نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471694
تشریح برنامه‎های اقتصادی دولت کرامت/ برنامه های رئیسی درباره هدفمندی یارانه ها و ضرورت حمایت از اقشار ضعیف جامعه
بخش خبری الف،‌ 24 اردیبهشت ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی با صدور بیانیه‌ای با تاکید بر لزوم شکستن دیوار بین خود و مردم اعلام کرد: بگذارید مردم صرفاً درد نداری داشته باشند و نه غصۀ بی غیرتی برخی به ظاهر مسئولان.

ستاد انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی با صدور بیانیه ای به شبهه افکنی در قبال برنامه های این کاندیدا درباره هدفمندی یارانه ها و ضرورت حمایت از اقشار ضعیف جامعه پاسخ داد.

در این اطلاعیه آمده است:

امروز به بهانۀ ثبات اقتصادی، شاهد یک وضعیت اقتصادی ناهنجار و سکون جدی کسب و کار در کشور هستیم که ناشی از خطاهای محاسباتی، و عملکرد غلط دولت یازدهم می‌باشد. دولت دوازدهم وارث بانک های زیان ده، بدهی ۲۱۰ هزار میلیارد تومانی به بانکها، بدهی ۱۳۰ هزار میلیارد تومانی به تأمین اجتماعی، و بار ۲۵۳ هزار میلیارد تومان بودجۀ جاری خواهد بود که در راستای ولخرجی‌های دولت یازدهم بوده و هزینه‌های جاری را ظرف سه سال و نیم نزدیک به سه برابر کرده است.

رکود بخش مسکن و رشد منفی هر سالۀ آن، تعطیلی ۵۰ درصد کارخانجات، تعطیلی یا تبدیل بالغ بر ۲۰۰ هزار واحد صنفی تولیدی و بیکار شدن تعداد کثیری از کارگران زحمتکش کشور از یک طرف درآمد خانوارها، بخصوص سه دهک پایین را هدف قرار داده و از طرف دیگر اقدامات دولت یازدهم برای تأمین منابع هزینه جاری و ریخت و پاش خود در خلق پول و افزایش نقدینگی (نزدیک به سه برابر) و تورم ناشی از آن بخشی از سفرۀ هموطنان عزیزمان را از بین برده و آنها را به زیر خط فقر کشانده است. به طوری که ادامۀ زندگی برای سه دهک بدون اقدام عاجل و حمایت دولت به سختی قابل تصور است. اگر چه وزارت رفاه در این مورد سکوت اختیار کرده ولی برخی گزارشات و تحقیق‌های دولتی نیز این وضع وخیم را منعکس می‌کند. 

قیمت مواد غذایی مانند برنج، روغن، قند و شکر، گوشت، حبوبات که به میزان ۱۰۰ درصد و بالاتر افزایش یافته بحران های معیشتی را برای دهک‌های پایین تشدید کرده است.

در چنین شرایطی وظیفۀ اولیه و انسانی دولت، پرداختن سریع و اضطراری به چنین مشکلاتی است. ما شکی در این باره نداریم که کشور به رونق اقتصادی و گردش چرخ تولید و ایجاد اشتغال مولد و پایدار نیازمند است و باز شکی نداریم که باید خانواده‌های کم درآمد را توانمند کرد و برای این امر نیز، برنامه‌های مشخص و مدوّنی داریم، اما در عین حال معتقدیم که دولت نمی‌تواند شاهد مشقت‌ها و زجر خانواده‌های فقیر باشد و باید برنامۀ اضطراری‌ای برای تأمین نیازهای اولیۀ معیشتی آنها تدارک کرده و به تدریج آنها را به سوی توانمندسازی و خود اتکایی سوق دهد که البته به زمان خود نیاز دارد.

اقتصاددانان منصف در این حقیقت شکی ندارند که وجود نفت در بودجه یکی از ریشه‌های اصلی پدیده‌هایی چون خلق نقدینگی و ایجاد تورم است که در یک دوگانه ناهماهنگ از یک سو باعث تشدید فقر و کاهش سطح زندگی اقشار کم‌درآمد شده و از سوی دیگر با ایجاد فرصت‌های نابرابر و رانتی، ثروت اغنیاء را بیشتر کرده است. برخی محاسبات انجام شده حجم یارانه‌های پنهان در اقتصاد را با فرض نفت ۵۰ دلاری تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در سال برآورد کرده‌اند که سهم اقشار ضعیف جامعه از این مبلغ بسیار کم بوده و نشان از بی‌عدالتی محض است. متأسفانه دولت و برخی مراکز پژوهشی، چنین موارد بزرگی را فراموش می‌کنند. آنان فراموش می‌کنند که بی‌عدالتی در توزیع این یارانۀ پنهان که ناشی از این دوگانگی است، فقیر را فقیرتر و غنی را غنی‌تر کرده است.

هدفمند کردن یارانه در سال ۹۶ که حاصل چند بار افزایش قیمت حامل‌های انرژی در دولت یازدهم است درآمدی بالغ بر ۸۰ هزار میلیارد تومان را نصیب دولت کرده است که از این میزان ۳۳۵۰۰ میلیارد تومان با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس قرار است در بودجۀ ۹۶ به مردم پرداخت شود که این حدود ۶۱ میلیون نفر را پوشش می‌دهد که جای سؤال است منابع ۲۰ میلیون نفر حذف شده، کجا به مصرف خواهد رسید. آیا این حق است که برای توسعه خطوط لوله نفت و میعانات گازی و یا دادن قیر مجانی به وزارت راه و شهرداری‌ها و امثالهم از محل یارانۀ مردم پرداخت و این در حالی است که شاهد افزایش لجام گسیخته هزینه‌های جاری دولت یازدهم هستیم. 

لازم به ذکر است با پیگیری کمیتۀ امداد و نه دولت، مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای افزایش حقوق مستمری بگیران کمیتۀ امداد و بهزیستی در مادۀ ۷۹  قانون برنامۀ ششم دیده شد که در آن تصریح دارد که این مبالغ بایستی توسط کمیتۀ امداد و بهزیستی پرداخت گردد که متأسفانه دولت با تخلف از قانون با یک اقدام انتخاباتی عوامفریبانه از طریق وزارت رفاه اقدام کرده است.

به راحتی می‌توان با صرفه جوئی هزینه‌های جاری دولت که خود ۲۳۶ هزار میلیارد تومان به مجلس پیشنهاد و متأسفانه ۲۵۳ هزار میلیارد تصویب شده و نیز با همکاری مجلس شورای اسلامی نسبت به تغییر ردیف‌های هزینه‌ای هدفمند کردن اقدام و انتقال آنها به ردیف‌های مصارف دولت، کسری مورد نظر برای دو دهک را در مرحلۀ اول و دهک سوم را در مرحلۀ دوم تأمین نمود.

به راستی جای آن نیست که از مراکز پژوهشی که باید نقش نظارتی و بیطرفانه خود را حفظ کنند، سؤال شود که آیا بهتر نبود در زمان خلق پول‌های متعدد و افسار گسیختۀ دولت یازدهم که به افزایش سرسام آور حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی منجر گردید و باعث کوچک کردن سفره‌های اقشار کم درآمد جامعه شد، به میدان می‌آمدند؟
آیا دغدغه‌های سیاسی فرصتی برای دولتمردان و مسئولان این مراکز گذاشته که وضعیت اضطرار اقشار محروم و راهکارهای پرداختن به آنها را که بخش عمده‌ی آن ناشی از ناکارآمدی دولت یازدهم بوده را در دستورکار خود قرار دهند؟ 

و در آخر کلام آیا بهتر نیست این دیوارهائی که بین خود و مردم کشیده‌اید را تخریب، و خود را به مردم نزدیک و دردهای آنها را حس کنید تا آنها صرفاً درد نداری داشته باشند و نه غصۀ بی غیرتی برخی به ظاهر مسئولان.
 
کلمات کلیدی : رئیسی+انتخابات 96+انتخابات ریاست جمهوری
 
Canada
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۰۸:۳۴
متاسفانه ایشان برنامه مدون و مشخصی ندارند بلکه آنچه معلوم است حضور افرادی از تیم آقای احمدی نژاد در اطراف ایشان است از آقای جلیلی گرفته تا کاظمی و غیره. ضمن این که وقتی فردی سالهای طولانی در سمتی خاص باشد، نوع نگاه و برخورد و طرز پردازش امور وی به همان شکل خواهد بود، آقای رئیسی از ابتدای انقلاب تا کنون سمت های قضایی مهم داشته اند و تنها در سال اخیر در کنار آنها تولیت آستان قدس هم به آنها اضافه شده ولی آیا می توان انتظار داشت که ایشان بتوانند با نگاه قضایی که طی نزدیک به 4 دهه شکل گرفته با مسائل مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نگاه نکنند؟ (4349704) (alef-13)
 
بیتا
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۵۷:۲۷
حق با این دوست عزیز است . (4349921) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۰:۵۴:۱۵
انصافا" برنامه ی خوب و گره گشایست .
از دولت توهم و توهین و تحقیر و کدخداباور و رکودزا و محروم ستیز فعلی خسته شدیم .
قطعا" شما پیروزید جناب رئیسی بزرگوار (4350208) (alef-3)
 
معجزه خاموش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۱۲:۲۱
سلام
تیم ایشان همان تیم احمدی نژاد است و تفکر ایشان هم همان تفکر احمدی نزاد.
شک نکن (4350302) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۱۰:۱۴
الان این شد برنامه؟
الان آقایون حاضر در تیم آقای رییسی شدن غیرتمند؟
جماعت غیور زمان دولت قبلی که اتفاقا شما مسئولیت داشتید شما چی بودید؟ خوش غیرت؟ با اون نرخ تورم؟ با اون وضعیت اقتصادی؟ با اون وضعیت اداره مملکت؟
(4349713) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۴۳:۲۹
راي من روحاني (4349865) (alef-3)
 
بنده خدا. اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۱۴:۴۱
مرحوم آیت الله طالقانی:

این که کسی برای جمع کردن رأی در انتخابات وعده توزیع پول بدهد، 2 معنای تلخ دارد:

1 - جامعه آنقدر از آرمان تهی شده است که می شود با پول رأی خرید و سرنوشت یک ملت را عوض کرد.
2 - کاندیدا آنقدر تهی است که به جای آن که خود متاعی برای عرضه داشته باشد، به حاتم بخشی از کیسه بیت المال می پردازد.... (4349727) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۱۶:۲۶
در پاسخ به عبارت آخر
"آیا بهتر نیست این دیوارهائی که بین خود و مردم کشیده‌اید را تخریب، و خود را به مردم نزدیک و دردهای آنها را حس کنید ..."

در این دولت و در این دوره از انتخابات ما می بینیم که مخالفان و منتقدان دولت براحتی و بدون نگرانی و بدون ترس هر آنچه دلشان می خواهند میگویند.
اما سال 92 و پیش از آن اگر مشابه سخنان امروز مخالفان و منتقدان دولت، دیگران درباره دولت محبوبشان سخن به زبان می آوردند متهم به سیاه نمایی می شدند.

این نشان میدهد که کار این دولت درست است و بین دولت و مردم هیچ دیواری نیست چرا که کارگران معدن زمستان پورت به راحتی با رئیس جمهور خود سخن گفتند و بر سر او فریاد زدند و اکنون نیز با خیالی آسوده و بدون اینکه متهم به فتنه یا وابستگی به کشورهای بیگانه شوند. اعتراض خود را فریاد می زنند.

مخالفان و منتقدان هم بدون آنکه متهم به سیاه نمایی شوند، فتنه گر و انحرافی خوانده شوند و یا متهم شوند به این که آب به آسیاب دشمن میریزند، هم سخن خود را می گویند و هم تهمت میزنند و هم دروغ میگویند (4349733) (alef-13)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۱۶:۲۹
این آقا که در مورد دولت روحانی اینطوری داره سیاهنمایی میکنه و تهمت میزنه زمان احمدی نژاد خواب بود؟؟؟ اون روز که دلار یک شبه چهاربرابر شد مسکن شش برابر شد بنزین ده برابر شد نصف مردم در عرض یک سال به زیر خط فقر رفتند ایشون خواب بود؟

نه ببخشید، خواب نبودن، دولت قبل خب همگی دوستان و خودی ها بودند، واسه همینه که امروز ستادشون پر شده از احمدی نژادی ها. (4349734) (alef-13)
 
معجزه خاموش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۱۳:۲۲
دمت گرم
گل گفتی (4350309) (alef-3)
 
نیما اس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۲۲:۵۸
تنها راهکار ارائه شده از ایشان کم کردن هزینه های جاری دولت است (کل هزینه های جاری دولت تقریبا 25 درصد کل بودجه کشور است). کمک کردن هزینه های جاری کشور به معنای کاهش حقوق کارمندان معلمان پرستاران بازنشستگان .... یا به معنای اخراج آنان (به غیر بازنشستگان) است. اگر فرض بگیریم نیمی از جمعیت کارمندان کشور را هم ایشان اخراج کنند هزینه های جاری 50 درصد کاهش و به طبع آن هزینه های کل بودجه تنها 12.5 درصد کاهش می یابد. با این 12.5 درصد به چه کسانی می شود کمک کرد و برایشان اشتغال بوجود آورد؟؟ همانانی که اخراجشان کردی؟؟؟؟
متاسفانه اعمال ایشان بسیار ناسنجیده و افکار ایشان در قامت یک رییس جمهور نیست. ایشان دوباره کشور را به سمت بی ثباتی و مکانی مناسب برای دلالان خواهد نمود (4349765) (alef-13)
 
طاها
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۰:۳۵:۴۰
بسیار زیبا و منطقی
مرحبا! (4350146) (alef-3)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۲۷:۰۱
هرچند که تخریب گران میخواهند نشان دهند که رئیسی برنامه ندارد(چون به صورت شخصی از زندگی ایشون آتویی ندارند و تنها راه تخریب ایشون این است) اما از نظر من برنامه ایشون کاملا واضح و روشن است و اولین اون عمل به برنامه توسعه و چشم انداز که دولت کنونی با ... می گوید که من انجام نمیدم و نمی شود (4349783) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۳۷:۲۸
من از ایشون برنامه ای ندیدم.فقط کلی گویی.... (4350437) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۰۹:۴۸:۲۷
ما بدبخت نیستیم آقای رئیسی و آقای قالیباق (4349879) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۰:۲۵:۳۸
برنامه ایسان در چند کلمه خلاصه می شود:
می شود می توان و این قابل انجام است (4350085) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۰:۳۰:۵۳
اگه یک میلیون شغل نشدنیه پس چرا روحانی میخواد 950 هزارتا شغل ایجاد کنه؟
اگه افزایش یارانه محرومین تورم زاست پس چرا روحانی اونو سه برابر کرد؟ (4350112) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۰۳:۴۷
فقط روحانی (4350249) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۱:۴۷:۰۸
فقط روحانی (4350506) (alef-3)
 
ناشناس
United States
۱۳۹۶-۰۲-۲۴ ۱۲:۱۰:۳۶
آقایان عزیز!
به روحانی رأی بدهید. اعتدال و اصلاح بالاتر از همه‌ی کرامت‌ها است. (4350631) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.