نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 385392
احتمال واگذاری چند پروژه نفتی بدون برگزاری مناقصه/ زنگنه مجلس را دور می‌زند؟
بخش اقتصادی الف، 5 شهریور 95
تاریخ انتشار : جمعه ۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۶
در حالی که هنوز اصلاحات ساختاری موجود در مدل جدید قراردادهای نفتی ایران به طور کامل انجام نشده، دغدغه ای جدید به صنعت نفت کشور وارد شده که واگذاری برخی پروژه های نفتی بدون برگزاری مناقصه و در شرایط غیرشفاف به برخی شرکت های خارجی است.

به گزارش تسنیم، مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در ماه گذشته به تصویب هیئت وزیران رسید و شانزدهم مردادماه ساختار عمومی آن با امضای معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد. با وجود اینکه این مدل قراردادی بعد از اصلاحاتی که به قول مسئولان دولت، ۱۵۰ مورد عنوان شده، هنوز اصلاحات ساختاری مورد نظر کارشناسان منتقد را برطرف و پشت سر نگذاشته است؛ دغدغه ای جدید به صنعت نفت کشور وارد شده که واگذاری برخی پروژه های نفتی بدون برگزاری مناقصه و در شرایط غیرشفاف به برخی شرکت های خارجی است.

در این بین، میادینی چون آزادگان جنوبی و فاز ۱۱ پارس جنوبی از پروژه هایی هستند که احتمال واگذاری آنها به شرکتهای توتال فرانسه و انی ایتالیا بدون انجام مناقصه وجود دارد.

«علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در خصوص اینکه آیا اکنون امکان واگذاری پروژه های نفتی در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی ایران به شرکت های خارجی بدون برگزاری مناقصه وجود دارد، اظهار داشت: "تاکنون تصمیمی بر واگذاری توسعه میدانی بدون برگزاری مناقصه اتخاذ نشده، باید مدل جدید قراردادهای نفتی ایران را به فضای اجرا برسانیم و بعد در آن فضا ببینیم چه تصمیمی گرفته خواهد شد."

وی افزود: "اگر میدان مشترک باشد، اجازه واگذاری آن بدون برگزاری مناقصه با مقام عالی وزارت نفت است، چون در قانون نفت در آیین نامه معاملات شرکت نفت ایران آمده که بعد از تأیید وزیر می تواند عملیاتی شود اما اگر میدان غیرمشترک باشد، برای بررسی واگذاری پروژه به صورت ترک مناقصه، کمیته ویژه ای دارد که اعضای این کمیته ویژه را وزرای اقتصاد و دارایی، معاون رئیس جمهوری، رئیس سازمان مدیریت و وزیر نفت تشکیل می دهند و باید تصمیم بگیرند."

تا امروز ۱۴ بلوک اکتشافی شامل بلوک های اکتشافی آبادان، بامداد، تیماب، ذهاب، مغان، کویر، راز، سرخس، دوستی، تایباد، سیستان، ماهان، پارسال و تودج برای واگذاری در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی ایران به شرکت های خارجی در شرکت ملی نفت ایران مورد نظر قرار گرفته است و واگذاری آنها با انجام مذاکره و بدون برگزاری مناقصه به شرکت های خارجی در شرکت ملی نفت ایران در حال بررسی است.

به گزارش الف روز جمعه وزیر نفت اعلام کرد که قراردادهای جدید نفتی دیگر نیازی به تصویب مجدد مجلس ندارد و فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.

بیژن زنگنه در نشست خبری که در جریان بازدید از فازها و مجتمع های پتروشیمی در عسلویه برگزار شد در پاسخ به سوالی در باره قراردادهای جدید نفتی اظهار کرد: قراردادهای جدید پس از اصلاحات از سوی رئیس مجلس تائید شد و اعمال نظرهای رئیس مجلس و کمیسیون تلفیق لحاظ شد که پس از آن نیز به دولت برای بررسی و تائید نهایی خواهد رفت اما این قراردادها دیگر نیازی به تصویب در مجلس شورای اسلامی ندارد.

وی افزود: این مصوبه شرایط عمومی الگوی قراردادی و یا بیع متقابل جدی است بنابراین اگر قرار بود به همان شیوه مدل قدیمی هم اجرا شود باید به تصویب رسیده و فرآیندهای لازم طی می‌شد اما آنچه مهم است این است که در جلسه اخیر با نمایندگان مجلس اکثر آن‌ها قانع شده و با کلیت طرح موافقت کردند.

وزیر نفت ادامه داد: شرایط عمومی این قراردادها باید به تصویب دولت برسد و وزارت نفت اجازه دارد که نسبت به امضای قراردادها اقدام کند که البته اجرای این مدل جدید قراردادها نیاز به پیش‌نویس دارد که به زودی عملیاتی می‌شود.

زنگنه با بیان اینکه زمان زیادی تا اجرای قراردادها به سبک و سیاق جدید نداریم، اظهار کرد: پس از مذاکره و مناقصه باید یک نسخه محرمانه از قراردادها به مجلس ارسال شود.
 
کلمات کلیدی : قراردادهای جدید نفتی+زنگنه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۰۹:۵۹
براي پر دستاورد نشان دادن برجام, می خوان قراردادهای ضعیف ببندند, عینا مانند برجام که با بمباران رسانه ای, ضرر هر روز ناخیر را میلیارد ها دلار عنوان می کردند و مانع از کارشناسی دقیق در تصویب ان شدند, الان هم هرکس که خواهان بررسی دقیق قرار دادهاست, می گن زود تصویب کنید که از میادین مشترک برداشت می کنن و کشور عقبه, جالب این که قراردادهای نفتی جدید, اصلا مربوط به میادین مشترک نیست!!!! فقط خدارو شكر كه دلسوزاني مثل توكلي هستن، چون امثال آن دختر ذخيره نظام در مجلس هستند. (3904869) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۸:۵۴:۵۰
من نمیدونم اگه واقعا این قراردادها به ضرر کشوره پس چرا کسی جلوشو نمیگیره یعنی هر کسی هر کاری میخواد سر خود میتونه بکنه (3905468) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۳۶:۱۸
این دولت در بحث های مهمی مثل هسته ای و قراردادهای نفتی و برنامه 5ساله که برای مدت زیادی تاثیر گذار بر زندگی همه ی مردم ایران و حتی نسل های آینده این کشور است مجلس را دور میزند ولی برای لغو کنسرت در مشهد طرفدار مجلس میشود این یعنی سیاسی کاری و اهمیت نداشتن مردم برای دولت و نشان دهنده ی تنها اولویت دولت است که همان حفظ قدرت برای دوره ی بعد است....... (3904891) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۴۶:۲۱
کاش این همه نظارتی که الان روی دولت روحانی هست روی دولت قبل هم بود که اون همه فجایع مالی به بار نیاد.
موافق نظارت بیشتر هستم اما نیت نظارت باشد نه اهداف جناحی (3904895) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۰:۵۷:۵۷
کاش یک شفاف سازی درباره برخی مسائل بشه...عده ای از سایتها و اشخاص متنفذ که زیرکی و دلسوزیشون ثابت شده است از توافقنامه هایی مثل fatf یا قراردادهای نفتی موسوم به ipc شدیدا برای کشور و نظام و معیشت مردم احساس خطر کرده اند و مرتب دارن هشدلر میدن ولی از آنسو وزرای دولت این توافقنامه ها یا قراردادها رو منطبق بر منافع ملی میدانند و از آن دفاع میکنند و نمایندگان مجلس و ریاست مجلس هم تابحال موضع منفی خاصی نسبت به آن نداشته اند..نتیجتا الان ملت این وسط گیج شده اند..مخالفان که اتفاقا اشخاص زیرک و کارشناسی هستند و امور را خوب رصد میکنند شدیدا نگران هستند و هرطور که شرایطشان اجازه داده از هشدار دریغ نکرده اند و در طرف مقابل نوعی بیخیالی و عدم نگرانی و حتی خوشبینی هم وجود داره...آیا واقعا نیاز نیست یک فکری برای این وضعیت کرد و یک عده اشخاص یا سازمان بیطرف به این امر رسیدگی کنه که خدای ناکرده فرداها حسرت نخوریم؟ (3904914) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۲۱:۲۸
هیچ امیدی به برخی شریک الدوله های مجلس نیست .
ظاهرا" آنقدر تخلف و ضعف دارند که نمیتوانند جلوی وزرای متخلف را بگیرند !!!!!!

از بزرگوارانی مثل شریعتمداری و دکتر توکلی و رسانه های مستقل و دلسوز خواهش میکنیم رسوا کنند .
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ (3904933) (alef-13)
 
سجاد
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۲۵:۱۳
مهندس زنگنه آخرش کاری را که دوست دارد انجام میدهد.
منتقدان قدرتی ندارند در برابر زنگنه،سال قبل که در مجلس آنقدر مخالف داشت کسی نتوانست یک بار جلوی یک کار زنگنه ایستادگی کند حالا ک دیگه مجلس تو مشت خودشه از جمله سی تا نماینده تهران
خسته شدیم از نظر دادن های بی فایده
راستی سازمان مردم نهاد دیدبان شفافیت وعدالت چرا ورود نمیکند به این مسئله به این بزرگی؟؟؟؟؟!!!!!!؟؟؟؟؟؟ (3904938) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۳۲:۳۲
مجلس آن وقتی دور خورد ک به زنگنه رای داد تا وزیر شود.
یک نفر کل عمرش و کل سی سالی کاریش وزیر میشه یکی هم دربه در دنبال یک شغل واسه ماهی یک میلیونه!!!!ای کاش وزرا هم با رای مردم انتخاب میشدند چون ظاهرا وکلای ملت وکلای وزرا هستند نه ملت!!!!
عدالت ما تورا فریاد میزنیم (3904945) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۱:۴۱:۲۹
قصه های تکراری از ( قدرت های مافوق قانون ) که در طی چند دهه مسئولیت خود , وضعیت کشور و ملت ایران را به مرز .......... رسانده اند . (3904956) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۲۶:۲۳
بسیار طبیعی است که امریکا برای سلطه ایران دست به هر کاری بزند . مانند 1-فریب ایران برای قبول برجام 2- رکود اقتصادی 3- تحریم ها مکرر 4- قرار داد های نفتی مانند کرسنت 5- ایجاد هیاهوی حجاب وکنسرت 6- تحریک افراد ساده لوح برای برهم زدن نظم جامعه و000000. لذا برای مقابله با همه حیله ها اماده بود وعوامل وسر دسته های همه حیله ها را افشا نمود و به دست قانون داد (3905008) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۴۱:۱۰
آقای روحانی با انتخاب زنگته و برخی وزرای دیکه بزرگترین اشتباهو به قشر مهندس و متخصص صنعتی کردند. حتما در دور بعد من به عنوان مهندس مکانیک فارغ التحصبل از بهترین دانشگاه های ایران به ایشان رای نخواهم داد. (3905026) (alef-13)
 
نوری
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۰:۵۵:۴۷
اتفاقا آقای زنگنه یکی از قوی ترین و باتجربه ترین و کاربلدترین افراد کشور در زمینه نفت و گاز هستن. یادتون باشه وزیر نفت سابق در روزهای 3 برابر شدن ققیمت ارز مصاحبه کردن و گفتن واحد پول کشور ما ریاله و گرون شدن دلار تاثیری تو اقتصاد ما نداره! (3905803) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۳:۱۵:۰۷
نفت ملی رو دادین دست یکی که از اهمیت موضوع باخبر نیست با بلد نیست چیکار کنه یا خودشو زده به اون راه بعد که یه اتفاقی میفته به چه کنم چه کنم میفتین. خب کار شما اشتباهه که هنوز استیضاح ش نکردین و اجازه دادین وزیر بمونه!!! (3905080) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۰۴:۳۴
نمایندگان دوره قبل که میگفتند به صلاح مملکت نیست که ایشان استیضاح شود بخاطر اینکه تیم هسته ای در حال مذاکره بودند و الان هم در سکوت کامل به سر میبرند!!!
ای خدا چی میشد واسه یک دیقه ده سال آینده ایران رو ملت میدیدن اونوقت دیگه نه از دست نماینده ملت کاری ساخته هست نه از دست رییس جمهور.چون ک قدرت و ثروت دست همین آقایونی هست که امروز ب بهانه مشترک بودن میادین تن ب قراردادهای اینچنینی میدهند.(مهم نیست که در آینده کی رییس جمهور میشه کی نماینده اصلا دیگه نیازی به رای مردم ندارند)
اگه من ب عنوان ی مهندس تو شرکت خصوصی کار میکنم میفهمم چه خبره نه برخی نماینده ک بفکر سرکاربردن اقوامش هست.
تا کی سکوت نمایندگان ملت!!!!!؟؟؟؟؟؟
عارف تورا چه شده؟؟؟ (3905153) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۰۰:۴۰:۰۴
يكي بايد شما را از خواب بيدار كند
آيا مجلس را دور مي زند؟
دور زد رفت تمام شد (3905195) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۰:۳۶:۵۸
اکثر نمایندگان قانع شدند. چطور قانع شدند؟ یاد سریال کیف انگلیسی افتادم.
ارسال رونوشت قراردادها بصورت محرمانه ! پس ملت چکاره اند؟ (3905722) (alef-13)
 
هامی
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۳:۱۴:۴۱
اقای توکلی چرا گوشزد کردن به مراجع را فراموش کرده اید.لطفا به ایشان اطلاع دهید (3906230) (alef-13)
 
کاظم
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۶ ۱۸:۲۳:۳۰
خداوندا این مدیران که ذخایر کشور هستند را در اعماق معادن نگهدار تا فعلا بتوانیم نفس بکشیم!! (3906995) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.