توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497236
بررسی وضعیت خاموشی در کشور
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۱
به نظر می رسد با گرم شدن هوا در روزهای اخیر پیک مصرف برق نیز روندی شتابان به خود گرفته است، به طوری که در روز گذشته پیک مصرف برق نه تنها مرز ۵۵ هزار مگاوات را رد کرد بلکه رکورد مصرف در تابستان سال جاری را که در روز ۱۴ تیرماه اتفاق افتاده بود، جابجا کرد و به ۵۵ هزار و ۴۴۲ مگاوات رسید.

به گزارش ایسنا، روز گذشته پیک مصرف برق نه تنها مرز ۵۵ هزار مگاوات را رد کرد بلکه رکورد مصرف در تابستان سال جاری را که در روز ۱۴ تیرماه اتفاق افتاده بود، جابجا کرد و به ۵۵ هزار و ۴۴۲ مگاوات رسید.

پیک مصرف بر در حالی در روز گذشته دوباره رکورد شکست که روز شنبه هفته جاری همزمان با عبور پیک مصرف برق از مرز ۵۵ هزار مگاوات، برای اولین بار اوج مصرف برق در شب نیز به بیش از ۵۳ هزار مگاوات رسید.

براساس گزارش های موجود در بیشتر شهرهای کشور از جمله تهران عمده پست برق با حداکثر با مواجه شده اند و افزایش میزان مصرف بیش از این میزان ممکن است پست و خطوط انتقال و فوق توزیع را در سطح کشور با مشکل اساسی مواجه کند.

بر این اساس وزارت نیرو از شهروندان درخواست کرده در روزهای جاری نهایت همکاری را با صنعت برق جهت کاهش مصرف خود داشته باشند.

گزارش ها حاکی از این است که عمده مصرف برق کشور در این روزها در بخش غیرمولد کشور در حال اتفاق افتادن است، به طوری که در روز گذشته نیز در زمان اوج مصرف برق کشور، مصرف بخش صنایع و مولد کشور ۳۰۰ مگاوات کمتر از روزهایی بوده که اوج مصرف برق کمتر از ۵۵ هزار مگاوات گزارش شده است.

از سوی دیگر در سال جاری از طریق اعطای امتیازاتی به بخش صنایع و کشاورزی جهت کاهش میزان مصرف خود در ساعت های اوج مصرف (۱۲ تا ۱۶ ظهر و ۲۱ تا ۲۳ شب)، به میزان ۴۵۰۰  مگاوات پیک سایی داشته است.

این در حالی است که اگر چنین سیاستی از طرف وزارت نیرو پیش گرفته نمی شد روز گذشته شاهد مصرف بیش از ۶۰ هزار مگاوات مصرف برق در کشور بودیم؛ مصرفی که اگر اتفاق می افتاد صنعت برق کشور را با مشکلات عدیده مواجه می کرد.

اتفاق جالب اینکه در حالی روز گذشته پیک مصرف برق به اوج خود در سال های اخیر رسید که هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی از بالا رفتن بی رویه مصرف برق گلایه و اظهار کرد: که میزان رشد مصرف برق در سال جاری در مقایسه با اوج مصرف در سال گذشته بیش از کل مصرف برق کشوری چون ارمنستان بوده است.

همچنین طبق گفته چیت‌چیان وزیر نیرو رشد پنج درصدی مصرف در کشور در هیچ جایی دنیا سابقه ندارد و این امر گواه وجود یک بیماری در صنعت برق کشور است.بنابراین به نظر می رسد روند صرف بی رویه برق کشور نیازمند بازنگری جدی در سیاست ها باشد، سیاست هایی که شاید باعث شده مصرف برق در کشور چنین بی محابا و شتابان پیش برود
 
کلمات کلیدی : هزینه مصرف + شبکه توزیع برق + نیروگاه برق + مصرف برق + قیمت آب و برق + صرفه جویی در مصرف برق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.