده بود. با تلاش محیط‌بانان، جنگل‌بانان، هلال‌احمر، آتش‌نشانی و نیروهای مردمی پس از 9 و نیم ساعت تلاش سرانجام در ساعت 23 و 30 دقیقه شب به طور کامل مهار شد.

این آتش‌سوزی ساعت 16 شنبه، 27 خرداد یک روز پس از خاموش شدن، مجددا" شروع و شعله‌ور شد که با تلاش قابل تحسین محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان به تنهایی در ساعت 24 پس از 8 ساعت تلاش مهار شد.

لازم به ذکر است که عمده پوشش جنگلی این منطقه بلوط و ارژن است.
 
کلمات کلیدی : آتش سوزی+جنگل های دنای شرقی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.